Jaký byl vývoj železnice v našem nejbližším okolí? Na tuto otázku odpovídá putovní výstava „140 let Severozápadní dráhy“, kterou můžete až do 1. června navštívit v malém sálu kulturního domu Fórum. Třicet panelů mapuje historii drážní dopravy mezi Vídní a Berlínem, která vedla z Dolních Rakous přes Znojmo k tehdejší zastávce Starč-Třebíč a přes Okříšky dále na Prahu a pak do Německa. Postavena byla v letech 1869 až 1874, její úsek mezi Znojmem a Okříšky byl později nahrazen rovinatější trasou na Břeclav a Brno.
Výstava se koná u příležitosti otevření nového třebíčského přestupního terminálu, z toho důvodu je jednatřicátý panel věnován Třebíči – byť přímo naším městem Severozápadní dráha neprocházela a v roce 1886 Třebíč získala současné nádraží, které obsluhovalo cestující na trase StEG Okříšky-Brno.
Kromě informací o výstavbě dráhy či nádražích se můžete na výstavě dozvědět i zajímavosti o tom, jaký význam měla železnice například během 1. světové války, či se seznámit se současnými vlaky, které po bývalé Severozápadní dráze jezdí.
Tabule jsou dvojjazyčné, nejen v české, ale i v německé mutaci.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-