Zřejmě ještě nikdy Malovaný dům při nějaké vernisáži nepojal tolik lidí jako dnes – a to ani tehdy, kdy tato galerie hostila výstavu reprodukcí Karla Gotta. Tehdy bylo nabito, ovšem dnešním dnem Zlatého slavíka trumfl jiný umělec, který se stejně jako Gott věnoval malbě jen jako svému koníčku. Mirek Řídký, jehož obrazy můžete ode dneška v Malovaném domě vidět, byl totiž radničním úředníkem a nikoli profesionálním malířem.
Portrétem se může pochlubit i český Frank Sinatra
Jeho obrazy tomu však vůbec nenapovídají. V Barevných impresích, jak zní název výstavy, totiž najdeme desítky maleb, které by klidně mohly viset v Louvru či Pradu. Obrazy plné veselých barev, výborné kompozice a hlavně – obrazy plné lidskosti. On totiž pan Řídký byl hlavně skvělý člověk, který nezkazil žádnou legraci, vždy měl po ruce nějakou vtipnou historku a hlavně uměl žít nejen pro sebe, ale hlavně pro druhé. Promítal to do svých maleb a potvrdil to i jeho velký kamarád, „český Frank Sinatra“ Laďa Kerndl, který na vernisáži zazpíval.
„Mirda byl ojedinělý člověk, kterého nepostrádá jen jeho žena Iva a jeho rodina. Vím, že ho postrádá spousta lidí z branže, ale i spousta lidí, kteří ho měli rádi jako kamaráda a přítele,“ zavzpomínal. Mirek Řídký navíc Kerndlovi namaloval i dvojportrét, na kterém je tento umělec zachycen spolu se svou dcerou Terezou.
„Je to jeden z mála portrétů, protože on portréty moc nemaloval,“ sdělil Kerndl. „Jsem moc rád, že jsem ten obraz mohl zapůjčit na tuto výstavu.“
Kromě Třebíče i jižní kraje
Řada motivů je věnována Třebíči, můžeme zde obdivovat Kostelíček, židovskou čtvrť či třeba pohled na zámek. Jenže Řídkovi velmi rádi cestovali, zejména pak na jih, a Mirek si své malířské náčiní vozil i na tyto cesty.
„Obrazy, které namaloval v Řecku, Chorvatsku či Itálii, patří ke skvostům Řídkého malby,“ zamyslel se kunsthistorik Jan Dočekal, který výstavu zahajoval úvodním slovem. „Podle mého subjektivního názoru je právě zde zcela odpoután od jakési vnitřní sevřenosti a určitého napětí, které zřejmě prožíval, když maloval Třebíč. U ní věděl, že bude takříkajíc kontrolován diváckým pohledem a že na těchto obrazech budou hledány věcné souvislosti. Naproti tomu v zahraničí se cítil zcela osvobozeně a volně. Všimněte si také, že používal jiné barvy.“
Každý, kdo přišel, tak uctil Mirdovu památku
Mirek Řídký bohužel velmi předčasně a velmi náhle zemřel před třemi lety a výstava se koná k jeho nedožitým sedmdesátinám. Do Malovaného domu dnes přišly na vernisáž desítky lidí a lze si troufnout tvrdit, že se jejich počet možná blížil i ke dvěma stovkám, protože spousta jich stála i v horní části galerie a další čekali venku, až slavnostní zahájení skončí. Většina z nich nepřišla „pouze“ za krásnými obrazy, ale hlavně uctít památku toho skvělého člověka, jehož všichni tak dobře znali.
„Jestli se Mirek dívá tam seshora, určitě jste mu dnes udělali obrovskou radost tím, v jakém jste přišli počtu,“ řekla všem jeho žena Ivana, která jen stěží skrývala dojetí.
Výstava v Malovaném domě potrvá do 3. ledna 2016, přístupná je každý den kromě pondělí.
Fotogalerii z vernisáže najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-