Dnes je 29. března 2024, svátek má Taťána, zítra Arnošt.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Členové aeroklubu nám nad hlavou nám létají už 20 let

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 7. 7. 2015

Výstava mapuje nejen historii třebíčského aeroklubu, ale létání v Třebíči celkově. Na snímku vpravo je fotografie Václava Peřiny, který zde v roce 1931 zahynul během leteckého dne.
Výstava mapuje nejen historii třebíčského aeroklubu, ale létání v Třebíči celkově. Na snímku vpravo je fotografie Václava Peřiny, který zde v roce 1931 zahynul během leteckého dne.
foto: Milan Krčmář

Možná jste si i vy někdy zaplatili vyhlídkový let nad Třebíčí. A možná, že vás svezl jeden z našich světových rekordmanů. Západomoravský aeroklub Třebíč v těchto dnech slaví dvacet let od svého obnovení a má se opravdu čím pochlubit.


„Aeroklub zde fungoval už krátce po válce, ale posléze zanikl,“ vysvětlil dnes na přednášce v třebíčské knihovně letecký historik Jiří Kabát. „O jeho existenci máme velmi podrobné zprávy díky výborně vedené kronice pana Vladimíra Piska, který byl jedním z tehdejších členů aeroklubu.“

Letecké sdružení se v Třebíči povedlo obnovit až po Sametové revoluci, přičemž iniciátory byli Jiři Prokop a Karel Picmaus. To je mimochodem jeden z našich rekordmanů – na svém kontě má už více než sto tisíc startů, čímž drží nejen prvenství ve světě, ale jak sám s úsměvem dodává, zřejmě i v blízkém vesmíru.

„Ve středu 22. dubna 1992 jsem svolal zdejší aviatiky, kde jsme se rozhodli, že navážeme na činnost Západomoravského aeroklubu Třebíč. A to včetně poválečného názvu,“ vzpomínal Picmaus. Jenže spolu s aeroklubem bylo potřeba vybudovat i letiště, což byl velký problém. Úředníci si ho posílali mezi sebou jako pingpongový míček, jen málokdo mu vycházel vstříc, i tehdejší starosta Pavel Heřman podle něj neměl zrovna vůli jeho nadšení podpořit.

Měnila se i místa, kde by letiště mohlo stát, nakonec padla volba na výpadovku na Dukovany.

„Je to už na kožichovickém katastru, a když mi tehdejší starosta Kožichovic pan Polášek řekl, že létal na plachťácích, věděl jsem, že je to náš člověk,“ řekl Picmaus. I díky tomu se konečně podařilo s letištěm hnout a 8. července 1995 se slavnostně přestřihla páska u nové letištní plochy.

A kdo že je ten další světový rekordman? Ladislav Teplý, člen třebíčského aeroklubu, který coby navigátor z loňského mistrovství světa v ultralehkém létání v Maďarsku přivezl zlatou medaili.

 

Se současností i historií třebíčského létání se můžete seznámit na výstavě v třebíčské knihovně, kde členové aeroklubu svou činnost představují nejen na řadě fotografií, ale kde také vystavují různé technické zajímavosti včetně budíků, motoru nebo dokonce sedáku a části kostry rogala.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist