Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Brtničtí bezchibáci asi pořádně zamotají hlavu krajským ochotníkům

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 29. 11. 2014

Robert Nevole v roli moderátora Štefana opravdu exceluje. Za ním Cindy v podání Martiny Divišová a Frank, kterého ztvárnil Martin Došek.
Robert Nevole v roli moderátora Štefana opravdu exceluje. Za ním Cindy v podání Martiny Divišová a Frank, kterého ztvárnil Martin Došek.
foto: Milan Krčmář
Vnady sexbomby Cindy mají zvýšit sledovanost. Což ví i Štefan.
Kamila Cejnková v roli Paulette publikum překvapila svou pamětí, kdy jako blesk a bez jediného přeřeknutí odříkávala desítky antických bohů nebo krásně odrecitovala jednu z Baudelairových básní.

„Štefane, ty si vážně myslíš, že tuhle práci může dělat někdo, kdo nemá dobrý srdce?“ „Upřímně?“ „Můžéééé, chachacha!!!“


A co vy, myslíte si taky, že práci producenta televizní „zábavy“ může zastávat někdo s dobrým srdcem? Pokud se domníváte, že ano, pak možná změníte názor po zhlédnutí nové hry brtnického divadelního spolku Bezchibi, která se jmenuje Sex, čachry a kultura pro všechny. Bezchibáci ji představili včera v brtnickém kině a je třeba říct, že tímto svým novým kouskem asi nasadí brouka do hlavy všem vysočinským ochotníkům. Tato drsná komedie totiž prakticky nemá chybu.

Hra pochází z dílny francouzského režiséra, scenáristy a herce Laurenta Baffieho a je poměrně nová – Baffie ji představil Pařížanům v roce 2001. Pro vysočinské publikum ji zrežíroval brtnický principál a režisér Michal Lurie, který v ní zachoval francouzské reálie a původní francouzská jména.

Děj zachycuje zákulisí televizní soutěže „Kultura pro všechny“, jíž najednou začne klesat sledovanost. Producent Frank dostane od vedení televize nůž na krk – buď do týdne sledovanost stoupne, nebo se naplní jeho vlastní věty:

Televizní publikum je jedna velká děvka, kterou každej jebe! Dneska na tebe divák čeká s mačkačem v ruce a při sebemenší chybičce tě přepne. Klik a je po tobě! Seš vymazanej, hotovej, kaput!“

 

Inteligence není vše, důležitější je pořádný výstřih

Frank se rozhodne vsadit vše na ty nejnižší pudy a ze soutěže se pokusí vystrnadit její matadorku Paulette, babičku s nesmírnými vědomostmi, která vyhrála již mnohokrát v řadě a která diváky omrzela. Proti ní nasadí sexbombu Cindy, která je sice obdařena mnoha přednostmi, ovšem poněkud jinde než v oblasti šedé kůry mozkové. To ale ničemu nebrání... Díky detailním záběrům na její vnady se sledovanost opět zvedá a navíc – televize je přece jeden velký podvod, takže Cindy svou soupeřku tvrdě válcuje dokonalými odpověďmi, až... Ale ne, víc nebudeme prozrazovat, protože byste přišli o skvělé finále této komedie.

 

Mluva drsná, leč velmi trefná

Pravda, slůvka, která padají z úst herců, jsou někdy poněkud peprná až drsná, ovšem taková je holt televizní branže. Už v ní dávno nejde o vědomosti, ale o trapnou zábavu a snahu přilákat co nejvíce diváků. Je možné, že pokud bezchibáci Sex, čachry a kulturu pro všechny představí před nějakým konzervativnějším publikem, tak narazí. Srovnáme-li však tuto hru například s inscenací Práskni do bot, kterou v Třebíči nedávno představilo Hrušínského Divadlo Na Jezerce a která sklidila značný ohlas, pak se jedná o nevinnou hříčku plnou výborných dialogů a ještě lepší zábavy.

 

Když se sejde fakt dobrý ansámbl

O tu se stará zejména excentrický moderátor Štefan, v případě brtnických ochotníků v podání Roberta Nevole, který má jednu zajímavou vlastnost – každou chvíli nevědomky zamění nějaké slovo za jiné, v daném kontextu však naprosto trefné. K tomu přidá nějaký ten taneček na melodii z gay klubu v Policejní akademii a publikum brečí smíchy. Do toho občas přilítne režisér pořadu, jehož si zahrál sám Lurie, který diriguje diváky, jak se mají smát a tleskat, a dále nabádá imaginárního kameramana, jak co nejlépe zabírat Cindin dekolt. Bezcharakterní producent Frank (Martin Došek) to má těžce na háku, až i jemu nakonec ale sklapne, a mezi tím vším pobíhá s barbínovským úsměvem asistentka Martinka v podání Olgy Mašterové, která je tu, aby režisérovi i Frankovi splnila každé jejich přání. Samotnou kapitolou jsou obě soutěžící – afektovaná Paulette s fenomenální pamětí, kterou hraje Kamila Cejnková (ta, ač ve skutečnosti velmi mladá žena, dokonale zahrála babičku několika vnoučat a majitelku devíti koček) a která v samém závěru taky pěkně vypění, a proti ní stojící Cindy, na svůj nízký věk nesmírně vyspělá a protřelá životem. Tu perfektně ztvárnila Martina Divišová, která výborně zvládla nejen rozsáhlý text, ale také mimiku a gesta, jimiž okořenila svůj výkon.

 

A jak zareagují další vysočinské soubory?

Jak již bylo řečeno v úvodu, brtničtí ochotníci nasadili laťku pořádně vysoko. Premiéru jejich nové hry si nenechali ujít ani jejich kolegové ze Stonařova, které jsme stejně jako bezchibáky mohli nedávno vidět na třebíčském FabrFestu, kde sklidili aplaus za své Muže v offsidu. A je pravděpodobné, že stejně jako Stonařovští ani jiné krajské divadelní soubory si novou hru brtnických ochotníků nenechají ujít, aby jednak „něco okoukaly“ a jednak aby také přispěly svou troškou do mlýna a malinko snížily schodek, o který bezchibáci nyní vystoupili výše. Kdo ví, třeba se můžeme těšit na smršť nových divadelních her vysočinských souborů, kterou si příští podzim budeme moci vychutnat zase na FabrFestu v Třebíči, opět pořádaném zdejším souborem Ampulka.

Všem amatérským divadelníkům každopádně patří obrovský dík za to, že se ve svém volném čase věnují tak krásné činnosti, jako je divadlo, jímž baví stovky lidí. Bravo a mockrát díky, vy nadšenci, pro něž divadelní prkna neznamenají svět, ale hlavně skvělou zábavu a nádherný koníček.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Fotogalerie

20141129-brtnice-divadlo3.jpg  20141129-brtnice-divadlo4.jpg  20141129-brtnice-divadlo5.jpg  20141129-brtnice-divadlo6.jpg  

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist