Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Kouzlo přírody pěti třebíčských fotografů

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 12. 9. 2019

foto: Milan Krčmář

Výstava připomíná hned několik významných jubilejí.


Tak trochu neplánovaně vznikla výstava, která od včerejška probíhá v galerii Předzámčí u baziliky sv. Prokopa. Namísto původně osloveného jednoho autora jich zde totiž vystavuje hned pět. Rozhodně to ale není na škodu, protože čím více tak krásných snímků, tím lépe.

V Předzámčí totiž vystavuje skupina Pět třebíčských fotografů, v níž se sdružuje pět zřejmě nejlepších fotografů v Třebíči – Jaroslav Hedbávný, Drahomír Jeleček, Vladimír Brauner, Josef Prodělal a Josef Němec. Vystavovat měl původně pouze Hedbávný, kterého MKS Třebíč k uspořádání výstavy oslovilo z důvodu jeho šedesátin. V tom okamžiku se ale rozeběhlo soukolí, které zapříčinilo, že nakonec své snímky prezentuje všech pět pánů.

„Protože šedesátiny slaví také člen skupiny Drahomír Jeleček, přizval Hedbávný k účasti na své výstavě i jeho,“ vysvětlil genezi celé výstavy její Arnošt Pacola ve svém úvodním slově. „Každý z nich tu vystavuje jedenáct fotografií. Hedbávný však k výstavě přizval i dalšího jubilanta skupiny – Vladimíra Braunera, který letos oslavil pětaosmdesátiny. A aby to zbývajícím členům formace, Josefu Prodělalovi a Josefu Němcovi, nebylo líto, vystavují stejně jako Brauner alespoň dva snímky rovněž oni.“

Skupina Pět třebíčských fotografů letos slaví i půlkulatých patnáct let své existence, kterou datuje od vydání své první fotopublikace v roce 2004.

„A tak se z uvažované výstavby Hedbávného erozí původního záměru nakonec opět stala výstava společná, i když ne plnohodnotná a vyvážená co do počtu snímků vystavujících autorů,“ glosoval Pacola a ocenil, že všichni pánové opět vystavují pospolu. „Svědčí to o velké míře kolegiality mezi třebíčskými fotografy, kteří už dávno všichni oslavili abrahámoviny a vědí, v čem jsou hodnoty života.“

Výstava nese název Kouzlo přírody, což dokládá, že zde uvidíme zejména snímky plné zeleně. Zatímco Jeleček se orientuje zejména na zahraniční lokality, Hedbávný neskrývá, že má rád krásu Moravského Toskánska, tedy zvlněné krajiny kolem Kyjova. Další tři pánové se orientují například na makrofotografii či fotografii pořízenou pomocí teleobjektivu – a tak návštěvníky pobaví třeba sysli v téměř životní velikosti.

 

Výstavu můžete navštívit do 3. listopadu.

 

Fotografie z vernisáže najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist