Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Výstava výborného malíře, ale hlavně skvělého člověka

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 4. 11. 2015

V Malovaném domě dnes nebylo k hnutí.
V Malovaném domě dnes nebylo k hnutí.
foto: Milan Krčmář

Řídkého obrazy jsou plné Třebíče, jižního sluníčka, ale hlavně lidskosti. Mirda byl totiž nejen vynikající malíř, ale zejména perfektní kamarád.


Zřejmě ještě nikdy Malovaný dům při nějaké vernisáži nepojal tolik lidí jako dnes – a to ani tehdy, kdy tato galerie hostila výstavu reprodukcí Karla Gotta. Tehdy bylo nabito, ovšem dnešním dnem Zlatého slavíka trumfl jiný umělec, který se stejně jako Gott věnoval malbě jen jako svému koníčku. Mirek Řídký, jehož obrazy můžete ode dneška v Malovaném domě vidět, byl totiž radničním úředníkem a nikoli profesionálním malířem.

 

Portrétem se může pochlubit i český Frank Sinatra

Jeho obrazy tomu však vůbec nenapovídají. V Barevných impresích, jak zní název výstavy, totiž najdeme desítky maleb, které by klidně mohly viset v Louvru či Pradu. Obrazy plné veselých barev, výborné kompozice a hlavně – obrazy plné lidskosti. On totiž pan Řídký byl hlavně skvělý člověk, který nezkazil žádnou legraci, vždy měl po ruce nějakou vtipnou historku a hlavně uměl žít nejen pro sebe, ale hlavně pro druhé. Promítal to do svých maleb a potvrdil to i jeho velký kamarád, „český Frank Sinatra“ Laďa Kerndl, který na vernisáži zazpíval.

„Mirda byl ojedinělý člověk, kterého nepostrádá jen jeho žena Iva a jeho rodina. Vím, že ho postrádá spousta lidí z branže, ale i spousta lidí, kteří ho měli rádi jako kamaráda a přítele,“ zavzpomínal. Mirek Řídký navíc Kerndlovi namaloval i dvojportrét, na kterém je tento umělec zachycen spolu se svou dcerou Terezou.

„Je to jeden z mála portrétů, protože on portréty moc nemaloval,“ sdělil Kerndl. „Jsem moc rád, že jsem ten obraz mohl zapůjčit na tuto výstavu.“

 

Kromě Třebíče i jižní kraje

Řada motivů je věnována Třebíči, můžeme zde obdivovat Kostelíček, židovskou čtvrť či třeba pohled na zámek. Jenže Řídkovi velmi rádi cestovali, zejména pak na jih, a Mirek si své malířské náčiní vozil i na tyto cesty.

„Obrazy, které namaloval v Řecku, Chorvatsku či Itálii, patří ke skvostům Řídkého malby,“ zamyslel se kunsthistorik Jan Dočekal, který výstavu zahajoval úvodním slovem. „Podle mého subjektivního názoru je právě zde zcela odpoután od jakési vnitřní sevřenosti a určitého napětí, které zřejmě prožíval, když maloval Třebíč. U ní věděl, že bude takříkajíc kontrolován diváckým pohledem a že na těchto obrazech budou hledány věcné souvislosti. Naproti tomu v zahraničí se cítil zcela osvobozeně a volně. Všimněte si také, že používal jiné barvy.“

 

Každý, kdo přišel, tak uctil Mirdovu památku

Mirek Řídký bohužel velmi předčasně a velmi náhle zemřel před třemi lety a výstava se koná k jeho nedožitým sedmdesátinám. Do Malovaného domu dnes přišly na vernisáž desítky lidí a lze si troufnout tvrdit, že se jejich počet možná blížil i ke dvěma stovkám, protože spousta jich stála i v horní části galerie a další čekali venku, až slavnostní zahájení skončí. Většina z nich nepřišla „pouze“ za krásnými obrazy, ale hlavně uctít památku toho skvělého člověka, jehož všichni tak dobře znali.

„Jestli se Mirek dívá tam seshora, určitě jste mu dnes udělali obrovskou radost tím, v jakém jste přišli počtu,“ řekla všem jeho žena Ivana, která jen stěží skrývala dojetí.

 

Výstava v Malovaném domě potrvá do 3. ledna 2016, přístupná je každý den kromě pondělí.

 

Fotogalerii z vernisáže najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist