Stát Izrael a Českou republiku od sebe dělí zhruba tři tisícovky kilometrů, jsou si ale blízké jako málokteré jiné země. My sympatizujeme s Izraelci a ti nám tuto náklonnost nezapomínají. Dokazuje to festival židovské kultury Šamajim, jenž dnes začal v třebíčské Zadní synagoze, a také výstava, která zde byla souběžně s festivalem zahájena.
Připravilo ji izraelské velvyslanectví v ČR, jež je zároveň patronem festivalu, a nese název „Masaryk a Svatá země“. Už první československý prezident, byť se nedožil vzniku Státu Izrael, vytvoření židovského státu velmi podporoval a tehdejší britské mandátní území v Palestině v roce 1927 navštívil. Právě tuto návštěvu, jakož i Masarykovy sympatie k židům, které několikrát (jako v případě Hilsnerovy aféry) přerostly v boj za spravedlnost a rovné právo, připomíná výstava. Nechybí ani zmínka o Masarykovu synu Janovi, díky jehož diplomatickým schopnostem se krůček po krůčku podařilo židovský stát nakonec vytvořit.
Velvyslanec ocenil Masaryka, Kalinu i Třebíč
„Často se mě lidé ptají, jak je možné, že Češi jsou nejlepší přátelé Státu Izrael,“ řekl izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, když výstavu představoval hostům. „Jeden ze způsobů, jak na tuto otázku odpovědět, je zhlédnout tuto výstavu. Masaryk chtěl samostatné Československo, a když se mu podařilo vytvořit, chtěl vytvořit i samostatný židovský stát.“
Jeho Excelence také připomenula význam třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který v koncentračním táboře v Buchenwaldu zachránil více než devět set židovských chlapců. Kalinovi je letos Šamajim věnován, začátkem tohoto roku byla vedle Zadní synagogy také otevřena značně rozšířená výstavní síň věnována tomuto hrdinovi.
„Chtěl bych městu Třebíč poblahopřát k tomu, jak pěknou expozici o Antonínu Kalinovi vytvořilo,“ řekl velvyslanec, který zároveň vzpomenul i třebíčského rodáka Pavla Frieda, posledního z třebíčských židů, jenž zemřel v červnu tohoto roku. Nyní na nás shlíží z nebes, jež se hebrejsky řeknou „šamajim“.
„Židé, kteří v Třebíči po staletí žili, na nás shlížejí z nebes spolu s ním a jistě mají radost, jak zde lidé nebesa oslavují. Jak zde oslavují šamajim,“ dodal Daniel Meron.
Na zahájení festivalu vystoupil pražský soubor Rejbele, zatančily také dívky z třebíčského Yochevedu. Tím začal šestnáctý Šamajim, jehož podrobný program najdete zde.
Fotogalerii ze slavnostního zahájení najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-