Dnes je 21. července 2024, svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Zindulka s Hádkem připravili Třebíči dokonalou hereckou podívanou

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 10. 2. 2015

Zindulka s Hádkem připravili Třebíči dokonalou hereckou podívanou
Zindulka s Hádkem připravili Třebíči dokonalou hereckou podívanou
foto: Milan Krčmář

Třebíčští diváci si dnes mohli opět vychutnat jedinečný herecký koncert, který jim připravily organizátorky zdejšího kulturního života Ivana Řídká s Hanou Štěpničkovou.


Tentokrát v podání Stanislava Zindulky a Matěje Hádka, kteří vyprodanému Národnímu domu představili hru amerického scenáristy Jeffa Barona Návštěvy u pana Greena.

Těžko říct, zda v nějaké další hře je tolik komediálních i dramatických prvků, tolik něhy a lásky, ale i smutku a nepochopení. A to vše ztvárněné pouze dvěma protagonisty a v naprosto neměnném prostředí, kdy záleží pouze na dialozích a dokonalém hereckém umění.

Zindulka s Hádkem to zvládají naprosto bez chybičky – a ačkoli je od sebe dělí téměř půl století, jsou si na jevišti ideálními partnery. V Návštěvách u pana Greena je přitom k sobě svede pouhá náhoda – poněkud frackovitý Ross Gardiner (Matěj Hádek) málem přejede starého trucovitého pana Greena, za což mu soudce nařídí, aby panu Greenovi jednou týdně pomáhal v jeho bytě. Řada drobných nedorozumění, kvůli nimž si obě naprosto diametrálně odlišné postavy zpočátku lezou na nervy, postupně začne odkrývat jednotlivé slupky jejich osobností, jejich tajemství a skrývaných tužeb. Oba jsou židé, pan Green téměř ortodoxní, Gardiner naopak naprosto vlažný k víře. Greenovo tvrdohlavé lpění na tradicích, které Gardiner již prakticky nezná, je však teprve začátkem – záhy vyjdou najevo potíže s přiznáním vlastní homosexuality u jednoho a desítky let potlačované rodinné problémy u druhého.

 

Rozdíl generací hlavním motorem celé hry

Obdivuhodný je zejména výkon 82letého Stanislava Zindulky, který se po jevišti pohybuje tu jednou jako opravdu nemocný stařec, tu zase křepčí, že by mu i leckterý třicátník mohl závidět, ale který ze sebe bez jediné chybičky hlavně chrlí velmi složitý text. Jeho ztvárnění starého, lakomého žida, těžce stíhaného osudem, je prostě famózní.

Jeho repliky „Má se snad vyhodit dobré jídlo?“ či „Je čas, abyste si našel hezké židovské děvče“, které k pobavení publika Gardinerovi opakuje pokaždé, kdy spolu zapředou nějaký rozhovor, svědčí o jeho komediálním nadání. Naopak jeho procítěné vypravování o krásné manželce, kterou ztratil, jeho mimika a gestikulace – to vše je vrcholným mistrovstvím dramatičnosti.

Matěj Hádek má neskutečné štěstí, že může tomuto nestorovi českého divadla stát po boku ve hře, v níž hraje jen Zindulka a on sám. Protože i on, ač o dvě generace mladší, může předvést, jak skvělý je herec, jak dobře může svého partnera na jevišti doplňovat, nahrávat mu, chytat jeho smeče.

Zkrátka a dobře, dnes jsme viděli opět něco jedinečného – naprosto excelentní ukázku hereckého umění. Děkujeme, pane Zindulko, pane Hádku a taky paní Štěpničková a paní Řídká, že jste nám připravili tak nádherný kulturní zážitek. Opravdu se nelze divit, že diváci opět aplaudovali vestoje.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist