Dnes je 23. dubna 2019, svátek má Vojtěch, zítra Jiří. V Třebíči je aktuálně 10 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Ježíška v živém betlému zahrála teprve tříměsíční Kateřinka

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 27. 12. 2016

Tři králové se klanějí svaté Rodině.
Tři králové se klanějí svaté Rodině.
foto: Milan Krčmář

Mrazivé počasí neodradilo ani herce, ani diváky. Potlesk si zaslouží malí i velcí, kteří do tohoto výborného počinu dávají svůj elán a hlavně spoustu času.


Možná i tisíc diváků sledovalo velkolepý živý betlém, který dnes představili farníci z třebíčské baziliky sv. Prokopa. Na nádvoří zámku nebylo volné jediné místečko, všichni s napětím pozorovali dění na scéně, kde nejprve děti sehrály tradiční vánoční příběh o Kristově zrození a následně dospělí představili svatou Rodinu. A je nutno říct, že diváci nejen pozorovali dění, ale hlavně všem hercům drželi pěsti, aby vydrželi doslova sibiřské podmínky, které během představení panovaly.

„Dnes si ukážeme, jak slaví svátky například na Islandu či v Patagonii,“ glosoval v úvodu farář Jakub Holík, pod jehož patronátem se celý vánoční příběh konal.

Stejně jako minule se ke slovu nejprve dostaly děti farníků, které po celý advent poctivě cvičily hru o příchodu Panny Marie a Josefa do Betléma, Kristově narození a klanění pastýřů a tří králů. Malí herci si zaslouží o to větší obdiv, že i navzdory silnému ledovému vichru vůbec nevypadli z role – byť některým doslova tekly slzy z očí a mocně popotahovali. Nejvíce si asi „užila“ představitelka hostinské oblečená jen do lehké bundy a zástěry, která byla už od prvního pohledu zmrzlá na kost. Ovšem o to větší zaslouží obdiv, protože i přesto, že měla jedny z nejdelších dialogů, nevyvedl ji chlad z míry a svou úlohu sehrála na jedničku.

 

Nechyběla ani zvířata

Po dětském představení došlo i na dospělé – a taky na zvířata, neboť na scénu přijeli nejen tři králové na koních, ale prošly kolem ní i ovce. A objevil se taky oslík, ovšem ten si tak trochu postavil hlavu a pěkně po svém, k pobavení všech diváků, kteří to zaregistrovali, zamířil od pódia na druhou stranu.

Na scéně už tou dobou byli představitelé sv. Josefa a sv. Panny Marie s malinkým Ježíškem v náručí, jehož si tentokrát zahrála teprve tříměsíční Kateřinka, která zabalená do deky potichu sledovala dění kolem sebe. Žádný nářek, žádný pláč – zkrátka jak se sluší a patří na opravdu talentovanou herečku.

 

Poděkování si zaslouží nejen malí i velcí herci, ale také pěvecký soubor pod vedením Karla Tomka a také všichni ti, kteří toto skvělé představení zorganizovali. Každý z nich pomáhá poukazovat na naše tradice. Tradice staré dva tisíce let, tradice, které ovlivňují náš život den co den, aniž bychom si toho již byli vědomi. Děkujeme!

 

Fotogalerii najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

7. 12. 2018 - V Třebíči je uskladněna humanitární pomoc pro Ukrajinu

Kamion s lékařským vybavením chce Oblastní charita Třebíč poslat nejen do Zakarpatské oblasti, ale i na východ do Melitopolu v těsné blízkosti Azovského moře, které se minulý týden dostalo do širšího povědomí...

8. 11. 2018 - Památku obětí válečného běsnění uctí kostelní zvony

Bazilika sv. Prokopa uctí památku vojáků přesně 100 let od vyhlášení příměří, jinde budou znít zvony ve 13.30 dle anglického modelu.

16. 11. 2018 - Třebíčané vzpomenou sametovou revoluci a protesty studentů

Před 29 lety začala sametové revoluce, před 79 lety nacisté zavřeli vysoké školy a začali likvidovat československou inteligenci.

15. 11. 2018 - Kalendář o staré Borovině plný dobových novinových článků

Prodávají jej třebíčská knihkupectví a Alternátor.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Úhoři mají nabito (začíná)

Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist