Dnes je 28. března 2024, svátek má Soňa, zítra Taťána.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Pavel Fried se při zahájení XV. Šamajimu stal čestným občanem města

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 30. 7. 2018

Pavel Fried s certifikátem čestného občanství města Třebíč.
Pavel Fried s certifikátem čestného občanství města Třebíč.
foto: Milan Krčmář

Pavel Fried dnes v Zadní synagoze přijal čestné občanství za všechny Židy, kteří kdy v Třebíči žili.


     

Pavel Fried (*13. 6. 1930 v Třebíči), syn majitele železářství v dnešní ulici V. Nezvala na Stařečce. Po zavedení norimberských zákonů se Friedovy rodiny dotkla protižidovská opatření, arizace obchodu, vyloučení ze školy, ztráta občanských práv. V dubnu 1942 byl společně se svou matkou deportován do Terezína, stejně jako předtím celá jeho rodina. Po válce se z rodiny vrátil jen on s oběma rodiči. Starší sestra se svým manželem a další Friedovi příbuzní se stali oběťmi holokaustu. Pavel Fried šel v roce 1946 studovat strojní průmyslovou školu do Brna, kde také po dokončení školy v roce 1950 zůstal. Po studiu byl povolán na povinnou vojenskou službu. Nastoupil k Pomocným technickým praporům a pomáhal stavět letiště v Plzni i v Čáslavi. Po návratu do civilu při práci vystudoval vysokou školu na VUT v Brně.

 

Čestní občané města: Josef Bublan (v r. 1998), Otmar Urban a Vladimír Bouzek (v r. 2001), Alois Pučalík a Vlastimil Toman (v r. 2005), Jiří Joura (v r. 2007), František Veselý (v r. 2009), Josef Nováček a Rudolf Fišer (v r. 2011), Josef Kremláček (v r. 2012), Antonín Kalina a František „Franta“ Mertl (v r. 2014), Pavel Fried (v r. 2018).

 

(Z proslovu starosty Pavla Janaty proneseného při slavnostním zahájení festivalu Šamajim.)

     

Velmi slavnostní začátek měl letošní třebíčský festival židovské kultury Šamajim. Ani ne tak proto, že tento rok vstoupil již do svého 15. ročníku, což je ale jistě také důvod ke gratulaci, jako spíše proto, že při jeho zahájení bylo předáno čestné občanství města. Toto nejvýznamnější ocenění, jaké vůbec město může udělit, obdrželo od roku 1990 pouze dvanáct lidí – tím třináctým je zdejší rodák, poslední židovský rodák z Třebíče a člen Židovské obce Brno, Pavel Fried.

„Zprvu jsem neměl příliš velkou odvahu to jmenování přijmout,“ prozradil Pavel Fried. „Pak jsem si ale uvědomil, že jsem skutečně ten poslední a že jmenování mohu přijmout za všechny generace třebíčských Židů, které tu od přelomu 12. a 13. století žily, pracovaly a budovaly dnes skoro pitoreskní město. Vybudovaly krásný hřbitov a zanechaly krásné hmotné kulturní dědictví, díky němuž se Třebíč s místní bazilikou a prostřednictvím seznamu UNESCO dostala do povědomí celého světa.“

Podle Pavla Frieda si všichni Židé, kteří v Třebíči žili, už kvůli výše uvedenému toto jmenování zasloužili. Upozornil však, že zde Židé nezanechali pouze kulturní dědictví.

„Jejich život s sebou nesl určité duchovní poselství. To spočívalo v jejich věrnosti k víře. K víře, v kterou věřili přes všechny problémy, které jim to přinášelo,“ vysvětlil Fried. „Z toho vzniklo něco, co bylo něco naprosto neočekávaného. Staletá víra, držená našimi rabíny a všemi Židy, udržela Židy jako národ, udržela hebrejštinu jako řeč a udržela i židovskou kulturu hudební a literární. To všechno umožnilo, že po dvou tisících letech znovu vznikl židovský stát.“

 

Židovské hřbitovy mají svůj genius loci

Pavel Fried také zapálil svíčku, která bude hořet po celou dobu konání festivalu. Ten začal vystoupením ostravské dámské klezmerové kapely Simcha a také vernisáží výstavy fotografií Heleny Bretfeldové. Zahrady života, jak zní název výstavy, zachycují židovské hřbitovy, mezi jinými i ten třebíčský.

Podle Heleny Bretfeldové mají židovské hřbitovy neopakovatelný genius loci.

„Nikde jej nepotkáváme v takové síle a v takové přesvědčivosti jako v místech, kde se pohřbívá ne několik desetiletí jako na hřbitovech komunálních, ale několik staletí,“ vysvětlila Bretfeldová, proč židovské hřbitovy soustavně fotí již řadu let. „Ta místa jsou poznamenána úctou, kterou židovská kultura projevuje svým mrtvým. Dodnes se v židovské kultuře na náhrobcích uchovávají nápisy – nejen jméno, data či povolání. Jsou to nápisy, které se snaží o tom člověku sdělit to nejlepší. Říkají, co dotyčný pro svou obec udělal, co udělal pro své souvěrce, co udělal pro svou rodinu.“

Zatímco výstava bude přístupná v Zadní synagoze až do 26. října, festival Šamajim potrvá do soboty 4. srpna. Podrobný program najdete zde.

 

Fotogalerii najdete zde, videozáznam proslovu Pavla Frieda zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist