Dnes je 20. května 2019, svátek má Zbyšek, zítra Monika.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Volby v Třebíči: 1. ANO, 2. SPD, 3. piráti – až pak tradiční strany

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 21. 10. 2017

Hnutí ANO 2011 jasně vyhrálo i v Třebíči.
Hnutí ANO 2011 jasně vyhrálo i v Třebíči.
foto: Milan Krčmář s využitím dat ČSÚ.

Stejně jako v celé České republice i v Třebíči bodovaly tzv. antisystémové či protestní strany.


Sněmovní volby, které proběhly 20. a 21. října, notně zatřásly politickou scénou. Do čela se prodraly antisystémové strany a hnutí – myšleno tedy uskupení, u nichž není na první pohled patrné, zda patří do pravého či levého politického spektra, či které jsou ve velké politice nováčky. Celorepublikově vyhrálo ANO 2011, vysoké výsledky ale zaznamenala i Okamurova Svoboda a přímá demokracie a Česká pirátská strana. Naopak tradiční strany, jako je ČSSD, KSČM, TOP09 či KDU-ČSL velmi oslabily. Jedinou výjimku představuje ODS, která oproti posledním volbám do PSP ČR v roce 2013 přidala dost hlasů navíc a zaznamenala dvojciferný výsledek. Podobně je tomu i v Třebíči, o níž už se po dnešku rozhodně nedá říkat, že je rudá či oranžová, jako tomu bylo v minulosti.

 

Okamura skončil v Třebíči druhý, piráti třetí

Stejně jako po celé zemi i zde drtivě zvítězilo ANO 2011, přičemž výsledek 29,06 % zhruba kopíruje ten celostátní, který činí 29,64 %. Ovšem zatímco druhé místo celorepublikově patří Občanské demokratické straně, která získala lehce přes 11 %, v Třebíči na druhé pozici skončila SPD. Ta svým programem zaujala 12,34 % obyvatel Třebíče, přičemž jen o něco málo méně měli piráti s 11,25 %. Tyto tzv. protestní strany v Třebíči nejvíce bodovaly v centru města (volební okrsek č. 14 na MKS Fórum), kde Okamurova SPD dokonce překonala ANO 2011 – v absolutních číslech zde pro ni hlasovalo 81 voličů, zatímco pro babišovce 75, kteří tak jen o jeden jediný hlas překonali piráty. Pirátskou doménou se stal Pocoucov, kde piráti dokázali oslovit 25 voličů (a získali i stejný počet procentních hlasů), čímž zde skončili za ANO 2011.

 

ODS v Třebíči přibylo více než 700 hlasů

Teprve na čtvrtém místě v Třebíči skončila první z tradičních politických stran, jíž je ODS. Občanští demokraté svým programem zaujali 10,33 % třebíčských voličů, což je o více než čtyři procenta lepší než minule. Oproti roku 2013 jim tak přibylo přes 700 hlasů, což lze považovat za velmi dobré skóre.

Pouze 8,81 % získali v Třebíči komunisté, jimž na paty šlapou sociální demokraté s 8,06 %. Rozdíly v absolutních číslech jsou jen velmi malé – 1629 ku 1491. Pro obě strany je to naprostý debakl, uvážíme-li, že minule měli socialisté v Třebíči podporu 21,31 % voličů a KSČM 15,87 %. Do značné míry však situace v Třebíči odráží celostátní výsledky těchto dvou levicových stran. Je patrné, že řada voličů se od nich odklonila a vložila svoji důvěru do nováčků na politické scéně.

Jedinou další stranou, která v Třebíči překročila magickou pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, jsou ještě lidovci. Ti v našem městě uhráli 6,21 %, což je o trochu lepší výsledek než v celorepublikovém podání. Oproti tomu STAN a TOP09, jimž se nakonec podařilo do poslaneckých lavic také dostat, byť s notně odřenými zády, v Třebíči takovou podporu nemají – obě zde dostaly malinko přes čtyři procenta hlasů.

 

V Třebíči i na okrese přišlo volit více lidí

Volební účast v Třebíči se oproti roku 2013 zlepšila – zatímco tehdy k urnám přišlo 61,3 % právoplatných voličů, letos to bylo o dvě procenta více.

Ještě lepší výsledek ve volební účasti má celé Třebíčsko. Letos do volebních místností zamířilo 64 % právoplatných voličů, tedy o asi 1,2 % více než v roce 2013. Při pohledu na výsledky lze konstatovat, že celý okres tentokrát ovládli babišovci s 29,46 %, následovaní SPD (11,16 %), komunisty (10,74 %), KDU-ČSL (9,30 %), piráty (9,29 %), ČSSD (8,61 %) a ODS (8,52 %).

 

(Údaje převzaty z www.volby.cz.)


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

dnes 20. 5. - Borovina opět ožije dětským smíchem

Den dětí proběhne 25. května.

25. 9. 2018 - Charita se představila veřejnosti. Nechyběla hudba, tanec, zábava

Další akce se bude konat 7. listopadu v Národním domě. Pomůžete v ní rodinám v nouzi.

20. 11. 2018 - Zastupitelé se poprvé sešli v novém složení. Starostou je Pavel Pacal

Město Třebíč má nové vedení.

22. 9. 2018 - Oblastní charita Třebíč ukáže, co vše dělá pro veřejnost

Oblastní charita Třebíč se připojuje ke kampani Diecézní charity Brno a při příležitosti svátku sv. Vincence (patrona charitní činnosti) pořádá v úterý 25. září 2018 od 14 – 17 hodin na Karlově...
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist