V tomto roce startuje kampaň s názvem Nejsme odpad, kterou realizuje sociální služba BARÁK nízkoprahový klub. Cílem kampaně je rozšířit povědomí o práci nízkoprahových služeb a ukázat její důležitost.
„Prostřednictvím série video-spotů inspirovaných příběhy našich klientů, chceme ukázat, co mladí lidé mohou prožívat, a jak důležitá je jejich podpora v obtížných situacích,“ vysvětluje Lukáš Polakovič, pracovník nízkoprahového klubu BARÁK.
Videa budou ke zhlédnutí nejen na sociálních sítích, ale i po celý rok před začátkem filmů v třebíčském kině a od července v letním kině v Třebíči.
Co je nízkoprahový klub BARÁK?
Jedná se o zařízení pro děti a mládež od 11 do 26 let. Jak z názvu můžete slyšet, „nízkoprahový“ znamená, že služba snižuje podmínky pro její využití, je tedy více dostupná. Základy práce staví na zásadách rovnosti, přijetí, tolerance, dobrovolnosti a bezplatnosti. Je to bezpečný prostor, pro mladé lidi, kde mohou trávit svůj volný čas, bez toho, aniž by je někdo soudil nebo nutil do věcí, které sami nechtějí.
„Naším cílem není hrát si s dětmi, ale doprovázet mladé lidi na cestě k dospělosti. K tomu využíváme motivační rozhovory a volnočasové aktivity. Tyto dva elementy nám umožnují navázat s klienty důvěrný vztah tak, abychom s nimi mohli pracovat na jejich cílech a potřebách,“ říká Zuzana Pavlíková, pracovnice klubu BARÁK.
Součástí práce je i terénní forma, tzv. „terén“. Každý den lidé z BARÁKu vyrážejí ven, do ulic města Třebíče, kde aktivně vyhledávají nové zájemce o službu a starají se i o stávající klienty služby. Principy a zásady zůstávají stejné jako na klubu. Veškerá práce probíhá v přirozeném prostředí, jako jsou autobusové zastávky, parky, hřiště a skejtparky.
„Cílem terénní práce je věnovat se mladým lidem, mluvit s nimi o tom, co zažívají a co je trápí. Dáváme jim pocit, že se o ně někdo zajímá a nejsou v tom sami,“ říká Zuzana Pavlíková o terénní práci.
Proč právě NEJSME ODPAD?
Už delší dobu lidé v BARÁKu cítili, že veřejnost v Třebíči úplně neví, co BARÁK dělá. Často se šíří mylné představy o tom, jak pracuje s mládeží. To chtějí v BARÁKu změnit, a proto také vznikl název NEJSME ODPAD.
„Věříme, že naše služba pro mladé lidi je důležitá, nejen pro ně samotné, ale pro celé město, a rozhodně nepatří do koše. Tím, že máme možnost pracovat s teenagery, máme možnost pracovat s budoucí generací tohoto města. Věříme, že to je ta správná investice, na kterou se často zapomíná nebo se zlehčuje. Práce s mladou generací se vyplatí.“, říká Lukáš Polakovič.
Autor: BARÁK
Publikoval: -mk-