Dnes je 20. dubna 2024, svátek má Marcela, zítra Alexandra.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Peklo pod španělským nebem: kniha i o Třebíčácích za občanské války

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 11. 1. 2018

Stanislav Motl v Národním domě během autogramiády.
Stanislav Motl v Národním domě během autogramiády.
foto: Milan Krčmář

Stanislav Motl dva roky pátral ve Španělsku i v České republice a dával dohromady střípky o Čechoslovácích za občanské války.


Co se vám vybaví, když se řekne "španělská občanská válka"? Mnozí z dotazovaných zvláště mladšího věku by možná jen pokrčili rameny. Jeden z nejhorších bratrovražedných konfliktů všech dob, který se na Pyrenejském poloostrově odehrál v letech 1936-1939, a přímý předstupeň druhé světové války je v České republice neprávem opomíjený.
"V naší zemi na tuto válku zapomínáme," zamyslel se historik a publicista Stanislav Motl, který dnes v třebíčském Národním domě představil svoji nejnovější knihu Peklo pod španělským nebem. "Z padesáti zemí z celého světa zde bojovalo až 50 tisíc dobrovolníků. Bojovali tam Francouzi, Američané, Poláci, Britové... A zapomínáme na to, že tam bylo zhruba 2000 Čechoslováků, nejen mužů, ale také žen. A několik set jich tam padlo."

Řada zmínek o třebíčských interbrigadistech
Jedním z nejznámějších československých interbrigadistů, jak se nazývali dobrovolníci, kteří pomáhali republikánským jednotkám v bojích proti Frankovým nacionalistům, byl třebíčský rodák Leopold Pokorný. I španělští historici dodnes oceňují jeho statečnost, která se mu bohužel stala osudnou. V dubnu 1937 se s deseti dalšími interbrigadisty dobrovolně přihlásil na doslova sebevražednou misi, kterou na sebe vázali palbu frankistů. Ti dosud ohrožovali skupinu desítek Američanů a Poláků - avšak v okamžiku, kdy Pokorný spolu se svými kamarády vyběhli ze zákopů, otočili frankisté střelbu, což uvolnilo cestu americkému i polskému praporu. Bohužel, z jedenácti dobrovolníků přežil pouze jeden - a Leopold Pokorný to nebyl.
Leopold Pokorný však nebyl jediným interbrigadistou z Třebíče, což vyzdvihl i Motl nejen ve své knize, ale také na besedě.
"Město, které mělo před válkou asi 15 tisíc obyvatel, dalo španělské občanské válce devět lidí. Ve Španělsku se hodně mluví například o polním lazaretu Jan Ámos Komenský, který působil přímo na frontě," vysvětlil Motl. "Tento lazaret vznikl díky sbírkám československých občanů. Díky tomu do Španělska odjelo kompletní nemocniční vybavení s našimi lékaři, přičemž třebíčský Karel Holubec byl prvním šéflékařem této nemocnice. Jeho manželka zde působila jako zdravotní sestra."

Falbrův otec poznal ve Španělsku svou manželku
Motla do Třebíče doprovodil i bývalý europoslanec Richard Falbr, jehož otec byl také "španělák", který ve Španělsku dokonce poznal svoji budoucí manželku, později Falbrovu maminku. Falbr nyní předsedá Sdružení přátel čs. interbrigadistů a osvětlil podmínky, za jakých se válka ve Španělsku vedla.
"Franco byl nejmladší španělský generál a je třeba říct, že byl velmi důsledný. Když byl odražen od Madridu, začal schválně postupovat velmi pomalu a na dobytých územích vybíjel všecky republikány. Tak se třeba stalo, že v určité vesnici nezbyl vůbec žádný muž," vysvětlil Falbr. "Je smutnou skutečností, že se u nás o interbrigadistech nemluví. Když se vrátili ti, kteří přežili, nebyli zpočátku pronásledováni. Pronásledování začalo až po neslavném projevu Klementa Gottwalda, který označil interbrigadisty za dobrodruhy. Někteří z nich pak skončili na šibenici, jiní jen přišli o zaměstnání."
Paradoxem v tomto směru je, že ve Španělsku působila skupina, která nesla Gottwaldovo jméno. Falbr dále upozornil na to, že ani republikánští vojáci nebyli žádní beránci - bez milosti vraždili například kněží a jeptišky, které navíc brutálně znásilňovali.

"Tahle kniha je fakt skvělá"
Kniha Peklo pod španělským nebem v samém úvodu zmiňuje i tato fakta. Pak už se zabývá nástupem Francisca Franca, vzpourou nacionalistických vojáků proti levicové republice a vypuknutím občanské války. Následují osudy několika českých a slovenských interbrigadistů, které se prolínají Motlovým líčením, v němž zachytil zážitky ze svého téměř dvouletého pátrání po Španělsku, a stejně tak i v České republice. Značná část knihy je věnována právě třebíčským interbrigadistům a vyprávění o jejich příbuzných, kteří Motlovi poskytli cenné informace. Některé kapitoly jsou věnovány i známým zahraničním osobnostem, které ve Španělsku také působily.
Falbr přiznal, že coby syn bývalého interbrigadisty má doma spoustu literatury o španělské občanské válce.
"Ale tahle kniha pana Motla je fakt skvělá," doplnil a ocenil hloubku informací a čtivý jazyk, jímž je napsána. Totéž jistě ocení všichni Třebíčáci, kteří se zajímají o historii - protože by neměla chybět v knihovničce žádného z nich.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist