Dnes je 24. května 2019, svátek má Jana, zítra Viola.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Na Vysočině vyhrála ČSSD, v Třebíči však ANO

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 8. 10. 2016

Strany, které nezískaly alespoň 5 %, se do zastupitelstva nedostaly. Graf se zvětší po kliknutí na totožný obrázek vpravo.
Strany, které nezískaly alespoň 5 %, se do zastupitelstva nedostaly. Graf se zvětší po kliknutí na totožný obrázek vpravo.
foto: Milan Krčmář


Ve dnech 7. a 8. října proběhly volby do Zastupitelstva Kraje Vysočina. Nejsilnější stranou v regionu je stále sociální demokracie, oproti roku 2012 však citelně oslabila.


Kraj Vysočina je jedním ze dvou regionů, kde po volbách do krajských zastupitelstev dokázali vyhrát socialisté. Dalším je Jihočeský kraj, všude jinde dosud suverénní ČSSD své dominantní postavení ztratila. Kromě Libereckého kraje, kde drtivě vyhráli tamní Starostové pro Liberecký kraj, a Zlínského kraje, v němž se zadařilo lidovcům, všechny ostatní regiony patří hnutí ANO 2011.

Sociální demokracie ale znatelně ztratila i na Vysočině. Zatímco při minulých volbách v roce 2012 vyhrála naprosto přesvědčivě s téměř 30% ziskem, letos je to o deset procent méně. Jako druhé skončilo již zmíněné ANO 2011, nováček krajských voleb, které zaujalo 17,04 % vysočinských voličů. Náš kraj je tradičně silnou baštou KDU-ČSL, která se ziskem 13,41 % skončila třetí, o dvě procenta méně mají komunisté. Se zhruba devíti procenty zasednou v lavicích zastupitelstva kandidáti za ODS. S nimi do Jihlavy budou dojíždět i Starostové pro Vysočinu (SPV) s 6,84 % a Koalice SPD a SPO, jimž věří 6,4 % voličů.

Voleb v našem kraji se zúčastnilo celkem 21 stran, zbylých 14 ale nepřekročilo nutnou pětiprocentní hranici a do zastupitelstva se neprobojovalo. Hlasy, které získaly tyto neúspěšné strany, byly rozpočítány mezi vítěze. Přepočítané hlasy pak vypadají takto: ČSSD 24,44 %, ANO 2011 20 %, KDU-ČSL 15,56 %, KSČM 13,33 %, ODS 11,11 %, SPV 8,89 %, Koalice SPD a SPO 6,67 %.

Bojovalo se o celkem 45 křesel, která si jednotlivé vysočinské strany rozdělí takto: 11 ČSSD (obhajovala 17 mandátů), 9 ANO 2011 (neobhajovalo žádné křeslo), 7 KDU-ČSL (zůstala na svém, protože obhajovala 7 křesel), 6 KSČM (obhajovala 11 křesel), 5 ODS (zůstala na svém, protože obhajovala 5 křesel), 4 SPV (neobhajovali žádné křeslo), 3 Koalice SPD a SPO (neobhajovala žádné křeslo). Už při tomto pohledu je jasné, že letošními volbami skončí menšinová vláda sociálních demokratů s podporou komunistů. Nabízí se možnost vytvořit koalici podle celorepublikového modelu, která by s přehledem získala většinu, je ale možné, že při současném pnutí mezi socialisty a „babišovci“ na nejvyšší úrovni vznikne duhová koalice s více stranami. To vše ale bude předmětem vyjednávání, která představitele stran čekají v následujících týdnech.

Volební účast byla na Vysočině tentokrát o něco nižší než minule. Před čtyřmi lety do volebních místností zamířilo zhruba 41 % právoplatných vysočinských voličů, letos to bylo o přibližně čtyři procenta méně. Pořád se ale jedná o nějaká tři procenta více než v celé republice.

 

Stává se z Třebíče bašta ANO?

Hlasování přímo v Třebíči se však od krajských výsledků lišilo. Pokud vezmeme nepřepočítané hlasy, pak v našem městě vyhrálo Babišovo ANO 2011, a to se ziskem 20,84 %. Druzí socialisté skončili daleko vzadu se 14,6 %. Třetí místo obsadila KSČM s 11,42 %, pak následovali Starostové pro Vysočinu s 9,93 %, KDU-ČSL s 9,41 %, Koalice SPD a SPO s 8,92 % a ODS s 8,36 %. Kdyby záleželo pouze na Třebíči, pak by se do kraje probojovala ještě koalice Žijeme pro Vysočinu, kterou tvořily TOP 09 a Strana zelených, jíž dalo svou důvěru 5,2 % Třebíčanů (celokrajsky 4,96 % nepřepočítaných hlasů).

Volební účast v Třebíči byla 34,53 %, tedy téměř totožná jako na celorepublikové úrovni.

Třebíč bude mít v krajském zastupitelstvu poměrně silné zastoupení. V dresu ČSSD ji bude zastupovat místostarosta Vladimír Malý, za ANO 2011 se do kraje dostal učitel a zároveň městský zastupitel Miloš Franěk, jehož doplní jeho spolustraník a taktéž městský zastupitel Miloš Hrůza. Starostové pro Vysočinu do kraje vyšlou místostarostu Pavla Pacala, Koalice SPD a SPO generálmajora ve výslužbě Hynka Blaško.

K tomu můžeme připočítat i další zastupitele, kteří budou reprezentovat celý okres. Z Bransouz je současná krajská radní Jana Fialová (ČSSD), z Rokytnice nad Rokytnou asistent senátora Josef Herbrych (KDU-ČSL), ze Studence poslanec Josef Zahradníček (KSČM) a z nedaleké Vladislavi pracovník JE Dukovany Marek Nevoral (taktéž KSČM).

Prvním spočítaným okrskem v Třebíči byl Řípov, jehož následoval Ptáčov s Pocoucovem. Z okrsků, které leží přímo ve městě, byla nejrychlejší komise v okrsku č. 5, která zasedala v budově ZŠ Benešova. Tento okrsek zahrnoval ulice Čajkovského, Tolstého, Maxima Gorkého, Školní a Kyjevskou.

 

(Všechny údaje vycházejí z dat Českého statistického úřadu na serveru volby.cz.)


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

včera 23. 5. - Příbuzní Josefa Vaňka na svého slavného předka nezapomínají

Třebíčský starosta, poslanec Národního shromáždění a veliký vlastenec Josef Vaněk zemřel na následky nacistického trýznění přesně před 75 lety.

16. 2. 2019 - Lední medvěd Zdeněk Mikoláš slaví sedmdesátku

Předseda třebíčských otužilců stále srší energií.

dnes 24. 5. - Památku židovských obětí připomenou další Stolpersteiny

Pět kamenů bude v židovské čtvrti, tři na Karlově náměstí.

15. 11. 2018 - Kalendář o staré Borovině plný dobových novinových článků

Prodávají jej třebíčská knihkupectví a Alternátor.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist