Dnes je 15. srpna 2018, svátek má Hana, zítra Jáchym. V Třebíči je aktuálně 21,5 °C
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Na velkém dětském dni byla pokřtěna i kniha o Třebíči

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 27. 5. 2018

Samozřejmě nebyla opomenuta ani unikátní projekční koule v Alternátoru.
Samozřejmě nebyla opomenuta ani unikátní projekční koule v Alternátoru.

Děti v knize navštíví Třebíč a Alternátor.


Plno úkolů a soutěží, představení různé činnosti kroužků pro děti a mládež, složky integrovaného záchranného systému, elektromobil Tesla… A také slavnostní křest nové dětské knihy „Příběh chytrého města“. To je jen zcela zjednodušený výčet všemožných atrakcí a zajímavostí, které dnes provázely velký dětský den v Třebíči-Borovině, jejž společně uspořádaly DDM Třebíč, Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč, společnost E.ON ČR a Česká společnost pro větrnou energii.

Odpoledne plné her a zábavy si nenechaly ujít asi dvě tisícovky lidí. Asi každý z dětských návštěvníků absolvoval stezku plnou soutěží připravenou DDM Třebíč, přičemž prvních stovka nejrychlejších jako bonus k mnoha dárkům získala i opravdu originální památku na dnešní den – zcela novou knihu „Příběh chytrého města“, na níž od loňského roku pracovali zaměstnanci společnosti E.ON ČR, města Třebíč a Ekotechnického centra Alternátor. A když říkáme „zcela novou“, myslíme to doslova – z tiskáren nakladatelství Albatros Media totiž dorazila počátkem tohoto týdne a do dnešního dne ji vidělo jen několik málo zasvěcených.

 

Hrdinové knihy procházejí Třebíčí coby chytrým městem

Kniha je o dětech a pro děti. Hlavním hrdinou je malý Honzík, který se svým kamarádem, jeho sestrou a dědečkem navštíví město využívající prvky smart-city. Tímto městem není nic jiného než samotná Třebíč, kde tyto chytré prvky opravdu najdeme. Děti se při cestách městskou autobusovou dopravou připojí k wi-fi, jdou si nabít mobil k solární lavičce a jejich dědeček využije služeb právě chystaného chytrého parkoviště. Všichni také navštíví Alternátor, kde zhlédnou například technologie budoucnosti včetně chytré domácnosti nebo také elektromobilu. Samozřejmě si nenechají ujít ani program na zdejší unikátní projekční kouli, kterou vyvinuly společnosti NASA a NOAA.

„Pro děti v té knize je to vlastně cesta do budoucnosti, která ale velice rychle přichází,“ sdělil regionální zástupce společnosti E-ON Miloš Morávek a doplnil, že tato kniha je už třetí svého druhu. „E.ON již dříve vydal podobné dětské publikace s názvy Příběh elektřiny a Příběh zemního plynu.“

„Ty se mi moc líbily,“ zavzpomínala místostarostka Třebíče Marie Černá. „I když jsou určené pro děti nižšího školního věku, musím se přiznat, že jsem se v nich dozvěděla spoustu nových věcí.“

Tak vznikla myšlenka sepsat i Příběh chytrého města, a protože Třebíč, E.ON a Alternátor navzájem úzce spolupracují, začalo se s přípravami. Nutno poznamenat, že autoři kromě již známých chytrých řešení zkusili například v případě chytré domácnosti pohlédnout ještě dále do budoucnosti, zhruba příštích dvaceti let. Možná ale popsané přístroje a zařízení budeme používat mnohem dříve, protože současné technologie jdou kupředu mílovými kroky. To, co bylo před rokem chápáno jako novinka, je nyní běžná věc.

„Osobně bych také knize přála, aby ona chytrá řešení, která jsou v knize popsaná, byla zakrátko překonaná a zastaralá,“ glosovala Černá.

Třetím v produkčním týmu knihu byl Alternátor, který si klade za cíl dětem přiblížit, jak vzniká energie či jaké máme druhy elektráren.

„Alternátor ale ukazuje i ta zmíněná chytrá řešení a zároveň s tím se snaží poukázat i na to, že civilizace potřebuje energii,“ vysvětlil Richard Horký, předseda EKOBIOENERGO, z. s., který je zřizovatelem Alternátoru. „Ta kniha to vše dětem přibližuje, je pro děti maximálně srozumitelná. Věřím, že k popularizaci těchto chytrých řešení tedy přispěje a že jen tento první pětitisícový náklad se mezi malé čtenáře rychle dostane.“

Knihu napsal Petr Mrázek a ilustroval ji Petr Čuma. V Třebíči je k dostání na recepci Alternátoru.

 

Fotogalerii najdete zde, video zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

4. 4. 2018 - Veteránisté v sobotu zahájí sezonu, z Třebíče zamíří do Dukovan

Opět lze čekat několik desítek vozidel.

27. 1. 2018 - Druhé kolo prezidentské volby v Třebíči vyhrál Zeman

Kuriozita v Budíkovicích – oba kandidáti získali shodný počet hlasů.

16. 4. 2018 - Předpovídání počasí není podle Michala Žáka snadná záležitost

Třebíčský rodák besedoval v Městské knihovně Třebíč o tom, co je náplní jeho práce.

pátek 10. 8. - Pomníček s Masarykovým a Benešovým reliéfem v novém kabátě

Starý památník zde stál osmdesát let, nynější je důstojnou náhradou.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2018

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist