Dnes je 15. prosince 2018, svátek má Radana, zítra Albína. V Třebíči je aktuálně -2 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíč dnes navštívil prezident Miloš Zeman

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 30. 6. 2016

Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem v Alternátoru.
Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem v Alternátoru.
foto: Milan Krčmář

Prohlédl si SPŠ Třebíč, kde předal vysvědčení nejlepším studentům, a Alternátor, z něhož přinášíme podrobnou reportáž.


Prezident v Alternátoru zhlédl prezentaci týkající se firmy TTS, Alternátoru samotného a přestavby borovinské továrny na rezidenční čtvrť. Nechyběla ani ukázka projekční koule či zábavných pokusů, jichž se hlava státu aktivně zúčastnila se svým mluvčím. Na galerii Alternátoru proběhl také slavnostní oběd.

„Doporučoval bych, aby atraktivita technického vzdělávání byla měřena konkrétními podniky, jako je právě Alternátor. Vysočina mě touto dnešní návštěvou přesvědčila o tom, že je na špičce. Což je sice hezké, ale některé kraje by se právě proto měly chytit za nos,“ pochválil prezident Alternátor při improvizované tiskové konferenci, která proběhla po zábavných pokusech.

 

Prezentace tepla, Alternátoru a revitalizace borovinské továrny

Do Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči dnes dorazil nejvýznamnější host, jakého lze v České republice vůbec potkat. V rámci své třídenní cesty po Vysočině si prostory science-centra prohlédl prezident Miloš Zeman. A nejednalo se o jen tak obyčejnou prohlídku – prezident se totiž zúčastnil také dvou zábavně-vědeckých pokusů, přičemž jeden přímo inicioval.

Prezidentská kolona dorazila chvíli po poledni. Po přivítání Richardem Horkým, předsedou EKOBIOENERGO o. s., které je zřizovatelem Alternátoru, prezident se svým doprovodem a vzácnými hosty z Kraje Vysočina a podnikatelského sektoru zhlédl prezentaci firmy TTS, která v Třebíči vyrábí teplo zejména z biomasy a také vyvíjí kotle pro tuto surovinu. Richard Horký, který je i generálním ředitelem TTS, prezidentovi shrnul vývoj teplárenského hospodářství v Třebíči a také historii borovinské továrny, kde Alternátor stojí.

„Od roku 2002 bylo v Třebíči z biomasy vyrobeno skoro tři miliony gigajoulů tepla, díky čemuž se za toto období snížila produkce oxidu uhličitého o asi 176 tisíc tun,“ sdělil například Richard Horký. „A protože naše biomasa pochází z místních zdrojů, podporujeme i regionální podnikatele. V regionu ročně zůstává 52 milionů Kč.“

O přestavbě borovinské továrny na rezidenční čtvrť se Richard Horký zabýval ve svém dalším příspěvku, který tematicky souvisel i s dárkem pro pana prezidenta.

„Soukromí investoři zde zatím investovali 325 milionů korun, město Třebíč pak 70 milionů,“ uvedl Horký a trochu zabrousil do historie, když připomněl například Baťovu éru, která třebíčskou továrnu i čtvrť nejvíce pozměnila. „Jako dárek pro pana prezidenta zde mimo jiné máme i knihu Letadlem kolem světa, která zachycuje cesty Jana Antonína Bati a kterou nám loni podepsala jeho vnučka, paní Dolores Baťa Arambasic, když byla v Třebíči na návštěvě, aby zde odhalila pamětní desku s podobiznou svého dědečka.“

 

Mluvčí hořel, prezident vyrobil sloní zubní pastu

Po prezentaci vstoupil prezident do prvního solárního výtahu v ČR, aby tímto unikátem vyjel do prvního patra k unikátu ještě většímu – speciální projekční kouli, kterých v Evropě najdeme pouze osm a kterou do Třebíče dodala americká agentura NOAA. Na ní zhlédl několik datasetů, například světelný smog či letecký provoz nad zeměkoulí nebo snímky planety Merkur, které pro kouli dodává agentura NASA. Následně zamířil k improvizované laboratoři, kde pro něj průvodkyně z Alternátoru připravily dva pokusy – hořící pěnu a sloní zubní pastu.

Za přihlížení dětí zaměstnanců společnosti TTS a před zraky a hlavně objektivy mnoha novinářů, fotografů a kameramanů pak nejprve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sám na sobě vyzkoušel hořící pěnu.

„Kdo chce zapalovat, musí sám hořet,“ ocitoval poté Jiří Ovčáček svatého Augustina, když si s úsměvem prohlédl svou ruku, která neutrpěla sebemenší újmy. Vzápětí po něm se k laboratornímu stolu postavil sám prezident, jenž jediným pohybem spustil exotermický únik kyslíku, tedy již zmíněnou tvorbu tzv. sloní zubní pasty.

V trubici před prezidentem náhle vznikla napěněná hmota, která nabyla obřích rozměrů.

„Hrnečku, vař!“ zvolal zjevně velmi pobavený prezident a pak novinářům sdělil: „Když jsme dělali ve škole chemii, nebylo to rozhodně tak impozantní a tak masivní.“

 

Prezident neodolal dukátovým buchtičkám

Jeho předchozí slova o hrnečku jako by uvedla další bod programu, jímž byl slavnostní oběd pro pozvané hosty připravený personálem Hotelu Atom a studenty a pedagogy OA a HŠ Třebíč. Oběd se konal na galerii v nejvyšším patře Alternátoru a sestával ze zvěřinové polévky, pečeného králíka na kořenové zelenině se slaninou a šťouchanými brambory. Na závěr se servírovaly dukátové buchtičky s vanilkovým šodó.

„Vaše návštěva byla pro nás velká čest,“ řekl při loučení Richard Horký prezidentovi.

„Velice děkuji. Budu vás všude propagovat,“ odpověděla mu hlava státu, která z Alternátoru odjížděla v dobré náladě.

Fotogalerii najdete zde. Video si můžete přehrát zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

5. 11. 2018 - Gymnazisté si připomínají historii. Nyní výstavou o Anthropoidu

Hana Žáková: „Demokratické hodnoty je potřeba stále bránit.“

10. 8. 2018 - Pomníček s Masarykovým a Benešovým reliéfem v novém kabátě

Starý památník zde stál osmdesát let, nynější je důstojnou náhradou.

28. 6. 2018 - Zámecká konírna patří báječným mužům na létajících strojích

Jedná se o největší výstavu Muzea Vysočiny Třebíč v tomto roce.

18. 4. 2018 - Ve středu na Karlově náměstí jarmark, ve čtvrtek Den Země

Nakupte si pochoutky.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Pro tento den nebyla zadána žádná akce. Podívejte se do databáze KAM vyrazit.

Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2018

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist