Dnes je 19. února 2019, svátek má Patrik, zítra Oldřich. V Třebíči je aktuálně -1,7 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíčská Borovina se 3. září vrátí do minulosti

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 22. 8. 2016

Průvod Boroviňáků během 1. máje v 60. létech.
Průvod Boroviňáků během 1. máje v 60. létech.
foto: archiv Milana Krčmáře

Akce není určena jen pro Boroviňáky, ale pro všechny, kteří se chtějí pobavit či zavzpomínat.


Areál bývalé obuvnické továrny v Třebíči-Borovině se v sobotu 3. září přenese v čase o několik desítek let zpět. Lidé zde budou moci potkat původní majitele továrny z rodu Budischowských či Jana Antonína Baťu, na parkovištích budou stát historická vozidla a sami návštěvníci možná spatří sami sebe na fotografiích či filmech z doby před padesáti i více lety.

Akce nese název „Sraz Boroviňáků“, není však určena pouze těm, kteří v továrně pracovali, nebo těm, kteří bydlí v přilehlé čtvrti Borovina. Zván je každý, kdo se chce pobavit nebo vidět, jak Borovina žila před lety, kdy byla plná kulturních a sportovních organizací, měla vlastní divadlo a orchestr, a kdy se zdejší život odvíjel podstatně odlišným směrem než v ostatních částech Třebíče.

 

Vlak jako stroj času

Velkou atrakcí „Srazu Boroviňáků“ bude moderovaná zážitková jízda turistickým vláčkem, který bude v podstatě sloužit jako stroj času. Vyjede z roku 1842, kdy byla továrna založena, a cestou mine několik živých obrazů ztvárněných ochotníky z divadelního souboru Ampulka a jejich přátel. Půjde o krátké vtipné scénky, které se budou vztahovat k bohaté minulosti továrny a přilehlé čtvrti a které cestující seznámí s již zmíněnými Budischowskými a Baťou. Chybět ale nebude ani německý zábor továrny za okupace či ukázka schůze z 50. let s proslovy typickými pro tehdejší dobu.

Kdo bude chtít, bude se moci svézt v kočáru s koňským spřežením nebo v legendární Tatře 603. Ta bude jedním z mnoha historických vozidel, která si dají v Borovině ten den sraz. Dorazit by měl i „kulatý“ autobus Škoda 706 RTO, jejž mnozí používali právě při cestách do zaměstnání.

 

Lidé se uvidí na fotografiích a filmech, jsou zváni i slavní Boroviňáci

Akce navazuje na výstavu fotografií ze staré Boroviny, kterou lze stále navštívit v třebíčském Alternátoru. Na její vernisáž letos v květnu přišlo přes 400 lidí, z nichž mnoho později přineslo další snímky zachycující život v Borovině a v továrně před desítkami let. Část těchto fotografií bude na „Srazu Boroviňáků“ také vystavena, organizátorům se dokonce podařilo sehnat i záběry borovinského filmařského kroužku, takže mnozí z návštěvníků možná uvidí sami sebe, jak se v 60. létech účastní dětských zimních her, cvičí na spartakiádě nebo jak jejich dědečci soutěží v chytání štik v Borovinském rybníku. Některé z fotografií se objeví také na kalendáři pro rok 2017, který si lidé budou moci poprvé koupit právě na této akci.

Borovina má samozřejmě i své slavné obyvatele a rodáky. Už nyní potvrdili účast eurokomisařka Věra Jourová s hercem Jiřím Pechou, jedná se i o účasti zpěvačky a herečky Věry Nerušilové a herce Miloslava Mejzlíka.

Po celý den se o dobrou zábavu bude starat dechový orchestr Horanka. Ten na pódiu dvakrát vystřídají loutkoherci z Velkého Meziříčí, aby dětem se svými velkými loutkami zahráli veselou pohádku.

Speciální program bude i v Ekotechnickém centru Alternátor, kde budou vystaveny boty vyrobené v tehdejším podniku BOPO Třebíč a kde také proběhne zajímavá prezentace o vývoji designu těchto bot.

 

Na „Sraz Boroviňáků“ může přijít úplně každý. Ovšem ten, kdo se zaregistruje předem do 31. srpna, může počítat s malým dárkem coby vzpomínkou na tento den. Stačí zatelefonovat na číslo 733 673 006 nebo napsat e-mail na recepce@alternator.cz a sdělit své jméno, příjmení a adresu.

 

Akce „Sraz Boroviňáků“ se bude konat v sobotu 3. září od 10.30 do přibližně 18. hodiny v bývalém areálu obuvnické továrny v Třebíči-Borovině, převážně na ulici Tomáše Bati.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

18. 12. 2018 - Pod ochranu UNESCO se dostal i třebíčský zámek

Třebíč je tak na seznamu světového kulturního dědictví zapsána již čtyřikrát.

2. 1. 2019 - Na náměstí uvítají tři krále a zahájí Tříkrálovou sbírku

1. - 14. ledna 2019 pořádá Charita Česká republika na území ČR devatenáctý ročník Tříkrálové sbírky.

3. 8. 2018 - Stanislav Motl: Židé byli bojovníci a bez ČSR by Izrael nevznikl

Festival Šamajim dnes pokračoval působivou přednáškou Češi a Izrael (Židé v boji a odboji).

20. 8. 2018 - Braunerovy snímky zachycující okupanty v Třebíči opět přístupné

Okupační vojska přes Třebíč táhla i raketu.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist