Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Josef Špidla uhranul publikum svými znalostmi o Bílé hoře

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 10. 3. 2020

Špidlovy přednášky bývají hojně navštěvované a ani dnešek nebyl výjimkou.
Špidlovy přednášky bývají hojně navštěvované a ani dnešek nebyl výjimkou.
foto: Milan Krčmář
Josef Špidla cituje ze své knihy Krvavý měsíc nad horou Liliavou. V pozadí fotografie z návrší na Bílé hoře.

Když Špidla slyšel, že přednáška bude ve Šmeraláku, prý se zhrozil.


Titulek je nutné malinko poupravit – vyškovský spisovatel OPĚT třebíčské publikum uhranul svými vědomostmi NEJEN o Bílé hoře. Opravdu, je to tak. Špidla v Třebíči jednak nevystupoval poprvé a ačkoli se dnešní přednáška pořádaná v Centru tradiční lidové kultury Muzea Vysočiny Třebíč jmenovala „Bílá hora trochu jinak“, rozhodně nepojednávala jen o oné šarvátce trvající půldruhé hodiny, která změnila dějiny českého národa.

„Když jsem připravoval svou knihu Krvavý měsíc nad horou Liliavou, najednou jsem zjistil, že se musím vrátit hluboko do minulosti a tam začít hledat souvislosti vedoucí k Bílé hoře,“ vysvětlil v úvodu. „A ani Bílou horou či popravou českých pánů kniha nekončí – příběh se uzavírá až v roce 1628.“

 

Svatořečil Jan Pavel II. Sarkandra proto, že byli příbuzní?

Jak je Špidlovým zvykem, zasypal obecenstvo hromadou dat a jmen, která však dával do souvislostí takovým stylem, že se před očima přítomných rozplétaly složité propletence osudů tehdejších pánů a jejich manželek. Nemá smysl líčit vše, to snad ani není možné – pro zajímavost ale můžete překliknout na článek z roku 2016, kdy v Třebíči o tomto románu, a zároveň i Bílé hoře hovořil poprvé. Jen si můžete poupravit onen dovětek o fanatickém katolickém knězi Janu Sarkandrovi, kde se Špidla zamýšlí, jak takový člověk mohl být papežem Janem Pavlem II. svatořečen.

„Navštívil jsem mezitím jeho rodný Skoczów v Polsku. Přišel jsem do Sarkandrova rodného domu a všude tam visely podobizny Jana Pavla II. ‚Ale já nepřijel za papežem, nýbrž za Janem Sarkandrem,‘ řekl jsem průvodci. A on se usmál a odpověděl: ‚Ale Jan Pavel II. byl vzdálený příbuzný Jana Sarkandra.‘,“ vysvětlil Špidla. „Musím říct, že Jan Pavel II., ten papež, který strhl železnou oponu, mě, katolíka, v tomto ohledu hodně zklamal a svůj vztah k němu jsem přehodnotil.“

 

Šmeralák už není Šmeralák

Zajímavý byl začátek přednášky, kdy Špidla zavzpomínal na své mládí v Třebíči. Tehdy zde studoval na pedagogické škole, zpíval s kapelou Kidd & Rovers – a do nynějšího Centra tradiční lidové kultury, tehdy rodného domu zakladatele KSČ Bohumíra Šmerala, byl nucen povinně chodit na besedy o historii dělnického hnutí.

„Když jsem zjistil, že mám mít přednášku zde, zhrozil jsem se,“ řekl. „Najednou jako by těch padesát let od mých studií nebylo. Telefonoval jsem do muzea, že přednášku přece nemohu mít tady. Ale naštěstí mi bylo řečeno, že Šmeralák už není Šmeralák. A jak zjišťuji, opravdu tato budova vypadá úplně jinak než za mého mládí. Tímto se pracovníkům muzea hluboce omlouvám.“

 

Podobných vtipných průpovídek měl Špidla v záloze celou řadu. Takže ač jsou jeho přednášky vždy nabité jmény a daty, ke každé osobnosti zná nějaký drb, kterým dovede pobavit posluchače. Nelze se proto divit, že jeho přednášky jsou tak oblíbené a s hojnou účastí. Přesně jako dnes.

 

 

Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist