Někdejší Šmeralák, tedy rodný dům zakladatele KSČ Bohumíra Šmerala, který stojí v Třebíči na Nových dvorech na dnešní Cyrilometodějské ulici (za totality – jak jinak – nesoucí jméno po tomto teoretikovi rudého hnutí), se dočkal lepší budoucnosti. Anebo se možná vrátil do minulosti, záleží na úhlu pohledu. Od tohoto týdne zde totiž najdeme Centrum tradiční lidové kultury, které plně využívá historické kořeny této někdejší venkovské usedlosti.
Ačkoli si to už vůbec neuvědomujeme, Nové dvory opravdu byly místem s několika statky, vzdálené od samotné Třebíče asi kilometr. A navíc se nacházely i za řekou, která v době jejich vzniku jistě tvořila přirozenou hranici mezi tím, co lidé tehdy chápali jako město, a tím, co chápali jako venkov. Původní zástavba zde vznikla v 16. století, současná podoba většinou pochází z roku 1824, kdy byl statek přestavěn po rozsáhlém požáru, který Třebíč a okolí postihl o dva roky dříve. Šmeralovi budovu využívali nejen jako zemědělskou usedlost, ale v časech mládí mladého Bohumíra také jako hospodu. Dodnes se tu zachoval krásný sklep s nízkým klenutým stropem a krásnou dlažbou, v němž pivo bylo vychlazené tak skvěle, že muselo být jako křen.
„Tato zemědělská usedlost nyní nabízí možnost využít potenciál interiérových i exteriérových prostor, soustředit sem jak živá kulturní vystoupení souborů, výuku lidových tanců, jarmarky tradičních řemesel nebo ukázky obyčejů,“ shrnula náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová. Právě Kraj Vysočina, pod nějž Šmeralák spadá, nechal celý objekt zrekonstruovat. Stálo to 19 milionů korun, ještě čtyři padnou na vybavení. Projekt využil podpory Interreg V-A Rakousko – Česká republika, na vzniku Centra se tedy podíleli i naši jižní sousedé v rámci přeshraniční spolupráce. Ta je s Rakouskem výborná, při projektování Centra se tvůrci inspirovali i podobným tamním zařízením – a navíc se můžeme těšit, že k nám Rakušané budou posílat také své folklorní soubory.
Statek, jak by se měl objekt nyní správně nazývat, spravuje Muzeum Vysočiny Třebíč, které patří pod Kraj Vysočina, ale nespí ani teď v zimě. Momentálně jej naštěvují děti z mateřských škol, pro které tu mají připraveny programy, jimiž poznávají vánoční zvyky. Podobně tomu bude i o Velikonocích a dalších lidových svátcích.
Ke všem aktivitám lze využít přes 500 m2 zastavěné plochy, sál pro osm desítek lidí s vynikající akustikou a také rozlehlý dvůr, na nějž se vejde možná i několik stovek diváků.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-