Dnes je 19. května 2024, svátek má Ivo, zítra Zbyšek.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíčská fotografka jako první žena nafotila ultraortodoxní Židy

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 1. 2. 2019

Třebíčská fotografka Eliška Blažková
Třebíčská fotografka Eliška Blažková
foto: Milan Krčmář

Kniha Haredim je jedinečnou publikací přibližující podivuhodný svět uzavřené židovské komunity.


Obdiv. Tohle jediné slovo vyjadřuje mínění všech, kdo dnes přišli na křest knihy Haredim do třebíčské Zadní synagogy. Obdiv k autorce této knihy, obdiv k fotografiím, které dokázala pořídit, obdiv k tomu, že se nevzdala a šla si za svým cílem. Co jím bylo? Nic menšího než nafotit ultraortodoxní židovskou komunitu žijící v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Nazývá se právě Haredim. A tou, která dokázala do této velice uzavřené společnosti proniknout, byla třebíčská fotografka Eliška Blažková.

 

Žijí (téměř) jako před staletími

Eliška snímky pořizovala několik let, během nichž se dokonce dostala do blízkosti vůdce extrémistické židovské sekty Neturej karta. Je zcela jistě první ženou na světě, které se podařilo snímky členů Haredim pořídit. Tamní muži se totiž na cizí ženu správně nesmějí ani podívat, ženy jsou považovány za méněcenné. Předkové obyvatel Mea Šearim přišli do Izraele z východní Evropy, většinou z Haliče či Bukoviny, a dodnes nezměnili své zvyky. Stejně jako před staletími mluví jidiš, striktně se řídí Tórou a Talmudem, světské zákony je nezajímají. Odmítají moderní vymoženosti (na druhou stranu mají od svých rabínů povoleno používat „košer“ mobily bez internetu a s dalšími omezeními) a odmítají i samotný Stát Izrael. Ten totiž založili sionisté, což je však proti jejich přesvědčení – Stát Izrael podle nich může vzniknout až s příchodem Mesiáše. Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, sympatizují proto s Palestinci, sionisty naopak nesnášejí.

„Hnutí Haredim se považuje za nejvíce nábožensky založenou skupinu Židů,“ vysvětlil na dnešním křtu kmotr knihy, Eliščin učitel z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, nestor české dokumentární fotografie Pavel Dias. „Eliška vstoupila na velmi tenký led už proto, že halacha jako soubor nepřekročitelných židovských zákonů zakazuje zobrazování člověka. Obdivuji Elišku, která nejen byla dokonale připravena na fotografování profesně, ale dokázala se svým oblečením a chováním přizpůsobit prostředí. Práce na fotografii je mimořádně dobře odvedeným dílem, s vysokou profesionalitou.“

 

Kniha je výborným průvodcem tímto tolik tajuplným světem. Vyšla navíc dvojjazyčně v češtině i angličtině, takže si ji mohou přečíst prakticky všichni zájemci z celého světa. Samozřejmě se dostane i do Izraele, nicméně ti, kdo jsou na fotografiích zobrazeni, ji podle Elišky nikdy nespatří. Mohou číst jen „svoje“ texty, které ladí s jejich náboženskými zvyklostmi.

Publikaci Haredim vydalo nakladatelství Blízko Eliščiny kamarádky Blanky Fišerové ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Objednat si ji lze zde.

 

Fotogalerii ze křtu najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist