Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Miroslav Koupil slaví jubileum, můžete vidět jeho morseogramy

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 3. 2. 2016

Miroslav Koupil na dnešní vernisáži při vyprávění nonsensového příběhu. Za ním jeden z jeho morseogramů.
Miroslav Koupil na dnešní vernisáži při vyprávění nonsensového příběhu. Za ním jeden z jeho morseogramů.
foto: Milan Krčmář

Básník a performer Miroslav Koupil vystavuje v Galerii Ladislava Nováka. Výstava nazvaná Morseogramy – nonsensy – kaligramy se koná k jeho šedesátinám.


Poezie. Mnozí si pod tímto slovem představí básničky plné kudrlinek, u nichž čtenář mnohdy neví, co chtěl vlastně básník říct. Existuje ale ještě jiná poezie – zábavná, hravá, osvěžující. Přesně taková, v jaké má zálibu třebíčský pedagog Miroslav Koupil.

Tento performer a showman, civilním povoláním učitel českého jazyka (odtud pramení jeho cit pro nejrůznější slovní hříčky), se totiž zaměřuje na zdánlivě jednoduché a krátké poetické útvary, které vycházejí například z děl Guillauma Apollinaira proslaveného jeho Kaligramy.

 

Autor, který objevil morseogramy

I Koupil píše kaligramy, tedy básně, jejichž stavba na sebe bere podobu nějakého předmětu, své dílo ale rozšiřuje i dále. Například na nonsensovou poezii, tedy poezii plnou zdánlivých nelogických nesmyslů, a také morseogramy, což je Koupilův osobní a osobitý vynález. Jednoduchý obrázek sestávající z teček a čárek, který v sobě skrývá cosi ukrytého v morseovce.

„Morseogramy, které jsou v této místnosti, mají historii výhradně u doktora Koupila,“ sdělil kunsthistorik Jan Dočekal na dnešní vernisáži výstavy Koupilových děl, kterou můžete navštívit v Galerii Ladislava Nováka vedle Zadní synagogy. „Přišel na to, že by mohl nahrazovat písmo psané abecedy Morseovými značkami a ty sestavovat do obrazců. Morseogram tak vypadá jako kaligram a má svůj obsah. Nejsou to hříčky hlouposti, které by ukazovaly na to, že autor nemá co dělat a z dlouhé chvíle si píše tečky a čárky. Všechno má svůj hluboký význam, který ukazuje, že autor má vskutku vypracovaný intelekt.“

 

Skvělý performer a vypravěč

Nezvyklé obrazy a básně však nejsou jediným originálním znakem Miroslava Koupila. Je také výjimečný performer, který svou hravou poezii plnou slovních říček a zkratek dokáže perfektně předvést, s důrazem na dikci, mimiku i gestikulaci. Dokázal to na dnešní vernisáži, kdy přítomným představil originální báseň plnou nonsensu, která však přes všechny nelogické až šílené blázniviny, jež obsahovala, měla nakonec takříkajíc hlavu a patu. Lidé jen němě zírali, jak si Koupil dokáže hrát se slovíčky a hlavně jak si dokáže pamatovat tu kulometnou palbu zdánlivě nesouvislých vět. Krásný příběh o mluvícím koni však nebyl nesmyslný – byla to taková Alenka v říši divů na druhou či možná na třetí. Příběhu plný ztřeštěných zvratů, v němž se kupila slova podobně znějící, avšak zcela jiného významu, dokázal odvyprávět bez jediného přeřeknutí. Snad každý chtěl na konci zvolat: „Bravo!“ A pak dodat: „Ještě jednou, prosím.“

 

I Třebíčský objektiv se připojuje ke gratulantům a přeje Miroslavu Koupilovi vše nejlepší k jeho blížícím se šedesátým narozeninám. Ať Vám i nadále vydrží Váš elán, mistře!

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist