Velký ohlas zaznamenalo dnešní vyprávění sestry Michaely Kubíčkové, která v Albánii spolu s dalšími salesiánkami provozuje řeholní dům, kde vzdělávají děti od těch nejmenších z mateřských škol až po gymnazisty. Na dobrovolném vstupném na přednášku, konané v sále infocentra u baziliky sv. Prokopa v Třebíči, se vybralo 22 100 Kč, což je přibližně částka, která jednu z gymnazistek zabezpečí na celý rok nejen, co se týče školného, ale i ubytování na internátu.
Právě dosažení vzdělání je pro mnoho mladých Albánců, zvláště těch z venkova, velký problém. Státní školy téměř nefungují, privátní dávají vysvědčení každému, kdo zaplatí – takže kvalitní výuku dostanete opravdu jen na církevních (ty však v Albánii právně neexistují). Špatná vzdělanost plodí korupci, nízkou možnost výdělku, z toho plynoucí vysokou nezaměstnanost – což vše má za důsledek masovou emigraci mladých Albánců do bohatších zemí. Kdyby však školství bylo kvalitnější, pak by mladí ve své zemi zůstávali.
Zemřel kvůli slepému střevu
K neutěšenému stavu přispívá i velmi nekvalitní infrastruktura, zejména v horách, kde jsou cesty velice špatné. Nejenže je pro děti velmi obtížné se dostat do školy, ale v zimě jsou některé vesnice zcela odříznuty od světa.
„Bohužel znám případ, kdy šestnáctiletý chlapec zemřel na zánět slepého střeva. V zimě se do jeho vesnice pomoc nedostala,“ vysvětlila Michaela Kubíčková, která sice pochází z nedalekých Rosic, ale v Albánii žije už 22 let.
Uvedla také, že zvláště v horách stále ještě panují velmi přísné mravy, které bohužel znesnadňují život zejména dívkám a ženám. Ty se totiž nesmějí na veřejnosti pohybovat bez mužského doprovodu. Také proto je v jejich řeholním domě internát pro dívky – jinak by totiž nebylo možné, aby každý den do školy docházely.
Lepší vzdělání = lepší možnost = méně emigrace
Podle sestry Michaely se sice i tyto zvyklosti mění, jde to však pomalu. Právě škola, kterou provozují, však pomáhá tyto předsudky nabourávat. Žáci, kteří ji navštěvují a jichž je kolem tří set, rozhodně nejsou hloupí, většina z nich je velmi nadaná na jazyky. Sama sestra Michaela vyučuje fyziku.
Dnešní setkání zorganizovala senátorka Hana Žáková, bývalá spolužačka sestry Michaely. Žáková v Senátu nedávno projednávala možnosti, jak pomoct balkánským zemím – a právě vzdělání je pro tuto oblast prioritou. Budou-li tamní lidé vzdělaní tak jako kdekoli jinde v Evropě, zvýší se pracovní příležitosti a obyvatelé nebudou muset opouštět své země kvůli lepšímu výdělku. Mnohé z těchto myšlenek dnes potvrdila sestra Michaela – a zřejmě natolik přesvědčivě, že na to slyšeli i návštěvníci besedy. Jinak by výtěžek byl těžko tak vysoký a jinak by jen těžko sestře Michaele nabízeli další možnosti spolupráce.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-