Dnes je 28. března 2024, svátek má Soňa, zítra Taťána.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Žáci ZŠ Benešova vydali publikaci o svých prapradědečcích

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 12. 11. 2018

Mladí autoři publikace se svým učitelem Pavlem Mikolášem.
Mladí autoři publikace se svým učitelem Pavlem Mikolášem.
foto: Milan Krčmář

Každý člověk má zajímavý osud. Jen jej musí někdo objevit.


Jak přivést mládež k zájmu o historii? Tu mládež, která neustále jen kouká do mobilů a žije své virtuální životy na sociálních sítích, kdežto realita jí uniká, a to, co se stalo před deseti lety, je pro ni hluboká minulost? Zkusit na to jít od lesa – tedy tak, jak to dělá dějepisář Pavel Mikoláš ze ZŠ Benešova v Třebíči. Ukázat jim, že historie není mračno nicneříkajících dat, ale spousta zajímavých příběhů obyčejných lidí.

Děti a učitelé na „benešce“ už zhruba deset let ve svém miniaturním nakladatelství BENE vydávají publikace s podtitulem Mluvte s námi. Tyto publikace vytvářejí sami žáci vyšších ročníků, kteří sbírají zajímavé příběhy ze svého okolí, nejčastěji přímo z rodiny, vztahující se k určitému historickému milníku. Nejnovější číslo této publikace bylo představeno právě dnes v třebíčské knihovně a nese název „1914 – 1918“.

 

Důležitý je osud konkrétního člověka

„Jedná se o čtvrtou knihu v této edici,“ prozradil Pavel Mikoláš. „Ty první tři se jmenovaly 1989, 1968 a 4:3, 2:0. První dva názvy jsou jasné, jedná se o vzpomínky rodičů či prarodičů na sametovou revoluci a okupaci naší země vojsky Varšavské smlouvy. U té třetí jde o hokejové výsledky v roce 1969, kdy naši hokejisté porazili tým Sovětského svazu.“

Letos však žáci zabrousili poněkud hlouběji do historie. Měli za úkol zjistit informace o svých předcích, kteří bojovali v první světové válce. Z jejich pohledu už se tedy jedná o prapradědečky.

Řeklo by se, že o takto vzdálených příbuzných už nebude mít nikdo žádné ponětí, ale zkazky o jejich osudech se v rodinách očividně stále drží. Slovo „zkazky“ je na místě, protože se často nejedná o exaktní fakta, kterými historie ostatně nemůže být nikdy. V těchto konkrétních případech je důležitý osud daného člověka, nikoli to, kdy přesně se narodil, kdy narukoval a kdy zemřel. Mladý člověk si na jeho příběhu uvědomí mnohé souvislosti a pochopí, že dějiny nevytvářeli jen králové, ale hlavně miliony obyčejných lidí, jako byl právě jejich prapradědeček.

 

Autoři mají v rodině i slavné osobnosti 

„Letos ale nebylo jednoduché mladé lidi pro něco takového získat. Za těch deset let, kdy jsme vydali první publikaci, se doba neuvěřitelně změnila,“ míní učitel Mikoláš. „Dříve se vždy našli nadšenci, kteří se do úkolu pustili sami. Tentokrát jsem musel tento úkol zadat povinně, i když to dělám nerad. Řekl jsem jim, že chci, aby se doma zeptali na tuto část rodinné historie a tu sepsali pro naši publikaci.“

Ze dvou tříd se nakonec podařilo získat 21 zajímavých příběhů, z nichž mnohé jsou doplněny fotografiemi. Je očividné, že mnohé z mladých historiků úkol nakonec začal bavit. Například líčí, jak v rodinných pamětech žádného předka, o němž by někdo něco věděl, nenašli, ale to je neodradilo a zeptali se u sousedů. Zajímavé je, že některé děti zjistily, že jejich příbuzný byl slavný velitel. Je téměř neuvěřitelné se dočíst, že ve stejném ročníku na ZŠ Benešova najdeme příbuzné legendárního legionářského vůdce plk. Josefa Jiřího Švece či účastníka prvního i druhého odboje brig. gen. Václava Lysáka. Ale opět je nutné říct jedno – u této publikace, vytvářené mladými lidmi, nejde o slavná jména, důležití jsou všichni.

 

Mladší se přihlásili sami

Na dnešním představení knihy v třebíčské knihovně vystoupilo několik žáků s příběhy svých předků. Nyní jsou již v devátém ročníku, a chystají se tedy na střední školy. Kromě nich zde však byli i dva sedmáci, Klára a Jakub, kteří velice poutavě za pomoci powerpointové prezentace představili prvorepublikovou anabázi svého prapradědečka Františka Štancla. Ti se tohoto úkolu zhostili zcela dobrovolně a díky zachovalému deníku a korespondenci svého prapradědečka, jakož i vzpomínkám své babičky a usilovnému pátrání na internetu, dokázali odkrýt jeden zajímavý osud. Před sto lety možná úplně obyčejný, nyní, v době, kdy na mnohých vzpomínkách už leží tlustá a neprodyšná vrstva prachu, velice pozoruhodný.

 

Autoři na sebe mohou být hrdí

Představení publikace „1914 – 1918“ nemohlo přijít v lepší dobu než téměř na den přesně 100 let od konce války. Ten tedy připadal na včerejšek, ale protože byla neděle, o jeden den se slavnostní představení knihy posunulo. To však vůbec nevadilo – všichni autoři za odměnu dostali nejen autorský výtisk publikace, ale i kvítek vlčího máku jako vzpomínku na všechny veterány. Ten výtisk jim říkal, že vynaložená práce měla smysl. Není to jako referát, který si stáhnout z internetu, pak jej ve škole odrecitují a následně se na něj navždy zapomene. Publikace je hmotná věc, kterou si vytvořili sami a která jim doma zůstane na památku roky či desetiletí – a možná ji budou dědit i jejich děti a vnoučata, která si tak budou také předávat historii své rodiny.

A ty vlčí máky? Když si je připínali, tvářili se hrdě. Bylo na nich patrné, že si je připínají ne proto, že musejí, ale proto, že sami chtějí. A že si uvědomují, že onen vlčí mák symbolizuje i jejich předka či hrdinu jejich příběhu. Nikoliv abstraktního, jaké najdeme v učebnicích dějepisu a jehož jméno je jen jakousi historickou položkou, ale konkrétního člověka. Člověka, jehož krev koluje v jejich žilách a na kterého mohou být právem hrdí.

Jen tak dál a ať vzniká více takových publikací, které tvoří sami žáci. Mimochodem, tato stojí pouze 30 Kč, takže je dostupná opravdu každému.

 

Fotogalerii najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist