Dnes je 24. srpna 2019, svátek má Bartoloměj, zítra Radim.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíčští diváci poprvé viděli Cimrmany s Miroslavem Táborským

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 30. 11. 2018

Petr Reidinger, Marek Šimon, Zdeněk Svěrák, Miroslav Táborský, Miloň Čepelka a Genadij Rumlena při dnešním představení Záskok, které odehráli v třebíčském Národním domě.
Petr Reidinger, Marek Šimon, Zdeněk Svěrák, Miroslav Táborský, Miloň Čepelka a Genadij Rumlena při dnešním představení Záskok, které odehráli v třebíčském Národním domě.
foto: Milan Krčmář

Divadlo Járy Cimrmana hrálo v Národním domě hru Záskok.


Dnes k nám opět po roce na pozvání Ivany Řídké a Hany Štěpničkové z agentury KulturTOP dorazilo Divadlo Járy Cimrmana. Bohužel v poněkud odlišném složení než loni, kdy v Třebíči hostovalo s Němým Bobšem. Na konci června tohoto roku totiž ve dvaaosmdesáti letech zemřel dlouholetý člen této legendární scény, pan Bořivoj Penc. za nějž bylo třeba najít náhradu. Té se velice zdatně ujal Miroslav Táborský – který je vlastně tak trochu anomálií vedle ostatních členů souboru. Oproti dalším hercům včetně Zdeňka Svěráka, kteří sami sebe mohou nazývat hereckými amatéry (byť ve skutečnosti hrají tisíckrát lépe než mnohé rádoby profesionální hvězdičky v nekonečných televizních seriálech), totiž vystudoval DAMU.

 

U Svěrákových přehmatů se nelze nesmát

Cimrmani letos uvedli hru Záskok, kterou v Národním domě představili naposledy před třemi lety. Jak tehdy, tak letos v ní excelovali všichni herci, naprosto jedinečný je však Zdeněk Svěrák, který tehdy i nyní ztvárnil „fenomenálního“ herce Karla Infelda Prácheňského. Tento samolibý bard přijíždí zaskočit do hlavní role v divadelní hře jedné kočovné společnosti, která hostuje kdesi na venkově, kde tamnímu starostovi uspořádala představení k jeho narozeninám. Takový záskok však není nic snadného – a Prácheňskému se do textu skutečné inscenace proto pletou texty z jiných divadelních kousků, zapomíná, jak se ve hře jmenuje, zapomíná, jak se jmenují jiné postavy, a když se ke slovu dostane nápověda, často její slova omylem zachytí a mluví i za ostatní. Vzniká tak nepřeberné množství gagů, které z velice zajímavě pojatého příběhu dělají dokonalou frašku, při níž divák slzí smíchy.

 

Miroslavu Táborskému doktor Vypich sedí

Miroslav Táborský se po zemřelém Bořivoji Pencovi ujal role doktora Vypicha. Lze jednoznačně konstatovat, že s naprostou bravurou. Jeho doktor je samozřejmě mladšího typu, ve srovnání s Bořivojem Pelcem, který působil dojmem venkovského lékaře, spíše městského. Penc byl skvělý, ale to je Táborský také. Výborně tak svého předchůdce nahradil.

 

Herci působí, jako by jim bylo o 30 let méně

Je obdivuhodné, jak se na jevišti projevují dva nejstarší členové divadla. Kromě Zdeňka Svěráka je to Miloň Čepelka. Oběma letos bylo 82 let, ale oba zde běhají jako zamlada. Při semináři v úvodu Zdeněk Svěrák neváhá pokleknout a v této pozici docela dlouho vydržet, Čepelkův šikovatel Vogeltanz se pak ve hře opravdu chová, jako by mu bylo stěží třicet. Ostatní herci jsou již mladší – kteréžto slovo je jistě potěší, neboť všichni již oslavili padesátku a někteří i šedesátku. Celý ansámbl však stále působí neuvěřitelně mladickým dojmem natolik, že by pozorovatel, jenž by herce měl možnost pouze poslouchat, nikoli vidět, všem hádal o dobrých třicet let méně. To je naprosto obdivuhodné a zaslouží si to potlesk.

A ten byl opravdu velký, opět se tleskalo vestoje. Zdeněk Svěrák, coby tvář Konta Paraple, navíc z rukou Ivany Řídké opět převzal část výtěžku ze vstupného, která bude věnována na pomoc vozíčkářům.

 

Ještě jednou patří velký dík jak všem skvělým hercům, tak Ivaně Řídké i Haně Štěpničkové, že třebíčským divákům opět zprostředkovali tak skvělý a inteligentní počin, jímž je každá hra Cimrmanů. Díky a těšíme se na příští rok!

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

27. 6. 2019 - Výstava v konírně připomíná 20 let od úmrtí Ladislava Nováka

Nejvýznamnější třebíčský umělec by se letos dožil 94 let.

6. 1. 2019 - Pasáž se proměnila ve vídeňskou Operu. Zněl jí Pochod Radeckého

Samozřejmě nechyběl ani valčík všech valčíků Na krásném modrém Dunaji od Johanna Strausse mladšího.

24. 5. 2019 - Kostely otevřely dveře, program byl opravdu bohatý

Vyšlo také počasí, vlahý večer přímo lákal k procházce.

3. 2. 2019 - Hra o tom, co se stane, když vám na zahradu vleze kocour

Agentura KulturTOP Ivany Řídké tentokrát do Třebíče přilákala Báru Hrzánovou, Radka Holuba, Kláru Cibulkovou a Zdeňka Velena.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Trebicsko.cz - polední menu
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2019

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist