Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Šest statečných – vynikající kniha o Třebíčácích v RAF

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 4. 5. 2016

Eva Pokorná při autogramiádě své knihy.
Eva Pokorná při autogramiádě své knihy.
foto: Milan Krčmář
Přesně před 10 lety plk. Emil Boček odhalil pamětní desku těch, jimž je kniha věnována. Tato fotografie je mimochodem jednou z těch, které publikaci uzavírají.
Před deseti lety do Třebíče přijel z Anglie i syn Karla Nahodila Peter, který se zde setkal s britskými důstojníky Hughem Purcellem (vlevo) a Davem Garsidem (uprostřed).

Zajímáte-li se o historii a hlavně historii svého města, pak tuto knihu musíte mít ve své knihovničce.


Pamatujete si, co se stalo přesně před 10 lety? Napovíme vám – ten den se konala na Karlově náměstí v Třebíči velká sláva, hrála tam vojenská kapela, před radnicí jste mohli potkat nejen naše, ale i britské důstojníky a nad hlavami nám prolétávaly tři „el devětatřicítky“. Už si vzpomínáte? Ano, přesně 4. května 2006 byla na radnici odhalena pamětní deska šestici třebíčských občanů, kteří bojovali v RAF. Jmenovitě šlo o Stanislava Huňáčka, Emanuela Krajinu, Bedřicha Kružíka, Josefa Macháčka, Karla Nahodila a Jindřicha Svobodu.

 

Kniha plná hrdinství a spletitých osudů

A nyní, na den přesně po deseti letech, 4. května 2016, byla představena kniha, která se zabývá životy těchto šesti hrdinů, jejichž osudy byly tak spletité, že o každém z nich by bylo možné napsat deset románů. Autorkou knihy „Šest statečných“ je třebíčská badatelka Eva Pokorná, která se ve své práci věnovala nejen vojenské kariéře všech jmenovaných, ale i jejich mládí a ve čtyřech případech (protože Svoboda s Krajinou se konce války bohužel nedožili) také poválečným létům, které byly pro západní letce bohužel velmi zlé.

Jak dnes sama prozradila v třebíčské knihovně, právě nahlížení do spisů komunistické policie bylo pro ni asi nejsilnějším zážitkem. Na vlastní oči se tak mohla přesvědčit, za jaké maličkosti byli ti, kteří odešli bojovat na „špatnou“ stranu, zatýkáni a nelidsky týráni. Například zdraví Josefa Macháčka bylo vězněním poznamenáno natolik, že zemřel již v roce 1952.

 

Naprosto ojedinělá publikace

Projít řadu dokumentů bylo podle Pokorné velmi náročné. „Zabralo to asi rok,“ sdělila. Nejednalo se však jen o textové dokumenty – v případě Karla Nahodila, který se jako jediný z této šestice dožil Sametové revoluce, bylo dokonce možné pracovat i s hlasovým záznamem, jejž pořídili jeho příbuzní.

 

Díky této mravenčí práci, pátrání v archivech a kontaktům s příbuznými těchto hrdinů tak vznikla velmi ojedinělá publikace. Publikace, která vyplňuje řadu bílých míst v třebíčské historii a která by neměla chybět v knihovně nikoho, kdo se o období 2. světové války zajímá.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist