Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Dlouhý, Široký a Krátkozraký pobavili diváky a odnesli si lyže a brusle

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 21. 11. 2014

Dlouhý, Široký a Krátkozraký pobavili diváky a odnesli si lyže a brusle.
Dlouhý, Široký a Krátkozraký pobavili diváky a odnesli si lyže a brusle.
foto: Milan Krčmář
Zdeněk Svěrák si v šatně před představením opakuje text.
Konec představení, diváci aplaudují a Hana Štěpničková předává Václavu Kotkovi staré lyže a brusle, zatímco Ivana Řídká děkuje Zdeňku Svěrákovi za výbornou zábavu.

„Nebojte se, žádné strachy! Jde s vámi Dlouhý, Široký a Bystrozraký!“ Tato věta z legendární pohádky pocházející z díla Járy Cimrmana dnes zazněla v třebíčském Národním domě, kde ji vyřkl „otec“ tohoto nejznámějšího Čecha – Zdeněk Svěrák. Divadlo Járy Cimrmana se totiž opět vypravilo do Třebíče, a to jako vždy na pozvání organizátorek zdejšího kulturního života Ivany Řídké a Hany Štěpničkové.

Divadelní pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký letos oslavila již čtyřicet let od svého vzniku, ale jak bylo dnes patrné, neustále je vtipná, laskavá a také aktuální, protože ji Cimrmani obohacují o nové repliky glosující současnou společnost. 

Příběh o Bystrozrakém, který z důvodu únavného studia skoro přišel o zrak, což se mu však daří (téměř) dokonale skrývat před svým okolím, o krásné princezně Zlatovlásce, která je jako na potvoru přeměněna v kníratého muže, o dvou princích, kteří ač jednovaječná dvojčata jsou povahou naprosto rozdílní, či o dědu Vševědovi, jenž neustále bojuje s trpaslíky, snad ani není třeba představovat. Laskavou a velice vtipnou pohádku, kterou vymyslel Zdeněk Svěrák s dnes již bohužel zesnulým Ladislavem Smoljakem, viděl během těch čtyřiceti let snad každý. Není tedy divu, že Národní dům byl zcela vyprodán, protože takový tahák, ten prostě nebylo myslitelné nechat si ujít. Díky takové návštěvnosti tak bylo možné opět přispět na dobrou věc.

„Jako obvykle jsme věnovali část výtěžku ze vstupného panu Svěrákovi, který je tváří Centra Paraple,“ informovala Hana Štěpničková. „Díky tomuto představení tak budou opět podpořeni i vozíčkáři.“

Zajímavé bylo, že herci po skončení pohádky nedostali pouze obvyklé květiny a upomínkové předměty, ale také staré lyže „jasanky“ a kožené brusle.

„Tyto věci jsme hercům darovali pro muzeum Járy Cimrmana,“ vysvětlila Ivana Řídká. „Budou tam sloužit jako exponáty.“

 

Jen tak dál!

Obě dámy převzaly v červnu tohoto roku ocenění za svou práci v kulturní oblasti, když pro ně obyvatelé Kraje Vysočina hlasovali v anketě Skutek roku, kategorie Kultura. Lidé ocenili nejen vynikající představení, která Štěpničková s Řídkou na Třebíčsku pořádají, ale také právě fakt, že jimi pomáhají handicapovaným. A jak bylo dnes vidět, ani jedna z nich neusnula na vavřínech a svou lásku ke kultuře i nadále rozvíjí. Ať už právě spoluprací s Divadlem Járy Cimrmana a dalšími věhlasnými scénami, tak pomocí postiženým, anebo neobvyklými nápady, jako je materiální sponzoring muzea v podobě starých lyží a bruslí. Bravo, jen tak dál!


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist