Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Jak Třebíčané prožívali 1. světovou válku? Zajděte na výstavu

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 2. 7. 2015

V zámeckých konírnách dnes začala výstava Poslední válka?. Přináší zajímavosti o Třebíčanech, kteří bojovali v prvním světovém konfliktu, ale i pohled na tehdejší život v Třebíči.


Nic neovlivnilo životy našich pradědů a prababiček více než 1. světová válka. Nikdo netušil, že konflikt, o kterém se v jeho počátcích říkalo, že skončí do švestek, přinese tolik utrpení, tolik zmařených životů, tak rozsáhlé změny ve společnosti i na mapách. Naopak, každý si myslel, že pro svět, se všemi jeho technickými výdobytky, bude tato válka válkou poslední...

Název Poslední válka? nese i výstava, kterou můžete ode dneška navštívit v konírnách třebíčského zámku. Má jednu zvláštnost – vystavené artefakty a fotografie nepocházejí pouze z depozitářů muzea, ale hlavně od vás, třebíčských občanů, kteří jste reagovali na výzvu muzea, knihovny a okresního archivu a poskytli těmto institucím památky na své dědečky a pradědečky, kteří se zúčastnili bojů nejen po celé Evropě, ale v případě našich legionářů v ruských legiích i třeba na Dálném východě. Výstava, která je svým rozsahem opravdu ojedinělá, se totiž tematicky vztahuje právě k Třebíči a jejím občanům. Mimo jiné třeba i ke generálu Janu Syrovému, který na den přesně před 98 lety u Zborova vybojoval se svými bratry-legionáři první drtivé vítězství na východní frontě.

 

Objevy, na které desítky let usedal prach

„Každý přinesl něco jiného,“ říká kurátor výstavy Jaroslav Bašta. „Někdo deník, někdo nějakou maličkost, jako byl třeba dopis či pohled, a z toho všeho jsme se dovídali řadu vzpomínek na dobu války z různých úhlů pohledu.“

Díky tomu se podařilo odkrýt i řadu tajemství, o nichž desítky let věděli jen ti, kteří měli k třebíčským vojákům nějaký vztah. Doplnily se seznamy zdejších padlých, zjistilo se ale také, že jeden z Třebíčanů za války působil jako letec tehdejších rakousko-uherských vzdušných sil.

Množství deníků, které lidé přinesli, podnítilo organizátory k tomu, aby v konírnách zřídili i malou čítárnu. Zde můžete kopiemi deníků v klidu listovat a číst si, jaké hrůzy prožívali naši vojáci v prvních liniích.

Výstavu Poslední válka? můžete navštívit až do 18. října. A určitě to udělejte. Zjistíte tak, co vlastně prožívali naši předkové, pro něž osudovými výstřely v Sarajevu skončily staré dobré časy 19. století.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist