Dnes je 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch, zítra Jiří.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Dlaždiči z Divadla Na Jezerce zaplnili do posledního místečka Národní dům

KULTURA - JAKÉ TO BYLO - 9. 4. 2014

Radek Holub, Václav Liška, Jan Hrušínský a Martin Sitta v třebíčském Národním domě během dnešního představení Práskni do bot
Radek Holub, Václav Liška, Jan Hrušínský a Martin Sitta v třebíčském Národním domě během dnešního představení Práskni do bot
foto: Milan Krčmář

„Víš, vo co de v ekonomice, vole? Víš, vo co v ní de? Já ti to teda řeknu, vole. V ekonomice de vo to, aby se zajistilo, že lidi, co maj velký h...o, ho měli i dál...“


Takových hlubomyslných myšlenek byla celá řada v představení pražského Divadla Na Jezerce, které dnes v třebíčském Národním domě uvedlo svoji hru Práskni do bot. Pronášela je parta čtyř dlaždičů ve složení Jan Hrušínský, Radek Holub, Martin Sitta a Václav Liška, kteří do Třebíče přijeli na pozvání Ivany Řídké a Hany Štěpničkové.

Špičkoví čeští herci a hra, kterou zrežíroval Jan Hřebejk, zaplnili celý velký sál Národního domu. Ostatně tak, jako tomu u divadelních představení, která organizují Řídká se Štěpničkovou, bývá zvykem.

Hru Práskni do bot sice napsal severoirský dramatik Owen McCafferty, zápletka se ale dokonale hodí i do současného Česka. Čtveřice dlaždičů zjistí, že k paletě obkladaček chybí dodací list, a hledá nejrůznější způsoby, jak tento materiál proměnit v bohatství. Na scéně se v rychlém sledu střídá morální rozhorčení typu „To je krádež. Přece neokrademe svýho šéfa, to by bylo moc osobní.“ s výmluvnými hláškami „Vždyť nás jen zaměstnává. A zaměstnává nás je proto, že mu vyděláváme prachy.“, k tomu navíc mezi hrdiny vypukne konkurenční boj, protože na obkladačky si dělají zálusk všichni. A všichni také mluví jako dlaždiči, což je vzhledem k situaci a sociálnímu postavení těchto zkrachovaných existencí pochopitelné a dokonale to dotváří atmosféru. Divák se směje prakticky neustále, protože všichni čtyři „myslitelé“ přicházejí s dalšími a dalšími vtipnými replikami.

Hra má velmi překvapivý konec – nebo spíše dva. Veselý a smutný. Ale to bychom napovídali až příliš. Pokud se ale někdy dostanete do Prahy a budete mít čas, určitě do Jezerky na komedii Práskni do bot zajděte. Ti, kteří dnes byli na představení v Třebíči, vám poradí totéž. Jedná se o neuvěřitelně vtipnou hru plnou hloubky s výborným hereckým obsazením. A Třebíč má štěstí, že ji díky Ivaně Řídké a Haně Štěpničkové (připomínáme, že obě byly za svou kulturní činnost spojenou s charitou nominovány do ankety Skutek roku 2013) mohla také zhlédnout.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist