Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Mirka Čermáková napsala knihu, v níž dopis změní život

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 29. 3. 2017

Knihu Deštník postačí pokřtil Mirce Čermáková sám mistr Franta.
Knihu Deštník postačí pokřtil Mirce Čermáková sám mistr Franta.
foto: Milan Krčmář

Křest už pátého literárního počinu třebíčské spisovatelky zaplnil celou galerii Franta. Na autogram v nové knize stál zástup nedočkavých čtenářek.


Opět příběh ženy a opět spletitý a dramatický. Pokud řekneme tuto větu v Třebíči, řadě čtenářek automaticky naskočí jméno Miroslavy Čermákové, zdejší spisovatelky, která jim rok co rok přináší napínavý ženský román. A přináší jim ho vždy na jaře – přičemž ani letošek nebyl výjimkou. Středa 29. března tohoto roku totiž byla dnem křtu její další knihy s názvem Deštník postačí.

Křest se konal v Galerii Franta, která (nutno říct, že i k údivu samotné autorky) byla zaplněna k prasknutí. Pracovnice MKS Třebíč musely přinášet nové a nové židličky a stejně mnoho lidí stálo. Zájem byl i ze strany médií, kromě místních novinářů totiž dorazil i štáb veřejnoprávní televize. A také ten, po němž je galerie pojmenována a jehož obrazy v hodnotě mnoha milionů korun zde lze zhlédnout – třebíčský rodák František Mertl, uměleckým jménem Franta, už desítky let žijící ve Francii. Lákala také kulturní vložka v podobě hudebního doprovodu Mikiho a Krtka z divadelního souboru Ampulka, jehož je Čermáková členkou, a její mladé kamarádky Simony.

 

Osudový dopis

Nicméně je třeba trochu pohovořit i o knize, kterou trochu svérázně představila samotná autorka. Jako rozená herečka se převtělila do hlavní postavy, novinářky Gábiny, a v ich-formě o sobě začala hovořit: „...jsem šťastná a žiju si docela příjemný, byť pracovně vytížený život. (…) Ale teď jsem ve schránce mezi letáky našla nějaký dopis. A dokonce z Mnichova!“

Čtenářky už asi tuší, co se bude dít. Dopis Gábině, kterou vychovali prarodiče poté, co otec opustil rodinu a matka zemřela, zcela změní život. Lze prozradit ještě jedno malé tajemství – onen dopis napsal její otec, kterého neviděla od svých čtyř let a který odešel do Německa.

„Příští neděli budu v Česku a rád bych se s tebou viděl. Potřebuji tvoji pomoc...“ stojí na konci dopisu.

 

Co se bude dít dál a co všechno Gábinu potká? Těžko říct, nicméně to můžete zjistit sami, když si knihu přečtete. Příběh se vám určitě bude líbit, protože je hluboce lidský. S tím souhlasil i sám mistr Franta, který knihu pokřtil.

„Vám se v tom příběhu jedná o člověka,“ řekl Franta Čermákové. „To je stejné jako v mých obrazech, mě na nich taky nezajímá nic jiného než člověk.“

 

 

Vlastně už pentalogie

Kniha Deštník postačí bude nyní k dostání u třebíčských knihkupců. Před ní Čermáková vydala v roce 2013 prvotinu Když muži odcházejí, na tu hned v roce 2014 navázaly Návraty, o rok později Na houpačce a loni pak Nečekaný odkaz. Knihy jsou ilustrovány třebíčským malířem a grafikem Lubomírem Kerndlem.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist