Dnes je 16. ledna 2019, svátek má Ctirad, zítra Drahoslav. V Třebíči je aktuálně 3 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Na Sraz Boroviňáků přijeli i Věra Jourová a Jiří Pecha

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 3. 9. 2016

Věra Jourová s Jiřím Pechou si měli o čem povídat.
Věra Jourová s Jiřím Pechou si měli o čem povídat.
foto: Milan Krčmář

Během dne si do „fabriky“ našly cestu více než dva tisíce návštěvníků. Akce přenesla Borovinu zpět do minulosti.


Co mají společného eurokomisařka Věra Jourová a herec Jiří Pecha? Místo svého mládí – oba totiž vyrůstali v třebíčské Borovině, velmi osobité čtvrti, která se rozvíjela životem naprosto odlišným od zbytku města. Její chod totiž výrazně ovlivňovala zdejší obuvnická továrna, která zejména za Baťovy éry a později za socialismu podporovala i nejrůznější zdejší spolky. A proto jak Věra Jourová, tak i Jiří Pecha za Borovinu hráli českou házenou, pan Pecha navíc své první krůčky po prknech, která znamenají svět, udělal právě v borovinském ochotnickém divadle.
To vše si oba hosté připomněli spolu s mnoha a mnoha Boroviňáky nebo někdejšími zaměstnanci bývalé obuvnické továrny na dnešním Srazu Boroviňáků. Ten probíhal po celou sobotu 3. září právě v tomto továrním areálu, jenž se z „fabriky“ mění na rezidenční čtvrť. Od dopoledne do pozdního odpoledne se sem přišli podívat snad všichni, kteří byli s Borovinou či továrnou nějak spjati, aby zavzpomínali na dobu svého mládí nebo na své babičky a dědečky.
„Já sama jsem v Borovině měla babičku, což pro mě byl takový azyl,“ prozradila Věra Jourová na slavnostním zahájení. „Když jsem lezla na nervy rodičům, tak mě vyexpedovali k babičce, která naopak měla nervy úplně na všechno. A dědeček byl velmi hrdý baťovec.“
Jiří Pecha pro změnu zavzpomínal na svého tatínka, taktéž vynikajícího herce, dále na své dětské lumpárny a také na svou školní docházku. Jak bylo zřejmé, stále coby pravý borovinský patriot rozlišuje „Třebíč“ a „Borovinu“: „Já chodil do školy do Třebíče, do ‚sirotčince‘. A za Borovinu jsem dělal různé sporty, které tady byly. Kromě české házené třeba cyklistiku, kterou vedl trenér Boca Horáček, nebo atletiku.“
Věru Jourovou a Jiřího Pechu v Borovině přivítal předseda spolku EKOBIOENERGO, o. s., Ing. Richard Horký, kterého jako prvního napadlo přetvořit starý tovární areál v moderní obytnou čtvrť plnou zeleně a mnoha kulturních akcí. Revitalizace by měla být hotova v roce 2020.
„Ten proces je už nezastavitelný. A tak přeji vám všem, kteří jste sem dnes přišli, abychom se zde za ty čtyři roky sešli ve stejném zdraví a ve stejném počtu a zase si to tu společně užili,“ řekl Richard Horký. Na pódium přišli také krajská radní Jana Fialová, která zavzpomínala na své první zaměstnání v tehdejším obuvnickém podniku BOPO, a místostarosta Pavel Pacal, jenž má „fabriku“ spojenou se svým dědečkem, na kterého vždy čekal před tovární bránou.

Lákala nejen borovinská historie, ale i umění
Během celého dne se na Sraz Boroviňáků přišlo podívat na 2500 lidí, z nichž mnozí si nenechali ujít velkou atrakci – jízdu turistickým vláčkem, který je vezl z minulosti až do současnosti. Vláček vyjížděl z roku 1842, kdy zde vznikl první kožedělný podnik bratrů Budischowských. Právě Karla Budischowského cestující potkali na první zastávce – a to jako jednoho z herců divadelního souboru Ampulka, Muzea Vysočiny Třebíč a spolku Míša a Míša, kteří sehráli scénky z historie továrny. Po Budischowském nechyběl Jan Antonín Baťa a pak bohužel ani německé jednotky, které továrnu během války zabraly. Hodně sugestivní bylo vystoupení navozující éru toho nejtvrdšího stalinismu, kdy diváci mohli pozorovat, jak v 50. létech vypadala politická školení.
Ani ti, kteří zrovna ve vláčku neseděli, se nenudili. K poslechu jim hrál dechový orchestr Horanka, jejž na pódiu dvakrát vystřídalo loutkové divadlo, které sklidilo potlesk hlavně malých návštěvníků. Pro ně připravila dárek i Okresní hospodářská komora Třebíč, která dětem rozdávala balonky a různé drobnosti.
Areálem ale nejezdil jen vláček, nýbrž také legendární Tatry 603 a 613, vojenská veteránská vozidla nebo kočár tažený koňmi. Snad každý navštívil výstavu mladých umělkyň, které v jedné z továrních hal tvoří svá díla ze pozůstatků po zdejší obuvnické výrobě. Další výstava naopak sestávala z fotografií zachycujících život v Borovině před více než půlstoletím, přičemž na snímcích dětí se dnešní mnozí sedmdesátníci poznávali. Naprostou premiéru měly filmové snímky z někdejšího borovinského filmařského kroužku, který v 60. létech pořídil například záběry z prvomájových průvodů, spartakiády, sportovních her či z chytání štik v Borovinském rybníku. S tím souviselo i pokřtění kalendáře Stará Borovina, který na více než šedesáti fotografiích zobrazuje tu Borovinu, kterou si přítomní tak dobře pamatovali.
„Borovino, nezahyň,“ přál si Jiří Pecha poté, co spolu s ostatními hosty pokřtil kalendář Stará Borovina.
A přáli si to jistě i všichni, kteří do Boroviny dnes přišli. Ale Borovina nezahyne, protože právě dnešek potvrdil, že heslo „Borovina živá dodnes“, pod nímž se zde pořádají všechny společenské akce, platí beze zbytku.

Fotografie i kalendáře nyní v Alternátoru
Vystavené fotografie budou nyní k vidění v Ekotechnickém centru Alternátor, kde návštěvníci mohou ode dneška zhlédnout i podstatně rozšířenou výstavu týkající se výroby obuvi v Třebíči. V Alternátoru lze též zakoupit kalendář „Stará Borovina“, jakož i tematické pohlednice zachycující továrnu ve 20. až 50. létech minulého století.
Organizátoři děkují všem, kteří se na akci podíleli, a samozřejmě i všem návštěvníkům. Jejich vysoký počet a nadšené ohlasy byly pro všechny pořadatele obrovskou odměnou.

 

Fotogalerii najdete zde. Video zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

16. 12. 2018 - Studentka představí knihu o nejlepším třebíčském starostovi

Za éry Josefa Vaňka se z malého města stalo nejvýznamnější sídlo jihozápadní Moravy.

20. 8. 2018 - Braunerovy snímky zachycující okupanty v Třebíči opět přístupné

Okupační vojska přes Třebíč táhla i raketu.

8. 11. 2018 - Památku obětí válečného běsnění uctí kostelní zvony

Bazilika sv. Prokopa uctí památku vojáků přesně 100 let od vyhlášení příměří, jinde budou znít zvony ve 13.30 dle anglického modelu.

22. 11. 2018 - Centrum podpory rodin RUTH pomáhá s náhradní rodinnou péčí

Při rozhodování je důležité udělat první krok. S tím vám může pomoci kampaň Pošli to dál.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist