Po krátké těžké nemoci dnes v Brně ve věku 88 let zemřel třebíčský rodák a čestný občan města Třebíče pan Pavel Fried. Kvůli svému židovskému původu ho nacisté i s celou rodinou v roce 1942 transportovali do koncentračního tábora. Hrůzy Osvětimi se mu podařilo přežít, někteří z členů jeho rodiny však zahynuli v plynových komorách.
Po 2. světové válce zůstal v Brně, později se zde stal i předsedou Židovské obce Brno. Třebíčané ho znali z mnoha setkání, často jezdil na přednášky, v nichž vyprávěl o hrůzách holokaustu. Naposledy měl do Třebíče přijet minulý víkend na pietní setkání u příležitosti vzpomínek na oběti „třebíčských“ transportů Av a Aw, už byl však velmi nemocný, a proto poslal jen pozdrav po brněnském rabínu Klimentovi.
S panem Friedem odchází podstatná část třebíčské historie. Byl posledním z třebíčských Židů, což si naplno uvědomili i návštěvníci loňského festivalu Šamajim, kdy mu bylo uděleno čestné občanství města.
„Zprvu jsem neměl příliš velkou odvahu to jmenování přijmout,“ prozradil Pavel Fried. „Pak jsem si ale uvědomil, že jsem skutečně ten poslední a že jmenování mohu přijmout za všechny generace třebíčských Židů, které tu od přelomu 12. a 13. století žily, pracovaly a budovaly dnes skoro pitoreskní město. Vybudovaly krásný hřbitov a zanechaly krásné hmotné kulturní dědictví, díky němuž se Třebíč s místní bazilikou a prostřednictvím seznamu UNESCO dostala do povědomí celého světa.“
Čest jeho památce.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-