Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Zámek nabízí pouť po poutních místech v rámci jediného sálu

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 29. 6. 2017

foto: Milan Krčmář

Od středověku se lidé vydávali na poutě po svatých místech. Není však nutné cestovat do Jeruzaléma, Říma či Santiaga – zajímavá poutní místa máme i na Třebíčsku a v okolí.


Pouť, to nejsou jen kolotoče a cukrová vata. Význam tohoto slova tkví v něčem jiném – cesta, mnohdy daleká, na kterou se vydávají poutníci, aby navštívili svatá místa. I Třebíčsko taková místa má – nejen třebíčskou Strážnou horu s Kostelíčkem, ale například Přibyslavice, kde tamní kostel stával údajně už v 11. století a kde později visel obraz Panenky Marie, který odolával všem nepříznivým povětrnostním podmínkám. Z Třebíčska se lidé na daleké poutě vypravovali a stále vypravují třeba do štýrského Mariazell nebo do dolnorakouského Maria Taferl.

O těchto a mnoha dalších lokalitách vypovídá nová výstava Muzea Vysočiny Třebíč nazvaná Klobouk, hůl a růženec aneb Barokní zbožnost a poutní místa (nejen) na Třebíčsku, kterou najdete v konírně třebíčského zámku. Pokud jste hraví, můžete si hned u vchodu zapůjčit zmíněný klobouk, hůl a tornu s růžencem, tedy typické poutnické artefakty, a zkusit splnit několik úkolů. Na závěr budete odměněni – a také dojdete až k mnišskému rouchu, které si budete moci vyzkoušet. Cestou však minete nejen panely s fotografiemi a malbami, ale také kupříkladu vitríny se soškami svatých, které dříve zdobily mnohé měšťanské domy.

 

Výstava konaná k roku českého baroka

Letošní rok byl agenturou CzechTourism vyhlášen rokem českého baroka. Právě během tohoto historického období po celé zemi rostly bohatě zdobené kostely plné andělíčků, s nádhernou výzdobou či rafinovanou symbolikou. Příkladem budiž Santiniho stavby nebo jaroměřický zámek a k němu přiléhající kostel sv. Markéty.

„Fotografie, které zde vidíte, pocházejí z 30. let z dílny náměšťského fotografa Ondřeje Knolla. K nim jsme pořídili fotografie ze současnosti. Na panelech proto vidíte, jak vypadala tato místa dříve a jak nyní,“ vysvětlila jednu ze zajímavostí výstavy její kurátorka Božena Kabelíková. „Také se můžete seznámit s dalším fondem našeho muzea, protože zde uvidíte i předměty, které dosud nebyly vystavovány, nebo nebyly dlouho vystaveny.“

 

Bohatou historií oplývají i drobné stavby

Dodala také, že když s kolegy mapovala různé sakrální objekty na Třebíčsku, byla sama překvapena, kolik zde máme křížů, kapliček či božích muk.

„Možná i vy, až pojedete třeba na kole či půjdete pěšky, všimnete si také různých krásných staveb našeho regionu,“ řekla s tím, že právě to by mohl být jeden z cílů této výstavy. Sami návštěvníci dnešní vernisáže jí v tomto dali za pravdu, protože mnohdy nevěřícně kroutili hlavou nad tím, jak zajímavou historii mají třeba malé kostelíky, kolem nichž procházejí po celý život.

 

Výstava potrvá do 15. října tohoto roku.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist