Dnes je 16. ledna 2019, svátek má Ctirad, zítra Drahoslav. V Třebíči je aktuálně 1,6 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

V Alternátoru můžete obdivovat techniku včerejška, dneška i zítřka

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 27. 6. 2015

V Alternátoru se to podobnými stroji jen hemží.
V Alternátoru se to podobnými stroji jen hemží.
foto: Milan Krčmář
Děti si přijdou na své. Zde se dosyta mohou vyřádit na vystaveném letadle.
 Na vystavených fotografiích možná poznáte své rodiče či prarodiče. Na této fotografii, která pochází zřejmě z přelomu 30. až 40. let minulého století, je Jarmila Krčmářová, rozená Hrůzová.
Na veletrhu FORTEL nechybí ani termokamera, která přímo láká k různým uličnickým kouskům.
Alternátor kromě jiných otevřeli starosta Pavel Janata, předseda Okresní hospodářské komory Třebíč Richard Horký a poslanec PSP ČR Josef Zahradníček.

V borovinské továrně včera otevřeli ekotechnické centrum, které hravou formou přibližuje zázraky techniky a odkazuje na slávu třebíčského strojírenství a obuvnictví. Koná se také veletrh Fortel.


Mladí budou koukat s otevřenou pusou, těm starším zvlhnou oči plné vzpomínek. V ekotechnickém centru Alternátor, které dnes bylo otevřeno v bývalé borovinské továrně, se totiž snoubí minulost s budoucností. Zatímco v přízemí procházíte kolem technických zázraků z 19. století, prohlížíte si fotografie zachycující průřez historií zdejší výroby od prvopočátků spjatých s rodinou Budischowských, přes Baťovo převzetí až po znárodnění, nahoře vás čeká technika zítřka v podobě obří projekční koule.

„Takové jsou v republice pouze dvě,“ sdělil předseda třebíčské hospodářské komory Richard Horký, který je otcem celého projektu. „Získali jsme ji od amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který na ní simuluje nejrůznější atmosférické jevy.“

Koule opravdu dokáže zobrazit celou Zemi, přidat mraky, ukázat dopady vln tsunami anebo třeba v reálném čase zobrazit veškerý letecký provoz po celém světě. Samozřejmostí jsou ale i ukázky dalších planet sluneční soustavy či různá ekologická témata.

Obří koule ale není jedinou technickou zajímavostí – přímo v hale najdete malou větrnou elektrárnu či dvanáctimetrovou lopatku z jiné větrné elektrárny. A hned vedle stojí staré pletačky a řetízkovačky z dob největší slávy borovinské „fabriky“, kdy v jejích prostorách pracovaly tisíce lidí.

 

Borovina je srdeční záležitostí

Alternátor byl otevřen ke speciální příležitosti – veletrhu FORTEL, na němž se prezentují firmy z celého regionu. Ten byl doprovázen velkým jarmarkem, ukázkou automobilů a nejrůznějších řemeslných činností, takže areál továrny opravdu ožil. Samo město se mohlo pochlubit výsledkem prací, které zkrášlily zdejší veřejná prostranství.

„Berte to ale jen jako malou ochutnávku,“ glosoval starosta Pavel Janata. „Spousta práce nás ještě čeká, řada věcí není hotova, takže dnes vidíte jen část z toho, co nás čeká v budoucnu.“

Veletrh a Alternátor ale nenavštívili jen třebíčští představitelé, ale také krajští. Konkrétně na Janě Fialové, krajské radní pro školství, bylo vidět dojetí, když se při procházce po areálu rozhlížela kolem sebe.

„V těchhle místech jsem strávila kus života,“ vzpomínala. „Třeba támhle v Treponu... Zrovna se dívám, které okno bylo moje. A pak o kus dál na Hradě. Je to zkrátka moje srdeční záležitost.“

A srdeční záležitost je to asi pro každého, kdo u Bati, v Závodech Gustava Klimenta či v BOPu pracoval. Běžte se do Alternátoru podívat. A možná na vystavených fotografiích poznáte sebe, své rodiče či prarodiče. Vždyť, s trochou nadsázky, v borovinské „fabrice“ si na živobytí vydělávala polovina Třebíče.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Fotogalerie

20150626-alternator06.jpg  20150626-alternator07.jpg  20150626-alternator08.jpg  20150626-alternator09.jpg  20150626-alternator10.jpg  20150626-alternator11.jpg  20150626-alternator12.jpg  20150626-alternator13.jpg  

Čtěte také

22. 9. 2018 - Oblastní charita Třebíč ukáže, co vše dělá pro veřejnost

Oblastní charita Třebíč se připojuje ke kampani Diecézní charity Brno a při příležitosti svátku sv. Vincence (patrona charitní činnosti) pořádá v úterý 25. září 2018 od 14 – 17 hodin na Karlově...

25. 12. 2018 - U baziliky bude opět živý betlém. Přijde dokonce i velbloud

Malé i velké herce každoročně sledují stovky diváků.

18. 12. 2018 - Pod ochranu UNESCO se dostal i třebíčský zámek

Třebíč je tak na seznamu světového kulturního dědictví zapsána již čtyřikrát.

27. 10. 2018 - Do Třebíče přijel T. G. Masaryk! Zúčastnil se oslav republiky

Do věže byl vložen tubus s poselstvím pro příští generace.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist