Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Červená Lhota – líheň mladých zahrádkářů a rybářů

OSTATNÍ - PUBLICISTIKA - 5. 10. 2014

Červená Lhota – líheň mladých zahrádkářů a rybářů.
Červená Lhota – líheň mladých zahrádkářů a rybářů.
foto: Milan Krčmář
Červená Lhota – líheň mladých zahrádkářů a rybářů.
Červená Lhota – líheň mladých zahrádkářů a rybářů.

„Tyhle stromky jsme si sázeli sami. A pod každý jsme zakopali láhev s různými zajímavostmi,“ vykládají o překot dva kluci. Malí zahrádkáři, kteří v Červené Lhotě na Třebíčsku se vší vážností (samozřejmě ve spolupráci s dospělými) v neděli 5. října uspořádali přehlídku svých výpěstků.

„Děti u nás zahrádkařením opravdu žijí,“ sděluje Eva Onderková, starostka této malé vesničky. „Místnost, kde jsme teď byli, i pozemek, kde si pěstují květiny a zeleniny, patří obci. Snažíme se jim pomáhat, jak jen to jde.“

A že se to obci daří, dokazuje fakt, že červenolhotské děti v okresním kole soutěže Mladý zahrádkář letos suverénně převálcovaly i své konkurenty z mnohem zavedenějších zahrádkářských spolků a mnohem větších obcí a měst. Někteří mladí zahrádkáři z Červené Lhoty dokonce postoupili do celostátního kola, kde se také rozhodně neztratili.

Jirka, Adam, Eliška a další děti postupně ukazují, co všechno se jim daří v jejich „království“ pěstovat. Samozřejmostí jsou brambory, nechybějí ale ani dýně či pórek. Vše si pečlivě evidují, mají také svou organizaci, snad každý její člen má nějakou funkci od předsedy přes pokladníka až po učedníky, vedou si kroniku s krasopisnými zápisy. Zkrátka jako v „dospěláckém“ světě.

 

Nejen zahrádkáři, ale i rybáři

Bez pomoci jejich maminek a tatínků, občas i babiček a dědečků, by tohle všechno samozřejmě nevzniklo – děti své rodiče, kteří se na zahrádce také rádi lopotí, navíc berou jako vzor. Nejúspěšnější zahrádkáři z řad dospělých, a to nejen z Červené Lhoty, ale i blízkého Číhalína, Čechtína či Okřešic, vystavují své nejlepší kousky z letošní sklizně v místním kulturním domě. Výstavě kralují jablka, opět ale nechybějí ani gigantické dýně, případně i hroznové víno či hrušky. Ovšem hlavní místo na výstavě, přímo v čele stolu, si opět zabraly děti, jimž rozhodně nechybí obchodnický talent.

„Nabídněte si náš jahodový koktejl a něco si kupte,“ přesvědčuje mě asi dvanáctiletá dívka s drdůlkem. „Třeba tenhle polštářek, ve kterém jsou bylinky. Ten nahřejete v mikrovlnce, dáte si ho na záda a hned vás přestanou bolet.“

Vzhledem k velmi lidové ceně 20 korun se nerozmýšlím a polštářek kupuji. Dětem tak přispívám na jejich činnost, z čehož mají očividně radost.

Radost mají ale i zdejší rybáři, v jejichž řadách opět najdeme i malé děti. Ti spadají pod třebíčský Feeder klub a u příležitosti zahrádkářského dne dnes vylovili rybník v blízkosti cyklostezky z Třebíče na Jihlavu. Kapry teď prodávají před kulturním domem, zájemců je opravdu dost. Pořádný macek se marně třepe, už je chycen podběrákem a šup... A paní ho má v síťovce.

Dnešek zkrátka přinesl zajímavý pohled na obec, která má sice jen asi 180 obyvatel, ale která dokáže opravdu žít. A také žít pro své nejmenší obyvatele, kteří svým koníčkem pomáhají nejen obci, ale také sami sobě, když se učí starat o něco, co jim přinese ovoce. A to jak v přeneseném, tak i doslovném významu.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Fotogalerie

1.jpg  2.jpg  3.jpg  4.jpg  5.jpg  

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist