• V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

S kočárky lze i závodit, říká se tomu strollering

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 28. 3. 2015

Ilona Cejpková byla nejrychlejší v maminkovské a druhá nejlepší v rodinné kategorii.
Závody zahájil místostarosta Vladimír Malý.
Toto není závod, ale nácvik, jak má vypadat rychlá chůze.
Na soutěžící čekaly krásné medaile.
Vítězem v tatínkovské kategorii se stal Jiří Soldán (vpravo). Druhé místo obsadil Karel Katovský.

Také Třebíč se připojila do programu strollering, tedy závodů s kočárky. Soutěže sice měly své vítěze, nejdůležitější však bylo jedno jediné – pořádná porce zábavy.

Asi každá maminka ví, že jízda s kočárkem je občas (ne-li vždy) pořádná makačka. Chůze do kopce, vynášení do schodů, úprk na autobus... Občas jsou to docela závody, byť nehodnocené. Dnes jste ale na 35 místech celé republiky mohli s kočárky závodit a vysloužit si za to medaili.

V České republice letos už počtvrté proběhly závody v tzv. strolleringu, tedy rychlé chůzi s kočárky. Zúčastnit se jich mohli maminky, tatínci, ale i celé rodiny. Podmínkou bylo, aby rychlou chůzí ušli sto kroků a v kočárku měli miminko.

„Cílem akce je motivovat maminky na mateřské dovolené k pravidelnému pohybu a sportu. Chceme ukázat, že sportovat lze i s kočárkem,“ vysvětlila Edita Berková, zakladatelka programu Strollering. „Zároveň pravidelné sportovní aktivity maminek probouzí u dětí od raného dětství přirozený vztah ke sportu. Děti se tak od svých rodičů učí, že sport patří ke každodennímu rytmu života,“ dodává.

Závodily i děti, ty nejmenší ale závod prospaly

V Třebíči bylo hlavním organizátorem závodů rodinné centrum Damiján. To sídlí v ulici U Obůrky v Nehradově, a tak se stejně jako loni závodilo na tamním asfaltovém hřišti. Letos však bylo chladnější počasí, kvůli čemuž na start nastoupilo méně posádek. Přesto se podařilo sestavit dost týmů na to, aby proběhly maminkovské, tatínkovské a rodinné soutěže – a k tomu i předem neplánovaný závod s dětskými kočárky, kterého se zúčastnily dvě přihlížející holčičky.

Nejlépe se v závodech vedlo Iloně Cejpkové, která zvítězila v kategorii maminek a zároveň získala stříbrnou medaili v rodinné kategorii. Nejrychlejším tatínkem se stal Jiří Soldán – je však třeba přiznat, že měl pouze jednoho soupeře, jehož závodní stroj během jízdy utrpěl defekt. A v dodatečné kategorii dětí si pro zlato doběhla Barborka Katovská. Slůvko „doběhla“ je v tomto případě zcela namístě, neboť dětem bylo prominuto základní pravidlo, tedy „rychlá chůze, nikoli běh“, takže se svými kočárky běžely jako o život.

Závody měly atmosféru vpravdě mistrovskou, všichni soutěžící je nebývale prožívali. Tedy až na ty nejmenší účastníky, kteří se po celou dobu jen vozili v kočárcích. Ti buď dávali najevo ostentativní nezájem o jakékoli dění kolem sebe, nebo ještě lépe – celé soutěžní klání spokojeně prospali.

Autor: Milan Krčmář