Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Občané Rešic si Den vítězství připomenuli vskutku důstojně

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 8. 5. 2019

Na pietním aktu promluvily senátorka Hana Žáková (v růžovém) a starostka Rešic Petra Jílková.
Na pietním aktu promluvily senátorka Hana Žáková (v růžovém) a starostka Rešic Petra Jílková.
foto: Milan Krčmář

Při pietním aktu promluvila senátorka Hana Žáková a starostka Petra Jílková.


Osmý květen. Datum, které by mohlo být jako každé jiné – kdybychom si tento den nepřipomínali konec nejhorší války v lidských dějinách. Přesně před 74 lety totiž bezpodmínečně kapitulovalo nacistické Německo, které šest let předtím rozpoutalo konflikt tak ničivý, že si jeho následky neseme dodnes. Bohužel, mnozí si to neuvědomují, a proto mnohdy ani nevědí, proč je dnes státní svátek, a tedy volný den. Přitom právě toto vědomí, které by nám zaručovalo, že se hrůzy války už nikdy nevrátí, by nám všem mělo být naprosto přirozené. Proto je potřeba si události 2. světové války stále připomínat, vzpomínat na miliony padlých vojáků a vlastenců, genocidu Židů a vraždy členů mnoha skupin, které se nacistům zdály méněcenné či z hlediska jejich zrůdné ideologie nebezpečné nebo zvrhlé. Připomínat si tyto události tak jako třeba v Rešicích na Znojemsku, kde dnes všechny tyto oběti uctili více než důstojně.

 

„Mír jsou jen tři písmena, ale mají hluboký význam.“

„Sešli jsme se tu proto, abychom všichni společně uctili památku těch, kteří za nás neváhali položit své životy,“ řekla rešická starostka Petra Jílková. „Právě díky nim zde nyní jsme a díky nim nyní žijeme ve svobodné zemi. Zaslouží si naši úctu, pokoru, lásku a modlitbu.“

Starostka Petra Jílková uvítala v Rešicích svou dlouholetou kamarádku a kolegyni, senátorku za Třebíčsko Hanu Žákovou, která památku obětí války vzpomenula spolu s ní.

„Chci poděkovat. Chci poděkovat vaší starostce Petře Jílkové, které si velmi vážím za to, kam Rešice dovedla a co všechno pro ně udělala. Ale i za to, jaký je člověk. A vám všem děkuji za to, že nezapomínáte na ty, kteří za nás padli, a díky nimž můžeme ráno vstávat a večer usínat s pocitem, že nad námi nelétají letadla, že nic neohrožuje naše životy a že žijeme v míru,“ řekla Žáková shromážděným občanům. „Mír, to jsou tři písmena, ale mají hluboký význam. Na Rešicích je mi proto hodně sympatické, že na toto nezapomínáte a že to předáváte ještě dalším generacím, i těm nejmladším. Protože pokud si válku nebudeme připomínat, jako národ jsme odsouzeni k tomu prožít tyto hrůzy znovu.“

 

V Rešicích k historii přistupují se vší vážností

Jakkoli jsou Rešice malou obcí, dokážou zorganizovat akci, na niž přijdou nejen všichni její obyvatelé, ale sjedou se na ni i lidé z okolí. Kromě pietního aktu totiž na místo dorazily i vojenské veterány a mezi lidmi v civilu chodili členové klubů vojenské historie v dobových uniformách a oblecích. Ti také sehráli krátkou scénku nazvanou „Rešice – mobilizace 1938“, jíž si připomněli pohnuté okamžiky srpna 1938, kdy se nad Československem začala stahovat mračna a místní Němci si začali dovolovat stále víc a víc. V této scénce si zahrála i starostka Jílková „paní starostovou“.

Je obdivuhodné, jak malá víska vzpomíná na všechny oběti druhé světové války – a jistě tomu tak není „pouze“ proto, že odsud pocházejí výsadkáři Adolf Opálka a František Pospíšil. Je patrné, že starostce na tom, aby si občané uvědomili dějinné souvislosti a jejich spojení s dneškem, opravdu záleží. I děti zde tiše stojí při hymně, protože jim je odmalička vštěpováno, že to není jen tak ledajaká píseň. Z procítěnosti, s níž jsou tyto akce v Rešicích pořádány, je jasně vidět, že k pořádání vzpomínkových aktů zde přistupují se vší vážností. A lidé to oceňují, což je očividné i z toho, v jak hojném dorazili počtu.

 

Na průběhu akce se kromě rešických občanů a dětí podíleli i členové Veteran Vehicle Clubu Březník Jana Sokola z Lamberka, Veteran Clubu Lednice, Historicko-vojenského klubu Hraničářský pluk 6, Četnické stanice Kuřim, KVH Diverzanti z Brandenburgu, Klubu policejní historie Brno a KVH Osten Brno.

 

Fotoalbum najdete zde. Video najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist