Dnes je 15. června 2024, svátek má Vít, zítra Zbyněk.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

V zámeckých konírnách jsou k vidění Poklady Vysočiny

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 19. 3. 2015

Za jakousi značku Pokladů Vysočiny, kterou najdeme na všech propagačních předmětech a letácích, je obraz Václava Brožíka Portrét madame Christiane Fuller, na kterém je vyobrazena mladá šlechtična s podmanivým pohledem (obraz vpravo)
Za jakousi značku Pokladů Vysočiny, kterou najdeme na všech propagačních předmětech a letácích, je obraz Václava Brožíka Portrét madame Christiane Fuller, na kterém je vyobrazena mladá šlechtična s podmanivým pohledem (obraz vpravo)
foto: Milan Krčmář
Výstavu zahájila krajská radní Marie Kružíková.
Na výstavě se nebudou nudit ani děti.

To nejlepší z kulturních památek celého kraje můžete ode dneška zhlédnout na třebíčském zámku. Na výstavu Poklady Vysočiny dodaly své nejcennější kusy nejvýznamnější muzea a galerie z celého regionu.


Obrovskou cenu mají díla, která můžete od dnešního dne zhlédnout v konírnách třebíčského zámku. Doputovala sem výstava Poklady Vysočiny, na kterou své síly spojila čtyři muzea a tři galerie, všechna zřizovaná Krajem Vysočina. Po Jihlavě, kde byla tato výstava zahájena na podzim minulého roku, je Třebíč druhým vysočinským městem, kde lze tyto skvosty vidět. Nejedná se přitom o stejnou expozici, ta třebíčská se od jihlavské v mnohém liší.

 

Kremláček, ale i Štursa

„Ne všechny předměty, které byly vystaveny v Jihlavě, najdeme v Třebíči,“ vysvětlila Božena Kabelíková z Muzea Vysočiny Třebíč s tím, že řada exponátů se týká našeho města.

Kromě Sklízení sena u Třebíče, obrazu vídeňského krajináře Anton Altmanna, či maleb jaroměřického Otty Stritzka v konírnách najdeme třeba výjev z třebíčské židovské čtvrti od Zdeňka Novotného zachycující Braunův dům na Horní (dnes Blahoslavově) ulici nebo kresbu Josefa Kremláčka známého snad všem Třebíčanům. Celkově však na výstavě převažují exponáty z celého kraje, přičemž mezi nejvýznamnější můžeme počítat sochy Jana Štursy nebo olejomalby několika mistrů z 18. a 19. století. Nechybějí však ani přírodniny vystavované v muzeích.

„Ano, výstava je unikátní v tom, že dokázala do jednoho prostoru skloubit exponáty ze sbírek galerií výtvarných umění i muzeí,“ vysvětlila Božena Kabelíková.

 

Jihlavskou výstavu pochválil i Václav Klaus

„Musím říct, že třebíčské prostory jsou úplně jiné než jihlavské. Když jsem sem přišla, měla jsem pocit, že jsem na úplně jiné výstavě,“ sdělila své dojmy krajská radní Marie Kružíková, která výstavu jménem Kraje Vysočina zahájila.

„V Jihlavě výstavu navštívil po pozvání hejtmana Jiřího Běhounka i bývalý prezident Václav Klaus, který ji také velmi ocenil,“ dodala.

 

Nebudou se nudit ani děti

A ještě malá drobnost. Pokud se na Poklady Vysočiny chcete vypravit a nevíte, komu svěřit své děti, aby vás během prohlídky nerušily, nemusíte mít strach – přímo ve výstavní síni je zřízen malý dětský koutek inspirovaný právě touto expozicí. Děti mohou skládat velké puzzle, na kterém je zachycen rytíř namalovaný Josefem Kremláčkem, k dispozici jsou i dotykové hry nebo pastelky, jimiž děti mohou nakreslit svůj vlastní „poklad Vysočiny“.

 

Výstava v Třebíči potrvá až do 29. května, pak se přesune do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist