Zejména násilné potlačení protestů před 50 lety, kdy stáli Češi proti Čechům, lidé vzpomenou 21. srpna po celé republice. Pietní setkání se uskuteční i v Třebíči na Karlově náměstí u sochy sv. Cyrila a Metoděje, a to od 17.00 hodin. Podobná akce proběhne týž den i v Moravských Budějovicích na náměstí Míru, a to od 18.30 hodin.
Vzpomínkovým aktem si připomeneme jak události roku 1968, kdy do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy, tak i protesty, které Československo zachvátily o rok později, kdy lidé vyšli do ulic, aby dali najevo, že se s okupací nesmířili. Tyto demonstrace však byly tvrdě potlačeny Lidovými milicemi, členy SNB a částečně i vojáky. Nikoli však sovětskými okupanty, nýbrž Čechy. Když den nato Ludvík Svoboda, Alexander Dubček a Oldřich Černík, tedy muži, k nimž lidé vzhlíželi coby k symbolům pražského jara, podepsali tzv. pendrekový zákon, lidé záhy pochopili, že veškerým nadějím je konec. Zůstali zlomeni a musela přijít další generace, která až o dvacet let později díky příznivé celosvětové situaci konečně dokázala totalitní režim srazit na kolena.
Nepokoje v roce 1969 si vyžádaly pět mrtvých civilistů, z nichž tomu nejmladšímu, Bohumilu Siřínkovi, který se k protestům připletl zcela náhodou, bylo pouhých čtrnáct let. Všechny tyto mrtvé měli na svědomí milicionáři, konkrétní viníky se však nikdy nepodařilo vypátrat.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-