Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Ze Šmeraláku se stalo Centrum tradiční lidové kultury

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 5. 12. 2019

V objektu vznikl sál pro osmdesát lidí s vynikající akustikou.
V objektu vznikl sál pro osmdesát lidí s vynikající akustikou.
foto: Milan Krčmář
V létě se kulturní program bude odehrávat na rozlehlém dvoře.
Tkalcovský stav nejen doplňuje interiér, ale bude také sloužit jako výuková pomůcka.
Na kamnech se opravdu bude vařit, a to v rámci výuky.
Na stěnách visí panely se zajímavostmi nejen o statku. Na jednom z nich najdeme i historii Šmeralovy rodiny včetně fotografií. Vchod zachycený na levém snímku v objektu stále najdeme.

V objektu budou vystupovat folklorní soubory, připraveny jsou i programy pro školy.


 

Někdejší Šmeralák, tedy rodný dům zakladatele KSČ Bohumíra Šmerala, který stojí v Třebíči na Nových dvorech na dnešní Cyrilometodějské ulici (za totality – jak jinak – nesoucí jméno po tomto teoretikovi rudého hnutí), se dočkal lepší budoucnosti. Anebo se možná vrátil do minulosti, záleží na úhlu pohledu. Od tohoto týdne zde totiž najdeme Centrum tradiční lidové kultury, které plně využívá historické kořeny této někdejší venkovské usedlosti.

Ačkoli si to už vůbec neuvědomujeme, Nové dvory opravdu byly místem s několika statky, vzdálené od samotné Třebíče asi kilometr. A navíc se nacházely i za řekou, která v době jejich vzniku jistě tvořila přirozenou hranici mezi tím, co lidé tehdy chápali jako město, a tím, co chápali jako venkov. Původní zástavba zde vznikla v 16. století, současná podoba většinou pochází z roku 1824, kdy byl statek přestavěn po rozsáhlém požáru, který Třebíč a okolí postihl o dva roky dříve. Šmeralovi budovu využívali nejen jako zemědělskou usedlost, ale v časech mládí mladého Bohumíra také jako hospodu. Dodnes se tu zachoval krásný sklep s nízkým klenutým stropem a krásnou dlažbou, v němž pivo bylo vychlazené tak skvěle, že muselo být jako křen.

„Tato zemědělská usedlost nyní nabízí možnost využít potenciál interiérových i exteriérových prostor, soustředit sem jak živá kulturní vystoupení souborů, výuku lidových tanců, jarmarky tradičních řemesel nebo ukázky obyčejů,“ shrnula náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová. Právě Kraj Vysočina, pod nějž Šmeralák spadá, nechal celý objekt zrekonstruovat. Stálo to 19 milionů korun, ještě čtyři padnou na vybavení. Projekt využil podpory Interreg V-A Rakousko – Česká republika, na vzniku Centra se tedy podíleli i naši jižní sousedé v rámci přeshraniční spolupráce. Ta je s Rakouskem výborná, při projektování Centra se tvůrci inspirovali i podobným tamním zařízením – a navíc se můžeme těšit, že k nám Rakušané budou posílat také své folklorní soubory.

Statek, jak by se měl objekt nyní správně nazývat, spravuje Muzeum Vysočiny Třebíč, které patří pod Kraj Vysočina, ale nespí ani teď v zimě. Momentálně jej naštěvují děti z mateřských škol, pro které tu mají připraveny programy, jimiž poznávají vánoční zvyky. Podobně tomu bude i o Velikonocích a dalších lidových svátcích.

Ke všem aktivitám lze využít přes 500 m2 zastavěné plochy, sál pro osm desítek lidí s vynikající akustikou a také rozlehlý dvůr, na nějž se vejde možná i několik stovek diváků.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist