Dnes je 26. září 2018, svátek má Andrea, zítra Jonáš. V Třebíči je aktuálně 1,3 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Začal už jednadvacátý Veletrh muzeí ČR

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 25. 5. 2016

Veletrhu muzeí se letos účastní přes sto odborníků.
Veletrhu muzeí se letos účastní přes sto odborníků.
foto: Milan Krčmář

Muzeum Vysočiny Třebíč opět pořádá semináře pro odborníky. Zítra se účastníci přesunou do Žďáru nad Sázavou.


Už 21 let se v Třebíči každý rok touto dobou koná Veletrh muzeí České republiky, jehož organizátorem je Muzeum Vysočiny Třebíč. To tentokrát spojilo síly i se žďárským Muzeem nové generace, kde se uskuteční zítřejší část programu.
Dvoudenní veletrh, který začal dnes, je maratonem seminářů pro odborníky zejména z řad muzeí. Tentokrát je téma zaměřené na využití interaktivních prvků v muzejnictví. Není proto divu, že Muzeum Vysočiny Třebíč požádalo pro zapůjčení prostor i třebíčský Alternátor. Ten je na rozdíl od muzea, které je zřízeno Krajem Vysočina, sice v soukromých rukách, ovšem jeho expozice jsou plně interaktivní.
Celkem se do Třebíče sjelo asi 110 odborníků, které přivítala radní Kraje Vysočina pro kulturu a cestovní ruch Marie Kružíková.
„Je to pro mě veliká čest osobně se zúčastnit a těší mě, že je o veletrh takový zájem. Když jsem se dívala do letošního programu, tak mě tam zaujala řada příspěvků, a proto jsem ráda, že si jich hned několik osobně vyslechnu,“ uvedla.

Semináře byly i humorné
První veletržní den se uskutečnila řada zajímavých přednášek vztahujících se k muzejní činnosti. Téma multimediálních prezentací nebylo zvoleno náhodně, ale vychází ze současných trendů, které mají své odpůrce i příznivce. Přítomné zaujal například Komplexní přístup k řešení expozic: interaktivní expozice, přívětivá pro provozovatele, zábavná, poučná a inspirující pro návštěvníky. Aplausem byl oceněn příspěvek Slováckého muzea z Uherského Hradiště, především upoutávka s podtitulkem Expozice, která každého chytne. Návštěvníci mohli zhlédnout sérii krátkých grotesek natočených samotnými pracovníky muzea, kterými lákají na své akce. Humorné scénky by vykouzlily úsměv na tváři i tomu největšímu škarohlídovi, což potvrdil i smích, který se při promítání nesl sálem.

Přišel i hrabě Kinský
Opomenuta nebyla ani malá muzea. A protože soudobou tendencí je využívání multimédií a moderních technologií, byla i mimo přednáškové bloky v kruhu odborných muzejních pracovníků prodiskutována témata multimediálních prezentací a sdíleny byly vlastní zkušenosti.
V polovině dnešního programu se pro zájemce uskutečnily komentované prohlídky Alternátoru spojené s projekcí na projekční kouli, která je výjimečným prvkem, protože v Česku existují pouze dvě.
Přítomné účastníky veletrhu osobně pozdravil i zítřejší hostitel hrabě Kinský, který vyzdvihl smysluplnou práci, kterou muzejníci odvádějí, a předal několik svých myšlenek. „Naše minulost je pramen budoucnosti. Společnost, která tvoří, žije. Společnost, která netvoří, umírá.“
 
Zítra do Žďáru a pak zpět do Třebíče
Jak již bylo řečeno, zítra v rámci druhého veletržního dne účastníci zavítají právě do Žďáru nad Sázavou. V Muzeu nové generace, které se veřejnosti otevřelo v srpnu minulého roku, se uskuteční exkurze moderními prostory spojená s přednáškami zaměřenými na dílčí části realizace těchto nových expozic. Konkrétně půjde o scénář expozic, architektonický návrh, řízení a AV techniku, návrh a realizace osvětlení, mobiliář a vybavení expozice. Veletrh bude zakončen v podvečerních hodinách společenským posezením za doprovodu cimbálové muziky v prostorách zemědělské usedlosti na Cyrilometodějské ulici v Třebíči.


Autor: Milan Krčmář (s využitím tiskové zprávy Kraje Vysočina)

Publikoval: -mk-

Čtěte také

6. 9. 2018 - Třebíčané uctili pilota Václava Peřinu. Zahynul před 87 lety

V neděli 6. září 1931 byli Třebíčané svědky leteckého neštěstí.

4. 4. 2018 - Veteránisté v sobotu zahájí sezonu, z Třebíče zamíří do Dukovan

Opět lze čekat několik desítek vozidel.

27. 5. 2018 - Na velkém dětském dni byla pokřtěna i kniha o Třebíči

Děti v knize navštíví Třebíč a Alternátor.

sobota 22. 9. - Oblastní charita Třebíč ukáže, co vše dělá pro veřejnost

Oblastní charita Třebíč se připojuje ke kampani Diecézní charity Brno a při příležitosti svátku sv. Vincence (patrona charitní činnosti) pořádá v úterý 25. září 2018 od 14 – 17 hodin na Karlově...
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Whitney (končí)
Po čem muži touží (končí)

Trebicsko.cz
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2018

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist