Dnes je 27. září 2025, svátek má Jonáš, zítra Václav.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Přednáška Eduarda Stehlíka završila akce knihovny k 1. světové válce

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 20. 6. 2014

Plk. PhDr. Eduard Stehlík v třebíčské knihovně.
Plk. PhDr. Eduard Stehlík v třebíčské knihovně.
foto: Milan Krčmář

„Ačkoli si to neuvědomujeme, první světová válka má stále souvislost s naší dobou,“ řekl dnes v třebíčské městské knihovně plk. Eduard Stehlík, jeden z největších českých odborníků na novodobé vojenské dějiny. I když tedy jeho přednáška nesla název Velká válka 1914 – 1918, netýkala se jen nasazení našich vojáků v rakouském vojsku a v legiích, ale i let pozdějších.

A to nejen z toho důvodu, že mnozí jmenovaní vojáci pak sloužili v československé armádě a ještě později byli pronásledováni nacisty a komunisty, ale také proto, že Velká válka prakticky zapříčinila i vznik 2. světové války a rozdělení světa tak, jak jej známe dnes. Celá řada soudobých reálií má prapůvod v onom „konci secesních kudrlinek“ v roce 1914 – ať už se jedná o stále výbušný Balkán či Ukrajinu, v myslích tamních obyvatel doteď ještě rozdělenou na původně ruskou a rakouskou část. Tam všude, ale i mnohde jinde bojovali Češi, tam všude najdeme hroby našich předků.

„Dodnes prakticky nikdo netuší, že například v Albánii jsou pochovány desítky tisíc našich vojáků,“ překvapil Stehlík zcela zaplněný hudební sál knihovny. „Zemřeli tam se srbskými vojáky a civilisty, když v zimě 1915 ustupovali před společnou rakousko-uherskou a německou ofenzivou.“

Eduard Stehlík zmínil jak hrdinství našich vojáků v císařských uniformách, tak i v uniformách legionářů. Popsal případy, kdy zajatí legionáři byli popravováni na základě rozsudků rakouských vojenských soudů jako vlastizrádci, a vyjádřil obdiv našim legionářům, že se odhodlali bojovat za neexistující stát.

„Představte si, že jste zajatci, máte co jíst a jste daleko od fronty, v naprostém bezpečí. A najednou se někdo objeví a řekne vám, jestli byste zase nechtěli jít do války. Muselo to být ohromné odhodlání, když uvážíme, že ti lidé na rozdíl od nás nevěděli, jak válka skončí a zda se někdy setkají se svými blízkými, zato ale věděli, co se s nimi stane, když padnou do zajetí,“ vysvětlil Stehlík a dodal, že další velmi skličující záležitostí byly okamžiky, kdy na frontě probíhaly doslova bratrovražedné boje. „Například v bitvě u Zborova proti sobě opravdu bojovali příbuzní, jedni na rakouské, jedni na legionářské straně. Jsou zdokumentovány případy, kdy se vojáci bojující proti sobě poznávali.“

Městská knihovna Třebíč tak přednáškou tohoto špičkového vojenského historika završila své vzpomínkové akce na 1. světovou válku. Kdo jste se jí nemohli zúčastnit, nemusíte zoufat – až do 4. července můžete v oddělení pro dospělé zhlédnout výstavu věnovanou tomuto konfliktu.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2025

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist