Dnes je 21. července 2024, svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Nové lákadlo pro turisty - stereofotografie v Malovaném domě

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 15. 3. 2017

O stereoskop byl dnes velký zájem. Stereofotografie, které obsahuje, vám ukázat nemůžeme, o jejich špičkové kvalitě se musíte přesvědčit sami přímo v Malovaném domě.
O stereoskop byl dnes velký zájem. Stereofotografie, které obsahuje, vám ukázat nemůžeme, o jejich špičkové kvalitě se musíte přesvědčit sami přímo v Malovaném domě.
foto: Milan Krčmář

V Malovaném domě ode dneška najdete unikátní zařízení milované našimi dědečky, které vám umožní spatřit Třebíč na tzv. stereofotografiích.


Starší ročníky si určitě vzpomenou, kterak při nedělních procházkách coby malé děti se svými rodiči či prarodiči občas zašly na "kukandu" v podobě Žákova stereoskopu, občas označovaného pěkně postaru jako Kaiserpanorama. Zajímavý přístroj, který umožňoval až dvaceti lidem současně kochat se trojrozměrnými fotografiemi, generacím našich dědečků, pradědečků a dalších prapra... zprostředkovával výlety do cizích krajů nebo je přenášel na místa různých událostí. Tyto kratochvíle však skončily v 60. létech, kdy panorama víceméně dosloužilo, a na výsluní se navíc naplno prodrala televize. Nicméně s přibývajícími roky lidé vždy zatouží po nostalgii, a protože se panorama dochovalo ve sbírkách Muzea Vysočiny Třebíč, bylo v minulých letech zrestaurováno. A to do takové míry, že ode dneška lze v Třebíči opět nejen spatřit tento jedinečný přístroj, ale i obrázky v něm ukryté. Najdete ho v Malovaném domě, kde byl za značného zájmu veřejnosti také oficiálně představen.

Martínkovi se splnil sen
"Žákovo panorama bylo v Malovaném domě provozováno až do roku 1960. Poté bylo přemístěno do prostoru zámecké konírny dnešního Muzea Vysočiny Třebíč a moji předchůdci měli zájem ho opět zprovoznit," řekl ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. Tento záměr se však neuskutečnil a muzeum získalo přístroj definitivně v roce 1967 jen coby položku depozitáře, nikoli však vystaveného předmětu.
"Měl jsem ale sen. Před měsícem tomu bylo 25 let, co jsem nastoupil do muzea. Před těmi pětadvaceti lety to bylo taktéž 25 let, co byl přístroj zapsán do depozitáře, a já po celou tuto dobu snil o tom, že jej jednou zase uvedeme do provozu," dodal Martínek. Po padesáti letech nečinnosti tak dnešním dnem začala nová éra stereoskopu. Po půl století byl opět oficiálně představen Třebíčanům, a to plně funkční, byť s naprosto inovovaným vybavením.

Stereoskopie vznikla už v polovině 19. století
"Provozovaných stereoskopů je na světě jen několik, takže se jedná o opravdový unikát," vysvětlil Matěj Boháč, který pro Kaiserpanorama vymyslel nové zobrazovací zařízení, jež využívá možností počítačového věku a digitálních snímků. Původně byl stereoskop osazen mechanickým posunem a skleněnými diapozitivy.
Princip stereofotografie je vcelku prostý - jedna fotografie se vyfotí dvěma objektivy a pomocí kukátka pak každému oku prezentujete daný záběr.
"Když dnes jdete do kina, můžete se koukat na film v takzvaném 3D. Ale přitom se vůbec nejedná o novou technologii. Princip prostorového obrazu je známý asi 180 let," doplnil Boháč. "V minulosti, kdy neexistovala ani kina, ani televize, byla stereoskopie jedním z rozšířených médií."


Součástí expozice, kterou provozuje MKS Třebíč, je i vystavený původní vnitřní karusel a poháněcí zařízení. Nynější stereoskop je vlastně jen poloviční oproti originálu, Muzeum Vysočiny se však chystá instalovat na třebíčském zámku druhou polovinu, takže nakonec bude fungovat všech dvacet čelních desek. V nich se promítají stereofotografie třebíčských památek, ovšem tak, že každá deska vždy zobrazuje jinou lokalitu, byť smyčky jsou totožné. Další takové zařízení lze najít i v Technickém muzeu Brně, které se velkou měrou podílelo také na zprovoznění třebíčského stereoskopu. Snímky Třebíče dodali právě členové brněnského stereofotografického klubu.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist