Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

První ročník divadelního festivalu Antré skončil úspěchem

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 1. 11. 2015

Brtničtí Bezchibáci, Olga Mašterová coby asistentka Martinka a sám režisér souboru Michal Lurie, který si v Sex, čachry a kultura pro všechny střihl roli, jež je mu velmi blízká. Cholerického rejžu.
Brtničtí Bezchibáci, Olga Mašterová coby asistentka Martinka a sám režisér souboru Michal Lurie, který si v Sex, čachry a kultura pro všechny střihl roli, jež je mu velmi blízká. Cholerického rejžu.
foto: Milan Krčmář

Na Antré vystoupily čtyři amatérské soubory. Nechyběla pohádka ani představení pro dospělé.


Divadelní soubor Ampulka v sobotu 31. října zahájil novou éru třebíčské kultury. Ve svém novém působišti na ulici Kpt. Jaroše uspořádal první festival amatérských divadel Antré. Či spíše minifestival – vystoupily na něm čtyři soubory, výběr byl však velmi dobrý, diváci natěšení, a sál tedy plný.

Oproti loňskému roku, kdy Ampuláci zkusili jít poněkud jinou cestou a v prostorách bývalé elitexácké haly připravili dvoudenní divadelní festival FabrFest s řadou doprovodných akcí, nyní se vše odvíjelo v komornějším duchu, v mnohem menších, ale o to více útulnějších prostorách. Byla to cesta správným směrem, protože nikdo si nemohl stěžovat na akustiku či prašnost, v sále nepůsobily žádné rušivé zvuky.

 

Po pohádce manželská krize

O první představení se postarala sama Ampulka, která dětem odpoledne odehrála pohádku Zapomenutý čert. Večer již patřil dospělým, pro něž byla na půl šestou připravena konverzační komedie (nutno říct, že s poněkud crazy prvky) „Když se zhasne“ v podání DS Mimochodem z Ledče nad Sázavou. Příběh o dvou manželských párech, z nichž jeden je střelený v tom, že manželka působí jako odbornice na budoucnost coby televizní vědma, kdežto její manžel je potrhlý zapomnětlivý profesor historie, a druhý naopak tvoří na oko krásný pár, jenž je ovšem svázán naprosto šílenou předsvatební smlouvou, byl takovou pravou pravou oddychovkou na sobotní večer. Co dělat, když vás nejlepší přítel (přítelkyně) požádá, abyste svedl(a) jeho ženu (muže), protože jen tehdy bude moci být předsvatební smlouva naplněna a vznikne důvod k rozvodu? Vznikají tak skvělé situace plné bláznivého humoru, během nichž na povrch vyplouvá řada dalších netušených okolností. Ochotníci z Ledče opravdu pobavili, a přitom jim k tomu stačila jen jedna velká bedna a k tomu pár polštářků, skleniček a sobích parůžků. Důležité byly dialogy plné vynikajících gagů.

 

Televize je jeden velkej podvod

O půl deváté se scéna přenesla do prostředí televizního showbyznysu, drsného to světa, v němž není místo na city, zato jsou v něm alfou a omegou peníze a divácká sledovanost. A ta musí být vysoká za každou cenu, i kdyby se producenti měli rozkrájet a z diváka udělat úplného blbce.

„Televize je jeden velkej podvod a jedinej, kdo to neví, je divák,“ hodnotí situaci Frank, producent pořadu Kultura pro všechny. Podobný název nese koneckonců i tato hra, s níž do Třebíče přijel DS Bezchibi z nedaleké Brtnice. „Sex, čachry a kultura pro všechny“, kterou napsal francouzský scenárista Laurent Baffie, si rozhodně nebere servítky, a není proto divu, že představení není vhodné pro děti. Jak by také mohlo být, když Paulette, úspěšnou soutěžící jedné vědomostní soutěže, má svými znalostmi na příkaz vedení televize umlátit Cindy, která ovšem pro vítězství – a hlavně sledovanost – používá své vnady, a nikoli mozek? Jak by také mohlo být, když si producent co chvíli „dá lajnu“ a excentrický moderátor pořadu se občas přeřekne tak, že to hraničí jak se všemi morálními konvencemi, tak trestním zákoníkem? A jak by také mohlo být, když na jevišti co chvíli padnou poněkud peprnější výrazy – které se však do tohoto prostředí a do této hry hodí naprosto trefně a dokonale, že publikum brečí smíchy. To Bezchibáci zvládají na jedničku, byť je pravda, že tato hra opravdu není určena pro konzervativnější obecenstvo, ale ani ne pro každý divadelní soubor. Protože jak poznamenal jeden z organizátorů festivalu: „Na tohle bych jako režisér neměl kuráž (nutno říct, že zde použil poněkud přímočarejší výraz :-)), a o to víc brtnické ochotníky obdivuju.“

 

A co bude za rok?

Večer zakončila improvizovaná show držitelů studentské Thalie, souboru Impra, kterou doplnil jeden kytarový mág (a také pár plechovek povzbuzujícího drinku). Zajímavé a hlavně netradiční představení uzavřelo první ročník festivalu Antré, který se organizátorům zcela jistě povedl.

„Byl to první ročník a já jsem s ním spokojený,“ zhodnotil jej principál Ampulky Michal Lukáč. „Na všechna představení byl sál plný, lidé se bavili a to je hlavní.“

A tak nezbývá než se těšit, co na nás Ampuláci připraví zase příští rok.

 

Fotogalerii najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist