Dnes je 20. listopadu 2017, svátek má Nikola, zítra Albert. V Třebíči je aktuálně 0,8 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíč hostila mezinárodní konferenci o obnovitelných zdrojích

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 23. 11. 2016

Na akci se sjelo 120 odborníků na obnovitelné zdroje jak z ČR, tak ze zahraničí.
Na akci se sjelo 120 odborníků na obnovitelné zdroje jak z ČR, tak ze zahraničí.
foto: Milan Krčmář

Více než 120 delegátů se zúčastnilo pravidelné konference Biomasa, bioplyn a energetika, která proběhla 22. a 23. listopadu v třebíčském Hotelu Atom.


Na akci, kterou pořádalo České sdružení pro biomasu CZ BIOM, se sjeli experti na obnovitelné zdroje nejen z České republiky, ale i z Německa, Belgie, Španělska a také z Moldávie (fotogalerii najdete zde).

Ti diskutovali o nejnovějších trendech ve výrobě biomasy, využití bioodpadů, technologiích a legislativě vztahující se k obnovitelným zdrojům. Mezi řečníky nechyběli zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Energetického regulačního úřadu, České zemědělské univerzity nebo Českého plynárenského svazu.

Do Třebíče přijel také německý odborník Alexander Huppertz, jenž působí v programu RECP zaměřeného na spolupráci mezi EU a Afrikou v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Podobný program je také AEBIOM, cílený na na Bulharsko, Chorvatsko a Srbsko, který představil Glen Wilson.

„Tato vystoupení zahraničních návštěvníků byla velice zajímavá,“ řekl místopředseda CZBiom Ing. Richard Horký, který coby hostitel konference na akci vystoupil také z pozice předsedy spolku EKOBIOENERGO, o. s., a zároveň ředitele TTS Group. „Zatímco v západní a střední Evropě už je využívání biomasy běžnou záležitostí, například v Africe se výroba energie pomocí obnovitelných zdrojů teprve rozvíjí. Přitom tam má ohromný potenciál, protože Afrika má například obrovské zásoby dřeva, z nichž by bylo možné vyrábět množství dřevní štěpky. Výroba by navíc mohla dát práci tisícům lidí a výrazně tak zlepšit život obyvatel. A to nejen z pohledu ekonomiky, ale i ekologie. Povědomí o ní je v Africe na velmi nízké úrovni, spalování fosilních paliv bez jakýchkoli limitů přímo ohrožuje životy lidí. To vše by mohly vyřešit právě projekty, které představili pan Huppertz a pan Wilson.“

Sám Richard Horký se také ve svém příspěvku zabýval zahraničními akvizicemi TTS Group, a to zejména činností společnosti Národná energetická. Majoritní podíl v této slovenské energetické firmě získal začátkem tohoto roku.

„Národná energetická je největším výrobcem tepla z biomasy na Slovensku, k čemuž využívá značných zásob z lokálních zdrojů. Zejména na středním Slovensku jsou rozsáhlé lesy, z nichž lze získávat obrovské množství dřevní štěpky. Svým způsobem je to podobná situace, o které mluvil pan Alexander Huppertz,“ vysvětlil Horký. „Využívají se místní zdroje pro místní lidi, kteří v tomto odvětví získali práci. Peníze nemizí do zahraničí, ale neustále se točí v lokální ekonomice, což je mnohem lepší, než kdyby odtekly někam do zahraničí za drahá fosilní paliva.“

Kromě toho Richard Horký všechny přítomné informoval například o projektu Třebíč – ostrov života, který díky TTS Group zajistil, že se třebíčská nemocnice stala energeticky soběstačnou a schopnou provozu i v krizových situacích po dobu minimálně 150 dnů.

 

Pro účastníky konference byl připraven i doprovodný tematický program, jímž byly exkurze do teplárny TTS Západ a Ekotechnického centra Alternátor, které návštěvníky mimo jiné seznamuje právě s využíváním obnovitelných zdrojů energie a jehož zřizovatelem je spolek EKOBIOENERGO, o. s.. Hosté dále mohli navštívit Bioplynovou stanici Okříšky a výrobce kogeneračních jednotek TEDOM (kogenerační jednotky jsou zařízení pro společnou výrobu tepla a elektřiny).

 

Konferenci Biomasa, bioplyn a energetika pořádalo sdružení CZ Biom již po jednadvacáté. CZ Biom je profesní spolek, který v českém prostředí již dvě desetiletí propaguje využívání biomasy. V současnosti má na 180 členů, mezi které patří například provozovatelé tepláren na biomasu, bioplynových stanic, pěstitelé energetických plodin nebo výrobci biopaliv. Více informací na www.czbiom.cz.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

7. 7. 2017 - Začíná další ročník cyklojízdy přes celou Vysočinu

Cyklisté šlápnou do pedálů a rozjedou se po kraji.

15. 5. 2017 - V Alternátoru začne velká výstava vystřihovánek časopisu ABC

Návštěvníci se mohou zapojit do slepování papírového města. Sobotní vernisáž výstavy lze spojit s návštěvou Borovinských trhů.

18. 8. 2017 - Kterak zapomenutý list osvětlil historii třebíčského kláštera

Nová kostýmovaná prohlídka zámku tentokrát návštěvníky přenáší do vrcholného středověku, kdy zámek ještě býval klášterem, jemuž tvrdou rukou vládl hříšný opat Ignác. Diváci ale potkají i samotné zakladatele kláštera.

12. 4. 2017 - Alternátor nabídne více projekcí na Zelený čtvrtek a Velký pátek

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči vychází vstříc školákům a studentům, kteří 13. a 14. dubna 2017 budou mít velikonoční prázdniny, a rozšiřuje na tyto dva dny počet komentovaných programů na své unikátní...
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Pro tento den nebyla zadána žádná akce. Podívejte se do databáze KAM vyrazit.

Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2017

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist