Dnes je 12. prosince 2018, svátek má Simona, zítra Lucie. V Třebíči je aktuálně 1 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Veletrh FORTEL ukázal kvalitu firem na Vysočině

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 28. 5. 2017

Součástí FORTELu byl i minifestival zdejších kapel. Na snímku vokalistky z kapely Disconnexion.
Součástí FORTELu byl i minifestival zdejších kapel. Na snímku vokalistky z kapely Disconnexion.
foto: Milan Krčmář

Když se řekne „fortel“, většinou si představíme kvalitně odvedenou práci, na níž je vidět, že ten, kdo ji vykonal, jí rozumí a je pro něj i koníčkem. A přesně to byla také myšlenka veletrhu firem a pracovních příležitostí FORTEL 2017, který se konal 26. a 27. května v areálu bývalé obuvnické továrny v Třebíči-Borovině.


Na veletrhu, jehož pořadatelem byla Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina (KHK KV) a partnery Kraj Vysočina, Borovina živá dodnes, město Třebíč, Úřad práce ČR, Střední průmyslová škola Třebíč, TTS energo, s. r. o., a EKOBIOENERGO, z. s., jenž je zřizovatelem Ekotechnického centra Alternátor, se prezentovaly firmy a střední školy z celého Kraje Vysočina. Jednalo se již o druhý ročník této akce. První FORTEL se konal v roce 2015, přičemž tenkrát jej pořádala Okresní hospodářská komora Třebíč (OHK Třebíč). Tehdy i letos byl veletrh určen i žákům vyšších ročníků základních škol, kteří si tak mohli zjistit informace o možnostech svého budoucího uplatnění.

„Jsem rád, že letos veletrh dostal krajský rozměr a že Kraj Vysočina se na něm značnou měrou podílí,“ sdělil předseda KHK KV Ing. Richard Horký při slavnostním zahájení. „Osobně si myslím, že jednou z nejdůležitějších věcí v životě je setkávání a vzájemná komunikace. A právě to by měl FORTEL splnit. Žáci, kteří sem přijdou, se setkají se zástupci firem a středních škol. Dozvědí se, jaké obory mohou studovat zde v Třebíči i v kraji, a zároveň také uvidí, jaké máme v kraji firmy. Jedná se o firmy opravdu špičkové, lze říct hi-tech. Vysočina tak nabízí řadu možností k práci a navíc i naplnění života v podobě kultury, sportu nebo čistého životního prostředí. Chceme ukázat, že Vysočina i Třebíč jsou krásné, a tak není potřeba podléhat lákavým možnostem třeba v Praze či zahraničí. A osobně chci Kraji Vysočina a městu Třebíč poděkovat za podporu tohoto veletrhu a rozvíjející se spolupráci.“

Za Kraj Vysočina se zahájení zúčastnil první náměstek hejtmana Mgr. Pavel Franěk a náměstek hejtmana Mgr. Pavel Pacal.

„Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje rozvoj podnikatelského prostředí. Jsme si vědomi toho, že bez podnikatelů by kraj neprosperoval, a tak vítáme takové akce, jako je právě FORTEL,“ uvedl Pavel Pacal, na kterého navázal starosta Třebíče Ing. Pavel Janata.

„Oceňuji aktivitu KHK KV i OHK Třebíč, že firmám daly příležitost prezentovat to nejlepší, co umějí, a představit pracovní příležitosti, které v celém regionu nabízejí,“ řekl Janata a pokračoval příkladem z praxe. „Doba je taková, že pracovních příležitostí začíná být více než uchazečů o práci. Došlo to dokonce tak daleko, že to pociťujeme i my na městském úřadě. Zaměstnanci odcházejí do důchodu, ale i do soukromých firem a vzniklá místa se nedaří příliš dobře zaplňovat.“

 

Po FORTELu následoval dětský den

O kvalitní pracovníky je opravdu velký zájem, a to nejen o špičkové odborníky, ale i o ty, kteří rozumějí řemeslu. I to byl důvod, proč se na veletrhu prezentovali například také kováři nebo proč si příchozí mohli zkusit postavit zeď z malých cihliček. Šikovnost, tedy onen fortel, se mezi firmami zkrátka cení. A mnozí žáci tak třeba zjistili, že by je práce rukama bavila víc než sezení v kanceláři.

„Opravdu potřebujeme i šikovné řemeslníky, kterých je na pracovním trhu značný nedostatek. Podle průzkumu, který loni představila KHK KV, naprostá většina deváťáků míří na obory s maturitou. Mnozí si ale neuvědomují, že dobrý řemeslník si často vydělá mnohem více než středoškolák,“ sdělil Richard Horký.

Součástí veletrhu byl i minifestival regionálních kapel, řemeslný jarmark či dřevorubecká show. Rozhodně se nenudily ani děti, protože po celé dva dny se mohly dosyta vyřádit na atrakcích připravených například firmou E.ON, která zde mimo jiné prezentovala i elektromobilitu v podobě známých automobilů Tesla. V sobotu byl veletrh FORTEL plynule vystřídán velkým dětským dnem, který uspořádal Dům dětí a mládeže Třebíč ve spolupráci s Ekotechnickým centrem Alternátor.

Krásné počasí po oba dny i atraktivní program přilákaly na akci celkem 3900 návštěvníků, přičemž 1500 jich do Boroviny zavítalo v pátek a 2400 v sobotu. Areál, který prochází revitalizací, tak opět ožil velkou akcí, která beze zbytku naplnila zdejší motto „Borovina živá dodnes“.

Organizátoři děkují všem, kteří se na akci podíleli a pomohli ji připravit.

 

Fotografie z FORTELu a dětského dne najdete zde a zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

25. 7. 2018 - Nejdelší úplné zatmění Měsíce lze pozorovat i na hvězdárně

Určitě se podívejte, něco takového totiž uvidí až naši potomci za 105 let.

2. 7. 2018 - Alternátor rozšiřuje časy komentovaných projekcí

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči rozšíří na období letních prázdnin počet komentovaných programů na své unikátní projekční kouli.

10. 8. 2018 - Pomníček s Masarykovým a Benešovým reliéfem v novém kabátě

Starý památník zde stál osmdesát let, nynější je důstojnou náhradou.

29. 11. 2018 - Senátor Jiří Drahoš byl okouzlen bazilikou sv. Prokopa

Náročný den, ke kterému se však přidaly další neplánované, ale o to příjemnější zastávky, strávil senátor Jiří Drahoš v Třebíči. Pozvala ho sem jeho kolegyně Hana Žáková.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2018

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist