Už 101 let uplynulo od chvíle, kdy muži 28. října, tedy Alois Rašín, Antonín Švehla, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár, vyhlásili samostatný československý stát. Tuto chvíli jsme si v Třebíči připomněli dnes slavnostním shromážděním před budovou radnice a následně také ve foyer Pasáže.
U radnice promluvil starosta Pavel Pacal a místostarosta Vladimír Malý, který je zároveň předsedou okresní pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu. Za asistence vojáků pak byly položeny věnce k pamětním deskám upomínající třebíčské hrdiny z bitvy u Zborova a třebíčské občany bojující v RAF za 2. světové války.
Jaromír Šofr: "Krása Třebíče je věčná a nezničitelná."
Slavnostní večer pokračoval o dvě hodiny později v Pasáži, kde vystoupil kytarista Štěpán Rak – který bohužel musel celý koncert odehrát sám z důvodu autonehody jeho syna Matěje, jenž měl původně vystupovat s ním. To však nic nezměnilo na krásném průběhu koncertu, jemuž předcházelo předání Ceny města kameramanovi prof. Jaromíru Šofrovi. Třebíčskému rodákovi, jehož předkové měli v Třebíči na Stařečce lékárnu, která je mezi starousedlíky dodnes pojmem. A pojmem je i sám Jaromír Šofr, jenž před pěti týdny oslavil osmdesátiny, na něž rozhodně nevypadá. Zejména filmy Jiřího Menzela jako Na samotě u lesa, Postřižiny, Rozmarné léto, Obsluhoval jsem anglického krále, Oscarem oceněné Ostře sledované vlaky a mnoho a mnoho dalších, u nichž seděl za kamerou, zná asi každý.
„Třebíč má tu výhodu, že vše, co se tu vybuduje, a co třeba někdy vypadá jako určité poškození města, není schopno ohrozit tu úžasnou polohu města a jeho krásu. To je prostě věc věčná a nezničitelná,“ řekl Jaromír Šofr přítomným, když vzpomínal na své dětství v Třebíči. „Buďte všichni moc rádi a vděčni za to, že žijete právě zde, že se místo Pražského hradu můžete dívat na baziliku svatého Prokopa, že tady teče řeka nikoli nepodobná řece Vltavě a že je tu větší příležitost k soustředění se na sebe sama, do vašeho nitra, a větší příležitosti k práci a iniciativě na vlastní osobní spokojenosti.“
Po skončení programu poblahopřáli prof. Šofrovi k Ceně města Třebíče jeho přátelé, spolužáci z gymnázia a také další slavný třebíčský rodák Oldřich Navrátil, který s Jaromírem Šofrem pracoval například na filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, jejž režírovala Věra Chytilová.
Podrobný výčet filmů prof. Jaromíra Šofra najdete zde.
Fotogalerii najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-