Nutno podotknout, že tento dvojník je poněkud mladšího věku než Masaryk, jak ho známe z obrázků v učebnicích coby ctihodného státníka. Nicméně ta podoba tam opravdu je, a to velká. Své také dělají typické masarykovské brejličky a starobylý oblek, samozřejmě doplněný nezbytným kloboukem. Jedná se o Jaroslava Baštu z Muzea Vysočiny Třebíč, který se plnou silou zapojil do akce připravované pro žáky 2. stupňů třebíčských základních škol a stejně starých žáků na Gymnáziu Třebíč a Katolickém gymnáziu Třebíč.
170 let od Masarykova narození
Jedná se o soutěž, která se vztahuje k blížícímu se 170. výročí narození TGM. To sice oslavíme až 7. března příštího roku, soutěž ale bude na školách probíhat už tento podzim. Jejím cílem je, aby žáci zábavnou formou porovnávali dnešní dobu s dobou první republiky. Celou akci zaštiťuje senátorka Hana Žáková.
„Vycházíme ze skutečné návštěvy prezidenta Masaryka, který do Třebíče zavítal v roce 1928. Chceme dětem ukázat, jak významná událost to tehdy byla a jak k Masarykovi tehdy všichni vzhlíželi,“ říká Žáková s tím, že žáci nebudou nuceni do žádných nudných témat, kde by memorovali letopočty či se něco učili nazpaměť.
„Naopak, témata budou víceméně volná. Pokud děvčata zajímá móda, mohou srovnávat dnešní módu s módou tehdejší. Pokud se kluci zajímají o auta, klidně mohou využít i toto téma. Učitelé je zároveň povedou tak, aby si uvědomili, že i v Třebíči máme řadu zajímavých míst, která se k Masarykovi vztahují. Anebo míst, která se k němu vztahovala, ale již zanikla,“ vysvětluje Žáková.
Právě z toho důvodu organizátoři soutěže nyní o prázdninách fotografují Masaryka na zajímavých místech či v různých situacích, aby vše bylo připraveno na začátek školního roku. Jedná se o místa, která mohl při své návštěvě v roce 1928 vidět, ale i o místa, která vznikla až později. Stejně tak je fotografován s předměty své doby, ale i předměty dnešními, nad nimiž – alespoň soudě podle jeho výrazu – neskrývá údiv. Jedná se o jakési indicie, které mohou žáky vést dále, či jim třeba vnuknout myšlenku na nějaké zajímavé téma.
Soutěž bude pokračovat i v dalších letech
Žáci budou pracovat ve skupinkách po třech, přičemž není řečeno, že výstupy musejí být v textové podobě. Naopak… Předpokládá se, že většina vlastní mobil s fotoaparátem, takže řada jich dodá třeba srovnávací snímky, či dokonce i videa. Někteří jsou dokonce i tak šikovní, že podle své paní učitelky by mohli například naprogramovat i aplikaci, která by uživatele provázela po místech spjatých s prezidentem Masarykem či alespoň jeho dobou.
Soutěž není jednorázovou akcí. Předpokládá se, že každý rok se najde nějaké výročí, k němuž se bude daný ročník vztahovat. Do soutěže se tak postupně budou zapojovat další a další žáci, přičemž výsledky jejich práce budou na školách uchovávány. Vzniknou tak jakési učební materiály, z nichž bude možné čerpat i v následujících letech.
To, co zprvu vzniklo jako víceméně spontánní nápad, postupně začíná nabývat na intenzitě (a to je teprve první, tedy zkušební ročník!). Kromě Muzea Vysočiny Třebíč, které v tomto případě reprezentuje zmíněný Jaroslav Bašta a které také poskytne Kamenný sál pro vyhlášení výsledků soutěže, se již do akce zapojilo i Ekotechnické centrum Alternátor, kde se Masaryk fotil u historických elektrospotřebičů, mělo by dojít i na městskou knihovnu a Státní okresní archiv. A aby toho nebylo málo, dnešnímu fotografování prezidenta Masaryka v Třebíči byli přítomni i novináři, takže se o soutěži záhy dozví i široká veřejnost. Ta může toulky TGM po Třebíči roku 2019 sledovat i na facebooku. Pro informování žáků a učitelů totiž byla zřízena stránka www.fb.com/masaryktrebic
A na jakou odměnu se mohou soutěžící těšit? Kromě drobných dárků to bude návštěva Senátu, kterou jim zařídí senátorka Hana Žáková. Nepůjde přitom jen o dva tři jedince, ale o celý autobus účastníků. Děti se tedy rozhodně mají nač těšit.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-