Dnes je 31. května 2020, svátek má Kamila, zítra Laura.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Jaký mají smysl velkolepé oslavy Dne vítězství, když jsou lidé v práci?

OSTATNÍ - PUBLICISTIKA - 1. 5. 2019

Takto vypadala vzpomínka na Karlově náměstí v roce 2010. Pietní akt se tehdy konal v pátek 7. května. Začal v 16.00 proslovy a položením věnců, zhruba mezi 16.30 a 17.00 proběhla před radnicí improvizovaná bitva, která připomněla přestřelku mezi ruskými a německými vojáky v Třebíči na samém sklonku války. Termín byl dobře zvolen, přišly davy lidí. Kolik jich letos dorazí před radnici a na Hrádek?
Takto vypadala vzpomínka na Karlově náměstí v roce 2010. Pietní akt se tehdy konal v pátek 7. května. Začal v 16.00 proslovy a položením věnců, zhruba mezi 16.30 a 17.00 proběhla před radnicí improvizovaná bitva, která připomněla přestřelku mezi ruskými a německými vojáky v Třebíči na samém sklonku války. Termín byl dobře zvolen, přišly davy lidí. Kolik jich letos dorazí před radnici a na Hrádek?
foto: archiv M. Krčmáře

Otevřený dopis radě města.


Vážení členové rady města,
málokdy vznáším výtky k akcím, které pořádá město Třebíč – naopak se jich coby patriot rád účastním a rád o nich informuji veřejnost. Bohužel, v souvislosti s chystanou vzpomínkou na konec 2. světové války musím učinit výjimku.

Letošní vzpomínkové akce vypadají vskutku velkolepě – ve 13.00 hod. obvyklé shromáždění před radnicí, na které vzápětí naváže na Hrádku řada akcí včetně ukázky vojenských veteránů, seskoku parašutistů či módní přehlídky spolku Míša & Míša. Ta je posledním bodem programu, přičemž tento bod začne v 16.00 hod. a celá akce skončí v 17.00 hod.

Když jsem pozvánku na tuto akci viděl poprvé, řekl jsem si: „Výborný nápad. Konečně přijde více lidí, konečně to ve větší míře zaujme i děti a mládež. Jen tak dál, ať se jim vštěpují historické souvislosti.“ Pak jsem ale na plakát pohlédl pečlivě a klesla mi brada. Tento výborný nápad má jednu chybičku – ovšem vcelku zásadní. Tyto oslavy se konají 7. května!

Jistě, dřív také shromáždění před radnicí nebývala přímo 8. května, tedy na Den vítězství, ale většinou o den dříve. Vždy se však konala v takovou dobu, aby na ně mohli dorazit i pracující, například loňské začalo v 17.00 hod.

Opravte mě, mýlím-li se, ale pokud je mi známo, 7. květen není dnem pracovního klidu. A pokud vím, nemají jej volný ani radniční úředníci. Pak tedy nechápu, proč se letošní, vpravdě velkolepě pojaté oslavy konají v tak nerozumnou dobu.

Rozuměl bych tomu, kdyby program tak, jak je časově nastaven, proběhl o den později, tedy během státního svátku 8. května. Pak by jistě přilákal více lidí. Letos připadá 8. květen na středu, nejedná se tedy o součást prodlouženého víkendu, který by občané využili k pobytu mimo město. Naopak by se určitě nechali nalákat příjemnou procházkou na Hrádek, zvláště kdyby věděli, že tam uvidí parašutisty a další nezvyklé atrakce. Takto ovšem tato akce ztrácí jakýkoli smysl – rodiče budou v práci, děti vesměs ve škole či v družině. Kdo by je na Hrádek vodil? Možná některé z nich mají prarodiče v důchodu, takových ale nebude mnoho. A ty starší tam samy nepůjdou. Člověk na druhém stupni ZŠ zkrátka ještě nemá dostatečně vyvinuto vlastenecké cítění a smysl pro společenskou odpovědnost, aby se o takovéto věci zajímal sám. Možná se tam objeví pár středoškoláků, nicméně pochybuji, že jich budou zástupy. Zkrátka a dobře, toto je typická akce pro rodiče s dětmi – ovšem rodiče nebudou mít čas, takže na místo nedorazí ani oni, ani jejich děti.

Jak sami asi uznáte, tyto argumenty jsou naprosto oprávněné. A nyní vás žádám o zodpovězení následující otázky – kdo je zodpovědný za to, že byl zvolen tento nerozumný termín? Prosím o konkrétní jméno, protože někoho takový nesmysl musel zkrátka napadnout jako prvního (pokud byste si snad nemohli vzpomenout, jistě to bude uvedeno v zápise z porad MKS či některého z radničních odborů či ze schůzí rady). Nápad uspořádat tuto akci je záslužný, a za to tleskám, ovšem usmyslet si, že ji uspořádám v době, kdy dobrých 90 % lidí dlí v zaměstnání, je podle mě na vyhazov.

 

Vážená rado města, jak jsem již v úvodu zmínil, je-li to v mých časových možnostech, rád se účastním každé akce, kterou město či MKS Třebíč uspořádá, a rád o ní také poreferuji například v Třebíčském objektivu. Na vzpomínkovém aktu k uctění obětí 2. světové války, jakož i na dalších pietních shromážděních, jsem nechyběl snad deset let, možná i déle. Obávám se však, že tentokrát budu muset s těžkým srdcem učinit výjimku, neboť jsem zaměstnán. A obávám se také, že výjimku budou muset učinit i ti, kteří se pietních shromáždění účastnili v předchozích letech. Je mi to o to více líto, neboť jsem naprosto přesvědčen o tom, že je nutné si naše hrdiny a padlé připomínat. Kvůli nevhodně zvolenému harmonogramu však letos není možné vzpomenout jich při akci pořádané městem, nýbrž jen v soukromí.

Děkuji za pochopení a ještě jednou žádám o sdělení jména odpovědného člověka, který přišel s nápadem uspořádat vzpomínkové akce v tak nesmyslném termínu. Nechci ho nijak hanět, ale rád bych si s ním podiskutoval v klidu mezi čtyřma očima, abych se dozvěděl, co ho vedlo k tomuto rozhodnutí.

 

Se srdečným pozdravem a přáním krásného dne

Milan Krčmář

 

Vážená rada města
Karlovo nám. 104/55
Třebíč 674 01
Na vědomí: redakce regionálních novin

 

Aktualizováno: Reakci starosty Pavla Pacala a moji odpověď najdete zde. Závěr celé korespondence je zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

23. 11. 2019 - Akce Daruj dvakrát opravdu pomáhá. A to nejen finančně

Malé Nele přinesl úlevu jen pohled na obrazy.

3. 4. 2020 - Zachovejme Knihkupectví Jakuba Demla v Třebíči

Současné časy jsou zlé, knihkupci nejsou výjimkou.

18. 11. 2019 - Takový křest knihy dokonce ani Praha ještě neviděla

Román Bezejmenní se dočkal křtu i v Praze – kde nikdo nečekal, jak skvěle se dá taková událost také ztvárnit.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2020

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist