Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Vlastenecká omladina z Vídně přivezla Williama Shakespeara

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 18. 4. 2015

Jirka Dopita a Jurka a Zbyněk Háderovi v hostinci U špinavé báby.
Jirka Dopita a Jurka a Zbyněk Háderovi v hostinci U špinavé báby.
foto: Milan Krčmář
Petruccio poprvé potkává svoji vysněnou Kateřinu.
U Battisty na návštěvě.
Kateřina svou povahu nedává najevo pouze slovy, ale i mnoha gesty.
Při závěrečné děkovačce sklidili herci aplaus vestoje.

Pět století stará hra dokáže pobavit i dnes. Vídeňští Češi nastudovali Shakespearovo Zkrocení zlé ženy na jedničku.


Málokdy má člověk možnost vidět, jak se baví Češi žijící v zahraničí. Vídeň kdysi byla jejich druhou metropolí, žily jich tam desítky tisíc. Nyní už není situace podobná té jako za Rakouska-Uherska či první republiky, přesto tam ale i nadále fungují české spolky, které sdružují tamní Čechy. Jedním z nich je i Vlastenecká omladina, anebo též VOmladina, divadelní soubor, jenž ve Vídni působí už 130 let. Stávajícím režisérem spolku je Zdeněk Homolka, původem z Třebíče, jenž s ansámblem nacvičil Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy, kterou Vídeňáci představili dnes večer v třebíčském Národním domě.

Hra se držela základní dějové linie, odehrávala se v renesanční Itálii a až na několik úprav vzniklých z menšího množství obsazených postav odpovídala původnímu scénáři. Herci měli krásné dobové kostýmy, ovšem co je nejzajímavější – i nadále mluvili ve verších a své role ztvárnili lépe než mnozí profesionálové. Uvědomme si, že ti, kdo se dnes pohybovali po jevišti, byli lidé chodící normálně do zaměstnání a mající divadlo jen jako koníčka. Své role se učí po nocích, zkoušky mají podle možností a odměnou jim je hlavně smích a potlesk publika. I přesto přese všechno sehráli „Zkrocenku“ s opravdovým majstrštykem, díky němuž se obecenstvo bavilo od začátku až do konce.

 

Kateřina a Petruccio na jevišti jen zářili

Kupec Battista má dvě dcery, mladší a hodnou Bianku a starší a zlou Kateřinu. Podle společenských pravidel je nutné, aby se prvně vdala starší a pak teprve může na vdavky pomyslet ta mladší. Jenže co dělat, když je Bianca sice obletovaná nápadníky, ale ke Kateřině se každý bojí byť jen přiblížit? Až do chvíle, než ji potká bohatý Petruccio z Verony, který si usmyslí, že si ji vezme za manželku a zkrotí ji k obrazu svému.

Ve dvou hlavních rolích, haštěřivé Kateřině a neústupném Petrucciovi, se představili Kateřina Andrejsová a Zbyněk Háder. To, co divákům předvedli, byl vskutku herecký koncert, díky němuž posléze sklidili ovace vestoje. Je sice pravda, že Petrucciovy „převýchovné metody“, s nimiž z běsnící fúrie udělal hodnou ženušku, by v dnešní době zřejmě nemohly být používány, aniž by hraničily s trestním zákoníkem, v době Shakespearově ale zřejmě platila jiná morálka.

 

Přivezou k nám My Fair Lady?

Ve výborném představení ale měli poslední slovo diváci. Ti zahrnuli vídeňské Čechy bouřlivým aplausem, jímž odměnili skvěle zrežírovanou hru a taky výborné výkony herců. Věřme, že se Ivaně Řídké a Haně Štěpničkové, které „Zkrocenku“ pro třebíčské publikum zaštítily, podaří nasmlouvat i další hru vznikající ke 130. výročí vzniku Vlastenecké omladiny. Tou je My Fair Lady a ve Vídni bude mít premiéru v polovině listopadu. Snad hned poté zamíří tato legenda z pera G. B. Shawa i k nám, aby se ti, kdo dnešní vystoupení Vídeňáků neviděli, mohli přesvědčit, že český duch v rakouském hlavním městě stále žije.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist