Pamatujete si, co se stalo přesně před 10 lety? Napovíme vám – ten den se konala na Karlově náměstí v Třebíči velká sláva, hrála tam vojenská kapela, před radnicí jste mohli potkat nejen naše, ale i britské důstojníky a nad hlavami nám prolétávaly tři „el devětatřicítky“. Už si vzpomínáte? Ano, přesně 4. května 2006 byla na radnici odhalena pamětní deska šestici třebíčských občanů, kteří bojovali v RAF. Jmenovitě šlo o Stanislava Huňáčka, Emanuela Krajinu, Bedřicha Kružíka, Josefa Macháčka, Karla Nahodila a Jindřicha Svobodu.
Kniha plná hrdinství a spletitých osudů
A nyní, na den přesně po deseti letech, 4. května 2016, byla představena kniha, která se zabývá životy těchto šesti hrdinů, jejichž osudy byly tak spletité, že o každém z nich by bylo možné napsat deset románů. Autorkou knihy „Šest statečných“ je třebíčská badatelka Eva Pokorná, která se ve své práci věnovala nejen vojenské kariéře všech jmenovaných, ale i jejich mládí a ve čtyřech případech (protože Svoboda s Krajinou se konce války bohužel nedožili) také poválečným létům, které byly pro západní letce bohužel velmi zlé.
Jak dnes sama prozradila v třebíčské knihovně, právě nahlížení do spisů komunistické policie bylo pro ni asi nejsilnějším zážitkem. Na vlastní oči se tak mohla přesvědčit, za jaké maličkosti byli ti, kteří odešli bojovat na „špatnou“ stranu, zatýkáni a nelidsky týráni. Například zdraví Josefa Macháčka bylo vězněním poznamenáno natolik, že zemřel již v roce 1952.
Naprosto ojedinělá publikace
Projít řadu dokumentů bylo podle Pokorné velmi náročné. „Zabralo to asi rok,“ sdělila. Nejednalo se však jen o textové dokumenty – v případě Karla Nahodila, který se jako jediný z této šestice dožil Sametové revoluce, bylo dokonce možné pracovat i s hlasovým záznamem, jejž pořídili jeho příbuzní.
Díky této mravenčí práci, pátrání v archivech a kontaktům s příbuznými těchto hrdinů tak vznikla velmi ojedinělá publikace. Publikace, která vyplňuje řadu bílých míst v třebíčské historii a která by neměla chybět v knihovně nikoho, kdo se o období 2. světové války zajímá.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-