V Galerii Předsálí v třebíčském Národním domě dnes začala výstava fotografií Jana Kafky. Sám o sobě říká, že je náplava, vystavené snímky však dokazují, že mu Třebíč za těch čtyřicet let opravdu přirostla k srdci – většina z nich totiž zachycuje právě naše město. Možná je to také tím, že dříve než si začal užívat zaslouženého důchodu, pracoval na stavebním odboru MěÚ Třebíč, takže město poznal dokonale z technické stránky. A při tom objevil kouzlo Třebíče, které promítl i do názvu výstavy: „Město krásné, zajímavé, úžasné – Třebíč“.
„V době studií stavební školy v Brně, v letech 1965 až 1967, zároveň absolvoval na Lidové škole umění obor výtvarná fotografie,“ přiblížil Kafkovy začátky Arnošt Pacola, který návštěvníkům přiblížil výstavu z odborného hlediska. „Během svého života se zúčastnil různých fotografických soutěží, většinou v Třebíči, ale samostatnou výstavu dosud neměl. Nicméně už před mnoha lety jeho fotografické příspěvky otiskovaly časopisy Mladý svět, Svět v obrazech nebo deník Mladá fronta.“
Současná výstava je tedy Kafkovou první samostatnou, letos ho však čekají ještě další tři. Je to trochu s podivem, protože fotografie jsou zajímavé, zachycují známá místa z neznámého pohledu, řadu z nich obdařil autor vtipnými názvy, které člověka pobaví.
Kafka náměty nevyhledává, to ony si vyhledávají jeho
Originalita vystavených snímků tkví možná v osobitém přístupu fotografa, který se podle Pacoly vyjádřil slovy: „Náměty nevyhledávám, ony si vyhledávají mě. Jsem velkým obdivovatelem všeho krásného, a asi právě proto jsem podlehl kouzlu fotografie. Fotím skoro všechno od svých patnácti let, tedy už zhruba 57 let. A v posledních 40 letech velmi často právě město Třebíč.“
Pro Kafku není fotografie pouhým paměťovým médiem a záznamem reality. Pro něj je svět a jeho fotografování především zaznamenáváním vlastního pocitu nadšení a úžasu z viděného.
„Jan Kafka fotí opravdu skoro všechno. V případě snímků na této výstavě nejen architekturu Třebíče, ale i přírodu kolem ní a nebe nad ní,“ vysvětlil Pacola. „Není divu, že při tak velkém zaujetí se Jan Kafka stal z náplavy patriotem, který města Jihlavu, Brno a Prahu vnímá jen jako třebíčské satelity a svá oblíbená družební města.“
Výstavu „Město krásné, zajímavé, úžasné – Třebíč“ můžete navštívit až do 14. dubna vždy ve všední dny od 8.00 do 16.00 hodin, nebo během konání akcí v Národním domě.
Fotogalerii z vernisáže můžete zhlédnout zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-