Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Ampulka třebíčskému publiku servíruje drsný existencialismus

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 1. 3. 2015

Niki Hurdová coby Claudie (v popředí) a Marta Fialová (Martha) s Tomášem Nováčkem (Arthurem) v nové
Niki Hurdová coby Claudie (v popředí) a Marta Fialová (Martha) s Tomášem Nováčkem (Arthurem) v nové "ampulácké" hře Za zavřenými dveřmi.
foto: Milan Krčmář

První hra, kterou divadlo Ampulka odehrálo v nových prostorách na ulici Kpt. Jaroše, pochází z pera Jeana Paula Sartra. Drsné drama Za zavřenými dveřmi není pro každého, každého však donutí k zamyšlení.


Existencialismus a Jean Paul Sartre. Jean Paul Sartre a existencialismus. Jedno a totéž jsou prakticky zaměnitelná synonyma. Drsné, beznadějné hry francouzského dramatika a filozofa, nenávidícího plynulý řád světa, který viděl kolem sebe, dramaturgové nemají příliš v lásce, a proto je divadla téměř neuvádějí. Třebíčský amatérský soubor Ampulka však tuto rukavici zvedl a dnes představil hru Za zavřenými dveřmi (častěji uváděnou pod názvem S vyloučením veřejnosti). Těžkou, depresivní, až týrající lidské představy. Prostě typicky „sartreovskou“.

 

Tři lidé, tři mučitelé

Hra vypráví příběh tří lidí. I když příběh... Může mít vůbec příběh něco, co se odehrává až po naší smrti? V podivném hotelovém pokoji se sejdou dvě ženy a jeden muž, které na místě přivítá zvláštní číšník. A hned zkraje se dozvídáme, že studený hotelový pokoj není pokojem a číšník není číšníkem. Naše představy o tom, co je a co není, byť jsme to nikdy neviděli, totiž mohou být značně zkreslené – číšník je totiž ztělesněním ďábla a pokoj sám je peklo. Nejsou zde žádné plameny, žádné kotle, žádná smrdutá síra. Jen tři křesla určená třem příchozím.

Arthurovi, za života odpornému sadistickému chlapovi, který týral svou manželku tak, až potratila. Nyní zde musí poslouchat štěkot dvou žen, z nichž jedna se ho snaží svést pro svůj vlastní prospěch a ta druhá ho nenávidí jen proto, že je muž. A ke všemu velmi zbabělý muž, což si sám Arthur nechce přiznat.

Martě, lesbičce trápící všechny muže kolem sebe. A to i po smrti.

A Claudii, sebestředné, vypočítavé blondýně využívající muže k tomu, aby dostala vše, po čem touží. A to tak bezskrupulózně, že za svého života zabila své dítě, aby se její starý manžel nedozvěděl, že měla pletky s jiným.

Tahle trojice sobě navzájem postupně odkrývá své hrůzné osudy, vyprávěním svých hříchů se navzájem mučí a divák propadá beznaději – pokud před tímto není úniku, pak strávit věčnost ve společnosti dvou dalších lidí, které hned od počátku nenávidíme, je horší než jakákoli naše vize pekla.

 

Sartre by byl jistě spokojen

Ampuláci hru ztvárnili velmi dobře – ve smyslu syrovosti a drsnosti. Scéna je velmi strohá, ovšem věty, která na ní zaznívají, diváka bodají do srdce a nutí ho zamyslet se nad hrůzou, kterou museli ti tři vytrpět a kterou způsobili druhým.

„My tuhle hru uvedli již před pěti lety, tenkrát tam bylo ovšem víc mrtvol,“ sdělil principál Ampulky a zároveň režisér dramatu Michal Lukáč. „Nyní jsme ji přepracovali a všechno to nechali hlavně na slovech, aby si divák sám hrál s představou, co jsou ti tři vlastně zač.“

Je pravda, že tohle není inscenace, na kterou by divák šel s veselou myslí a odcházel ve stejném rozpoložení. Ovšem, je to zkrátka Sartre – a s tím je prostě nutné počítat. S drsným, naturalistickým existencialismem, těžkou beznadějí, nicotností života a nekonečným utrpením. Pokud vezmeme tedy na vědomí tato fakta, je nutné souhlasit, že Ampuláci nastudovali Za zavřenými dveřmi tak, jak by si autor této hry zřejmě představoval.

 

 

Hrají:

Arthur: Tomáš Nováček

Martha: Marta Fialová

Claudie: Niki Hurdová

Garson: Václav Bohutínský

 

Režie: Michal Miki Lukáč

Hudba: Tomáš Nováček

 

Délka představení: 45 minut

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Fotogalerie

20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi02.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi03.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi04.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi05.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi06.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi07.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi08.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi09.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi10.jpg  20150301-ampulka-za-zavrenymi-dvermi11.jpg  

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist