Dnes je 19. září 2021, svátek má Zita, zítra Oleg.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíč má novou galerii zcela věnovanou Mistru Frantovi

KULTURA - POZVÁNKY - 3. 12. 2014

Mistra Frantu na otevření jeho galerie doprovodila i jeho manželka Jacqueline
Mistra Frantu na otevření jeho galerie doprovodila i jeho manželka Jacqueline
foto: Milan Krčmář

Třebíč dnes získala něco, co svým významem dalekosáhle překračuje nejen hranice našeho kraje, ale celé republiky.


 V prostorách Národního domu byla slavnostně otevřena stálá expozice Mistra Franty, tedy Františka Mertla. Česko-francouzského malíře, jehož díla můžeme najít třeba v Guggenheimově muzeu v New Yorku, pařížském Centre Pompidou, Picassově muzeu v Antibes nebo v muzeích japonského Tokia či Nagoyi.

 

Franta není pouze malíř, ale i sochař. Několik jeho sošek najdeme i v nové galerii.

 

Třebíč po boku těchto světových kulturních svatostánků nestojí náhodou. Franta se totiž v našem městě roku 1930 narodil, a i když velmi brzy přesídlil do Brtnice a Prahy, aby v roce 1958 emigroval do Francie, na své rodné město nezapomněl. Pod podmínkou, že zde vzniknou adekvátní výstavní prostory vhodné pro stálou výstavu, mu věnoval několik desítek svých děl v hodnotě asi 15 milionů korun.

 

Čestný občan František Mertl

„Je to expozice, kterou nám určitě bude závidět celá naše republika,“ řekla krajská radní Marie Kružíková na vernisáži. „Hluboce se před mistrem skláním a vyjadřuji dík, že nezapomněl na své rodné město, na svůj rodný kraj a věnoval nám takový obrovský dar.“

Starosta Pavel Janata předává Františku Mertlovi plaketu, která Mistra potvrzuje čestným občanem města Třebíče.

 

Zastupitelstvo města letos v létě jmenovalo Františka Mertla čestným třebíčským občanem, a tak na vernisáži došlo i ke slavnostnímu předání certifikátu o tomto jmenování. Mistr Franta převzal plaketu z rukou nového starosty Pavla Janaty, který prohlásil, že v nové galerii má svůj projev prakticky zcela nezaslouženě.

„Já jsem totiž přišel k hotovému,“ glosoval Janata. „Jsem starostou města necelé dva týdny a už z toho je zřejmé, že všechno, co bylo potřeba vykonat, připravit a zorganizovat, bylo hotovo dříve, než jsem se k tomu vůbec dostal.“

To by však nebylo až tak zvláštní, starostové odstupují a nastupují a někdo holt prostory předat musí, i když je ve funkci jen chvíli.

„Zajímavostí ale je, že první věcí, kterou jsem v pozici starosty města druhý den po svém zvolení podepisoval, byla smlouva na předávací protokol, kterým přešlo toto darované dílo do vlastnictví města Třebíče. Myslím si, že mé starostování v Třebíči nemohlo začít lépe a radostněji,“ dodal starosta s úsměvem.

 

Reakce na války a terorismus

Franta se orientuje zejména na figurální malbu, přičemž ho velmi inspirovaly cesty do Afriky.

„Jednalo se o Frantovy cesty do zemí, jako je Senegal, Burkina Faso, Mali, Keňa, Gambie a Nigérie,“ sdělila kunsthistorička Marie Dohnalová s tím, že právě na černém kontinentě objevil mistr přirozenou krásu lidské postavy a našel tam bytosti, které jsou pevně spjaty přírodou. Právě obrazy z těchto cest se později dostaly do věhlasných sbírek jmenovaných výše. Dalším významným motivem, který mistrovo dílo provází, je ryzí humanismus, jímž reaguje na války či teroristické atentáty.

 

Herec Jan Kanyza prohlásil, že energie z Franty přímo čiší.

 

Energie z Franty přímo čiší

Na otevření galerie se přijel podívat také Frantův kamarád, známý herec Jan Kanyza, který je zároveň i vynikajícím malířem. Ten se s mistrem poznal před lety ve Francii, kde si pronajal ateliér.

„Dělí nás skoro šest set kilometrů. Po dálnici. Placené dálnici,“ rozvinul Kanyza zajímavý příběh. „Nicméně s velkou radostí zajíždím do Vence, kde Franta žije, a týden, deset dní tam pobývám. Pro mě je to vždy obrovský přínos energie. Ale co je zajímavé... Franta žije v prosluněné Provence. Mým osudem se staly zachmuřené Čechy s frontálními poruchami, nízkou oblačností a občasnou ledovkou. Nicméně kdykoli, a nezažil jsem to u nikoho jiného, kdykoli telefonuji s Frantou, to provensálské slunce se přenese přes telefon, a není to proto, že mám takzvaný chytrý telefon. Ne. Rozsvítí se to, rozzáří se to, když mi řekne, kam se chystá, kde byl, co navštívil, jakou výstavu připravuje, nebo že jde do dílny. Skrze ten telefon se přenese tolik energie, že já se nesmírně těším, až zavěsím, že sám půjdu do ateliéru a budu něco dělat.“

 

Plátno ožije tehdy, když se na něj někdo podívá

Nechybělo samozřejmě ani vyjádření toho nejpovolanějšího, tedy samotného mistra Franty.

„Jsou to krásné prostory a jsem nesmírně šťastný, že jste mi dali příležitost se zde usadit. Může existovat to nejkrásnější plátno, ale když je zavřené někde v garáži či ve skladišti, tak nežije,“ prohlásil Franta. „Ožije teprve, až se na něj někdo podívá,“ dodal s tím, že se těší na ty, kteří se na jeho obrazy přijdou podívat a navázat s nimi nějaký dialog.

 

Na vernisáži v rámci kulturního programu vystoupil známý zpěvák Michal Prokop se svými kamarády Lubošem Andrštem a Janem Hrubým

 

Ať už jste třebíčského rodáka Františka Mertla alias Frantu v minulosti znali či neznali, každopádně ode dneška se s ním a jeho tvorbou můžete seznámit opravdu důkladně. Jeho obrazy a sochy budou mít v Třebíči navždy pevné místo v galerii, která ponese jeho jméno. Navštívit ji můžete každý den kromě pondělí. 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

24. 6. 2021 - Chcete vidět Simonu Stašovou a Ladislava Freje? Budou v Třebíči

Divadla opět otevírají, kultura ožívá.

15. 7. 2021 - V Třebíči vystoupí přední vědci a blízkovýchodní reportér

Studentský projekt postavil laťku pořádně vysoko.

11. 8. 2021 - Vstup do Alternátoru bude v sobotu díky Igráčkovi zdarma

Děti čekají zábavné úkoly, skákací hrad a malování na obličej.

úterý 14. 9. - Spolek historie letectví Třebíč představí sborník o pilotu Peřinovi

Nebude v něm chybět množství fotografií a dokumentů.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2021

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist